Tegnap a Vajdasági Képviselőházban Igor Mirović tartományi kormányfő, Nyilas Mihály tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi – nemzeti közösségi titkár, valamint Željko Vujinović, a Szerbiai és a Montenegrói Microsoft igazgatója és Dejan Knežević, a belgrádi Informatika képviselője rövid prezentáció keretében a meghívott iskolák vezetőinek bemutatta az oktatáshoz kapcsolódó Microsoft Office 365-ös platformját. Ez a platform az e-tanítás minden formáját biztosítani tudja: a diákoknak az online-tanulást, a tanároknak az online-órák megtartását teszi lehetővé.
A használati lehetőségek hatalmasak mind az iskolában, mind otthon. Nyilas Mihály a média képviselőinek elmondta, erre az oktatási formára minden bizonnyal a diákok a legfelkészültebbek. A Microsoft cég ezért lehetővé tette, hogy okostelefonnal, táblagéppel és más eszközzel, amelyet már használnak a gyerekek, elérjék az e-oktatást és ezt a platformot.
A tartományi kormány projektje 20 millió dinárt irányzott elő ennek a platformnak az elterjesztésére, illetve azoknak a licenceknek a beszerzésére, amelyet a tanárok, a pedagógusok megkapnak, s amelyet átruházhatnak a diákjaikra. 2500 ilyen licenc került szétosztásra összesen 52 iskolában Vajdaság területén: minden gimnáziumban (31), továbbá 13 szakközépiskolában és 8 általános iskolában. Összesen 29 400 diák használja a tanárjaikkal, pedagógusaikkal együtt ezt a platformot.
– Folyamatosan kerül bevezetésre, alkalmazásra. Most a gimnáziumok élveznek elsőbbséget, náluk kerül bevezetésre ez az újítás a tanításban, tanulásban, mivel ebben az évben az informatikaoktatás külön gimnáziumi profil – magyarázta az oktatási titkár, majd hozzáfűzte: – A tanár dolga, hogy megszervezze az óráit e platform alapján. Vannak lehetőségek, anyagok, amelyek az interneten elérhetők.
– Az informatikusaink valamit tudnak erről a platformról, de amikor pár évvel ezelőtt ennek a platformnak az akkori állapotát bemutatták az informatikusainknak, akkor több változat volt – mondta Novák Károly Attila, a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium igazgatója.
– Ez a mai prezentáció lényegében egy kis meglepetés a számunkra, hogy mire is tudjuk használni. Szeretjük azt hinni, hogy a Kosztolányi gimnázium egyike azon iskoláknak, ahol szeretnek újítani, új módszerekkel kísérletezni – sohasem elégedve meg azzal, ami van, hanem mindig valahogy sikeresebbé, érdekesebbé tenni a tanítást és a hétköznapjainkat. Ha mi ehhez a saját útkeresésünkhöz kapunk egy ilyen programot vagy segítséget, hogy tényleg érdekessé tegyük és újítani tudjunk olyan irányba, amit eddig nem is sejtettük, akkor mi ezért valóban hálásak vagyunk. S nagyon reméljük, hogy amiről röviden hallottunk, az a jéghegy csúcsa, s hogy ez egy sor lehetőség a tanítás újítása és érdekessége tétele terén.
A gimnázium igazgatója elmondta, biztos, hogy nemcsak az informatikusok fogják használni. Az iskolának van egy jó tanári csapata, akik az újítás hallatán azonnal fellelkesednek, s alig várják, hogy minél többet megtudjanak róla. Szerinte ez a csapat azonnal „le fog csapni” erre a lehetőségre, és kikísérletezik, hogyan fogják ők legjobban, legsikeresebben alkalmazni a munkájukhoz.