Az emberi és kisebbségi jogi minisztérium az általános iskola első osztályaiba való beiratkozás megkezdése alkalmából arra emlékezteti a szülőket, hogy a nemzeti kisebbségekhez tartozóknak joguk van gyermekeiket olyan osztályokba íratni, ahol az oktatás anyanyelvükön zajlik. Közleményében a minisztérium arra buzdítja, bátorítja az érintetteket, hogy éljenek ezzel a lehetőséggel, és használják ki az anyanyelvi oktatás nyújtotta előnyöket.
Szerbiában az oktatás különböző szintjein mintegy 60 ezer diák tanul a kisebbségi nyelvek valamelyikén, áll egyebek mellett a minisztérium közleményében.
Az újvidéki magyar tannyelvű középiskolákról tartottak tájékoztató előadássorozatot szombaton az Európa Kollégiumban. Az Április 7. Egészségügyi Középiskola, a Svetozar Marković Gimnázium, a Futaki Mezőgazdasági Iskola és Diákotthon, a Bogdan Šuput Formatervezői Szakközépiskola, valamint a Mihajlo Pupin Villamossági Középiskola mutatkozott be a jövendőbeli elsősöknek. A középiskolák és a gimnázium mellett az újvidéki bentlakási lehetőségeket is ismertették a tanulók és a szülők számára.
Vicsek Annmária, az Újvidéki Magyar Oktatásért Projektum vezetője elmondta, hogy az óvodák és az általános iskolák megerősítését követően, tavaly a középiskolák felkarolását tűzték ki célul.
– Úgy érezzük, hogy nagyon fontos a magyar tannyelvű középiskolák közös fellépése, hiszen ők nem egymás ellen dolgoznak itt, Újvidéken, hanem egymásért, és minél több gyereket sikerül bevonzani Újvidékre, az az újvidéki magyar oktatás szempontjából lesz fontos.
– Nem véletlen, hogy az Európa Kollégiumban tartjuk ezt a közös bemutatót, hiszen meg szeretnénk mutatni azt a perspektívát az Újvidéken kívülről érkező diákoknak, hogy amennyiben az újvidéki magyar tannyelvű oktatást választják a középiskolában, akkor megszokhatják a várost, ahol később majd a felsőoktatási intézmények közül is választhatnak, akár magyarul, akár szerb nyelven. Az Európai Kollégium egy olyan biztos pontot nyújt a tanulmányi előmenetelükben, ami, azt hiszem, hogy nem elhanyagolandó – mondta Vicsek Annamária.
Kiemelte, hogy az újvidéki magyar tannyelvű középiskolákba iratkozó gyerekek ingyenesen kapják a tankönyveket, amelyeket az Újvidéki Magyar Oktatásért Projektum és a Vajdasági Magyar Ifjúsági Központ biztosít nekik.
– Azért jöttem el a mai tájékoztatóra, mert magyar nyelvű, és a nővérem is itt választott tavaly középiskolát, ezért nekem is megtetszett. A mezőgazdasági középiskolában szeretnék továbbtanulni, és az Apáczai Diákotthonban fogok lakni – tudtuk meg Kőszegi Dávidtól, a péterrévei Samu Muhály iskola hetedikes tanulójától.
– A mezőgazdasági iskolában szeretne továbbtanulni a fiunk, és a lányunk is Újvidéken tanul az egészségügyi iskolában, és ő is bentlakó Újvidéken. Úgy gondolom, hogy többet tanulnak, ha bent laknak. Számunkra az utazás miatt is könnyebb a bentlakás. Itt, Újvidéken pedig jók a feltételek, tetszik a kollégium és az iskola is – mondta a péterrévei Füzéresi Zsuzsanna.
Berta Lídia az Április 7. Egészségügyi Középiskola tanulója. Társaival e szakközépiskola előnyeiről beszéltek a bemutatkozó során.
– Nagyon szeretem az egészségügyet, szeretek segíteni az embereken. Igaz, hogy ebben az iskolában állandóan kell tanulni, és nagyon gyorsan kell hogy vágjon az eszed. Olyan embereknek ajánlom ezt az iskolát, akik szeretik az adrenalint, akiket érdekel az egészségügy, és akik képesek tanulni. Gyakorlatra is járunk, második osztályban a kamenicai kórházban voltunk. A gyakorlat érdekesebb mint az elmélet, igaz, sokkal stresszesebb és nehezebb.
Hajzler Gabriella szaktanárként dolgozik a Bogdan Šuput Formatervezői Szakközépiskolában.
– Az idén képzőművészeti technikus szak nyílik magyar tannyelven az iskolánkban, amely egy alapszintű képzőművészeti tudást nyújt a gyerekeknek. Az iskolánkban laza és közvetlen a hangulat, de mindemellett sokat foglalkozunk a gyerekekkel. Minden tanulóval individuálisan dolgozunk, figyelembe véve az adottságait, érdeklődését, képzőművészeti érzékenységét – mondta Hajzler Gabriella.
Nyitókép: Ótos András felvétele