A Szabadkai Nyári Akadémia pedagógus-továbbképzésen tegnap Deliága Éva, okleveles pszichológus, integratív gyermekterapeuta, tanácsadó szakpszichológus, Mit kezdjünk a gyermeki agresszióval? Megelőzés, kezelés, eszköztárbővítés című előadását is hallhatták a jelenlevők. Az előadó elmondta, hogy az agresszió egy velünk született ösztön, amit tehát nem tanul a gyermek.
– A frusztráció fokozza az agressziót. Nagyon sok minden tud feszélyezni egy gyermeket, például a mozgásszegény életmód, holott ezen a téren nagyon jól terhelhetőek, sőt igénylik is az ilyenfajta terhelést. Az agresszióhoz hozzájárul továbbá a sok inger is. A kütyükön és az interneten keresztül traumatizáló, nehezen feldolgozható, nem a gyerek korához illő információ kerül a birtokába, ami szorongást okozhat, valakiből pedig indulatokat válthat ki. Nagyon fontos a prevencióra koncentrálni.
Meg kell figyelni, hogy mi az, ami frusztrálja a gyereket. Ez fakadhat egyebek mellett abból, hogy nem tud kialakulni kötődése a pedagógussal, kihatással lehet rá az osztályban lévő nagy csoportlétszám, ami miatt nem tudja az egyéni figyelmet megkapni. Probléma lehet a zaj is. Sok gyerek túltelítődik attól, ha tömeg van és emiatt elfárad – hallottuk a pszicológustól, aki a megelőzés kapcsán hozzátette, hogy a gyerekek életében ki kell alakítani egy rendet.
– Ha egy gyereknek napi több dühkitörése van, ennek befolyásoló tényezője lehet a napirendje: mennyit alszik, hogyan táplálkozik, mit iszik. Meg kell nézni ugyanakkor, hogy mi az oka az agressziónak, amely megelőzésére konkrét módszereket kell kialakítani. A fizikai agressziót például azonnal és határozottan meg kell akadályozni, és még csírájában el kell fojtani. Fejleszteni kell a verbális készségeket is, hiszen ha a gyermek el tudja mondani, hogy mi zavarja őt, csökken a frusztráció, így nem kell fizikai eszközökhöz nyúlnia – mondta Deliága Éva, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy mit ne csináljon egy pedagógus, ha célba akar érni.
– Ne címkézzük meg a gyermeket, mert nagyon sokszor más lehet a cselekedeteinek a háttérben, valamint a szeretetet se vonjuk meg tőle. Továbbá ha szeretnénk, hogy valamilyen következménye legyen a gyermek tettének, akkor ne egy távoli jövőbe helyezett súlyos büntetést találjunk ki. A cél az lenne, hogy jobban megértsük, hogy mi áll a gyerek tettei hátterében, és fontos hogy lássuk, hogy miért viselkedik úgy ahogy. Ugyanakkor lényeges, hogy tudjunk neki segíteni abban, hogy ne destruktív módon fejezze ki magát. Az agresszió kezelése, az indulatszabályozás elsajátítása hosszú folyamatot igényel a gyerekeknél. Ehhez csökkenteni kell az inger-elárasztást, és biztosítani kell számukra a nyugodt környezetet. Ez mindenképpen szükséges ahhoz, hogy a gyermek gyerek tudjon lenni, és ne sodródjon ebben az információáradatban – ismertette a pszichológus.