2025. január 22., szerda
SZABADKAI NYÁRI AKADÉMIA

Személyessé kell tenni

Szülői értekezletek szervezése drámapedagógiai eszközökkel

Tegnap Az oktatás jövője és a jövő oktatása témára épített Szabadkai Nyári Akadémián Rusz Csilla Mária drámapedagógus tartott előadást Szülői értekezletek szervezése másképpen (drámapedagógiai eszközökkel) címmel. Ennek során a jelenlevőknek már kipróbált, működőképes gyakorlatokat és drámajátékokat mutatott be, a sok éves tapasztalataival, élményeivel megtűzdelve.

– A fő célom minden egyes szülői értekezleten, hogy szülői közösséget formáljak, mert hiszem azt, hogy egy osztályközösség attól válik jó osztályközösséggé, ha mögötte jó szülői közösség áll, ez azonban nem egy nap alatt történik meg – kezdte a drámapedagógus, majd folytatta a gondolatait:

– A szülői értekezletre a szülőt sohasem játszani hívom. Már eleve szokatlan számukra, hogy körbe rakom a székeket, és így fogadom őket, ám elmondom nekik, miért történik a formabontás. Egyszerű, érthető, világos magyarázatot adok, amit könnyen megért és el is fogad. A pedagógus iránti tiszteletből nem lesz elutasító, s elfogadja, hogy fontos, hogy ne egymás hátát lássuk, hanem egymás tekintetét. Nem akarok nézeteket megváltoztatni bennük, nem akarom bírálni az értékrendjüket, csak azt akarom, hogy minden szülői értekezlet után azt fogalmazzák meg magukban, hogy örülnek, hogy a gyermekük ebbe az osztályba jár – emelte ki Rusz Csilla Mária, majd hozzátette, hogy a szülőkkel való gyakorlatok során kiderülhet egyebek mellett az is, hogy melyik az a gyerek, akinek szüksége van arra, hogy egy kicsit jobban odafigyeljenek rá a pedagógusok.

Mint mondja, egy szülői értekezletet személyessé kell tenni.

– Javaslom például kezdetekkor az üdvözlést. A tanító kézfogással köszönt minden egyes szülőt, akár a Waldorf iskolákban reggelente a gyerekeket. Így lehetőség nyílik egy pár perces, másodperces beszélgetésre, ami csakis annak a szülőnek szól. Máris megtörik az értekezletek személytelensége. Ajánlatos lehet minden szülői értekezletre egy ajándékot vinni, amit a szülőknek szán az osztályfőnök. Lehet egy szimbólum, egy tárgy, egy mese, egy vers, idézet, bármi, amit úgy igyekszik kiválasztani, hogy a szülők számára is mondjon valamit gyerekről, nevelésről, szeretetről. Ugyanakkor elégedettséggel tölt el egy édesanyát vagy édesapát, hogyha az osztályfőnök be tudja azonosítani, hogy a kinek a gyerekével beszél, de akkor is, ha valami személyeset kap, ami neki szól. Például el lehet mondani, hogy az ön gyereke ír a legszebben, vagy olvas a leggyorsabban – hallottuk az előadótól, akitől az előadás végén azt is megtudhattuk, hogy a szülői értekezleteknek mindig legyen eleje és vége.

– Keressünk a záráshoz egy állandó formát, és köszönjük meg a szülőknek, hogy megtiszteltek jelenlétükkel. A fontosabb információkat pedig előzőleg vagy utólag küldjük el nekik papíron vagy e-mailben – tette hozzá Rusz Csilla Mária.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A pedagógusok az előadás során több bevált drámajátékot is megismertek (Fotó: Dér Dianna)