A tanulás jövője címmel tartott előadást dr. Setényi János oktatáskutató tegnap a Szabadkai Nyári Akadémián. Az előadás egy rövid történeti áttekintéssel indult, amit gyakorlati megközelítések követtek.
– Háromféle megközelítéssel szoktak beszélni az oktatásügyről, az iskolai gyakorlatról és az országos oktatáspolitikáról. Az első, amikor a tanítás ügyeiről folyik a gondolkodás, a második – már egy fejlettebb állapotot mutat – amikor a tanulás ügyéről cserélnek eszmét, ám a legkiemelkedőbb oktatási rendszerrel rendelkező országokban már inkább a tanulási élményről vitatkoznak – hallottuk az oktatáskutatótól, aki ezt követően a tanulásközpontú iskolákról beszélt a jelenlevőknek.
– Tisztán kell látnunk, hogy a gyerekeink hogyan tanulnak. Nagyon sok forrásból szerezhetnek ismereteket. Természetesen a legfontosabb rész a pedagógusok által megtartott tanóra, de nem az egyetlen. Próbáljuk ezeket a forrásokat rugalmasan kombinálni és beépíteni. A rend a reneszánszát éli most. Minden kutatás azt mutatja, hogy a stabilitás és a rend egy alapfeltétele a sikeres tanulásnak. Nemcsak otthon, de az iskolákban is meg kell teremteni a rendet. Továbbá fontos az ösztönző tanulási környezet is. Lényeges kérdés az értékelés is, hiszen ebből kifolyólag láthatjuk hogy hol tart a gyerek tudása. Azonban kevesen összegzik az értékelési adatokat és hasonlítják össze például a tavalyi eredményekkel, holott ebből nagyon sok minden kiderülhetne. Az értékelés megmutatja azt, hogy valamit tennünk kell, hogy a gyerekeknek jobb eredményeik legyenek – hangsúlyozta dr. Setényi János, végül pedig javasolta, hogy a pedagógusok mozduljanak el egy kicsit a tanulás világába is, és igyekezzenek a tanulási élményt is javítani.
Nyitókép: Dér Dianna