Élményszerűbb a matematika befogadása a diákok számára, ha összekapcsolják a művészettel. Nem csak erről, hanem a pedagógusok kognitív, közösségi és érzelmi készségeinek a fejlesztéséről is beszélt szerdán dr. Fenyvesi Kristóf, a finnországi Jyväskyläi Egyetem oktatáskutatási intézetének kutatója, az ÉlményMűhely életre hívója a Szabadkai Nyári Akadémián. Az előadás kezdetén a jelenlevők betekintést nyerhettek az ÉlményMűhely csapatának tevékenységébe, és sok érdekességet hallhattak a finnországi egyetemen történő kutatásokról is. Nem személyesen volt jelen a továbbképzésen, hanem a pedagógusok videokivetítő segítségével láthatták, hallgathatták meg az előadást.
– A műhely által szervezett rendezvényeinken magyar fejlesztésű kreatív oktatási eszközöket, játékokat használunk, ezzel is népszerűsítve azokat. Európán kívül többek között Amerikában, Japánban, Kínában és Afrikában is tartunk foglalkozásokat. A tapasztalatok oktatásba való beépítése pedig nemcsak Magyarországon, hanem Finnországban is zajlik – ismertette dr. Fenyvesi Kristóf.
Mint megtudtuk, az ÉlményMűhely keretében működő Experience Workshop egy innovatív oktatással foglalkozó vállalkozás, amely nemzetközi tudástranszfert biztosít a finn oktatási innovációk számára. Elsősorban a matematika, a természettudományok, a mérnöki tudás és a művészetek ötvözését képviselő STEAM (a természet- és műszaki tudományos, illetve művészeti tantárgyakat, valamint a matematikát foglalja magába, azok élményszerű oktatását célozza) területén működik. Az Experience Workshop egyébként magyar iskolák számára is kínál intézményekre és személyekre szabott, komplex képzési csomagokat.
–Az ÉlményMűhelyben különböző területeket összekapcsoló megközelítésekkel foglalkozunk és igyekszünk sokoldalúan megközelíteni a minket körülvevő jelenségeket. Kutatjuk, hogy hogyan kapcsolhatunk össze egyes tantárgyakat, illetve hogyan léphetünk túl a tantárgyi kereteken – hangsúlyozta az oktatáskutató, majd rátért az előadása témájára, mely aKognitív, közösségi és érzelmi kompetenciák fejlesztése élményközpontú módszerekkel címet kapta.
– A mai kutatási irányok szerint ezen készségeknek több területe van. Fontos, hogy egy pedagógus elfogadja magát. Legyen tudatos, és rendelkezzen egy egészséges öntudattal. Mérje fel a saját érzéseit, értékeit, erősségeit és építsen biztos alapot a személyiségén belül. Ennek megteremtése után pedig igyekezzen átadni tapasztalatait a diákoknak. A következő terület az önszabályozás, illetve az érzelmek szabályozása, mellyel sok esetben fenntartható egy olyan személyközi viszony a tanulókkal, ami biztonságot nyújt. Tanárként fontos odafigyelnünk, hogy milyen érzelmi megnyilvánulásokat váltunk ki, illetve tompítunk el bizonyos gesztusokkal egy osztályteremben. A szociálisan kompetens pedagógusok pedig képesek azonosítani és irányítani a saját pozitív és negatív érzelmeiket. Kiemelkedő továbbá a társadalmi tudatosság területe is. Fel kell mérni egymás nézőpontjait, reakcióit, érzelmeit, a tanulást pedig mintegy közös feladatot, közös célkitűzést kell hatékonyan előrevinni – emelte ki az előadó, majd a kapcsolati készségekről, a pozitív interakciókról, és a megerősítő reakciókról is beszélt.
– Itt fontos, hogy tudatosak legyünk azzal kapcsolatban, hogy melyek az egészséges és építő jellegű kapcsolatok, amiket a diákjainkkal, kollégáinkkal vagy a szülőkkel fenntarthatunk. Továbbá tudnunk kell a konfliktushelyzeteket megoldani, és kiválasztani a megfelelő eszközöket arra, hogy azokat közösséget építő módon oldjuk meg, az empátiát és egymás iránti tiszteletet figyelembe véve – tette hozzá dr. Fenyvesi Kristóf.
Nyitókép: Dr. Fenyvesi Kristóf előadására sokan voltak kíváncsiak, fotó: Dér Dianna