2024. november 22., péntek
VÁLASZTÁSOK 2022

Tizenöt közgazdászhallgató részesült ösztöndíjban

Pásztor István: Fontos, hogy a közgazdász társadalmunk erős legyen

Tizenöt hallgatónak tíz hónapon keresztül nyújt idén ösztöndíjat a Vajdasági Magyar Közgazdász Társaság, a Magyar Nemzeti Bank támogatásának és a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány közreműködésének köszönhetően. Az ösztöndíjak ünnepélyes átadására pénteken került sor a szabadkai Városháza dísztermében. A rendezvényen dr. Dubéczi Zoltán, a Magyar Nemzeti Bank elnöki főtanácsadója és Radovan Jelašić, az Erste Bank vezérigazgatója és a Magyar Bankszövetség elnöke tartott előadást. A rendezvényen az egybegyűltekkel Pásztor István, a VMSZ és a tartományi képviselőház elnöke osztotta meg ünnepi gondolatait:

– Mindenekelőtt fontosnak tartom, hogy a szakmai szerveződés ennyi éven keresztül talpon van és folyamatosan megújul, friss tartalmakat produkálva mutatja a szakma életerejét. Ezeknél a szakmáknál elengedhetetlenül fontos az újabb nemzedék bekapcsolása, és szerintem ennek az első pillanata az, amikor a hallgatókat, akik most készülnek a pályára, ösztöndíjazni lehet. Ez a Magyar Nemzeti Banknak egy nagyon fontos tevékenysége, hálásak vagyunk érte, és azért is, mert ezzel annak a szakmai körforgásnak, együttműködésnek válunk részeseivé, amely új tudással vértez fel, kapcsolatrendszert jelent, megerősít mindannyiunkat. A részarányos foglalkoztatás, a vállalkozásaink, egyáltalán a gazdasági érvényesülésünk miatt fontos, hogy a közgazdász társadalmunk erős legyen. Ne csak jogászaink legyenek, hanem közgazdászaink is – emelte ki Pásztor István. A VMSZ elnöke beszédében a következőket is hangsúlyozta:

Az átadáson Pásztor István mondott beszédet (Fotó: Ótos András)

Az átadáson Pásztor István mondott beszédet (Fotó: Ótos András)

– A közgazdász társaság – a pedagógusok és a mezőgazdászok szerveződése után – ebben a térségben, harmadik szakmai szervezetként jött létre, idestova két évtizede. Azóta több elnök vezette, zűrzavaros időket éltünk át, de mindettől függetlenül ez a szervezet megmaradt, megújult, nemcsak vezetői, személyi összetételében, hanem alapállásában, vonzerejében, tartalmi tevékenységi formáiban is. Ennek talán legjobb bizonyítéka ez a mai nap. Ha ez nem így lenne, akkor a Városháza patinás díszterme nem lenne ennyire tele. Külön köszönetet mondanék a Magyar Nemzeti Banknak, amely azért is fontos, mert a törvény által szabályozott, meghatározott, rászabott feladaton túlmenően, egy olyan nemzeterősítő, építőmunkát végez, ami most már több mint egy évtizedre nyúlik vissza és ami mindenki számára látható, az értéke megkérdőjelezhetetlen, és ennek is a legjobb bizonyítéka ez a rendezvény – szögezte le Pásztor István, aki a következőket is elmondta: – A Pallas Athéné alapítvánnyal hét évvel ezelőtt volt az első találkozá som, a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében egy olyan konferencián, amelyet a Magyar Nemzeti Bank szervezett és amelynek az innováció volt a témája. Ez azokban a hónapokban volt, amikor arra készültünk, hogy elindítsuk a vajdasági gazdaságfejlesztő programot.

Akkor nagyon igyekeztem úgy meggyőző mondatokat mondani, hogy palástoljam a konkrétumok hiányát. Mára azonban ezek a konkrétumok megvalósultak, láthatóak, és annak a bizonyítékai, hogy bármennyire is megcsappant a vajdasági magyar közösség, mégis tartásában, felkészültségében, szellemi erejében, vállalkozókedvében toppon és jó formában van. Ezért meggyőződésem, hogy ez a támogatás, amit köszönettel veszünk, jó helyre kerül. Fontos az is, hogy a közgazdász társaság személyi állományában is úgy újuljon meg, hogy abban a pillanatban, amikor az emberek úgy döntenek, hogy ezt a szakmát választják, idevonzzuk őket, példát mutassunk nekik, szakmai elkötelezettségre és közösségszolgálatra tanítsuk őket. Folyamatosan azért küzdünk, hogy a vajdasági magyar közösség a szerb társadalomban elfoglalja azt a helyét, ami megilleti számarányánál és felkészültségénél fogva. Erről szól az a politikai erőfeszítés, amit kifejtünk annak érdekében, hogy a részarányos elvet figyelembe véve a társadalom minden egyes szegmensében helyhez, lehetőséghez jussunk. De ahhoz, hogy ezzel a törvényes lehetőséggel élni tudjunk, kellenek szakemberek. Hiába van lehetőségünk, hogy a bíróságon, ügyészségen, közigazgatásban, államigazgatásban, vámhivatalon, adóhivatalban helyhez jussunk, ha nincsenek felkészült embereink. Hiába van gazdaságfejlesztési program és pénzügyi támogatás, ha nincsenek meg azok az emberek, akik azt hatékonyan, célszerűen tudják felhasználni, azt az effektust kiváltva, amit elvárunk tőlük. Ezt a célt szolgálja a társaság és ez az ösztöndíj – hallottuk Pásztor Istvántól. Az egybegyűlteket Ralbovszki Gyetvai Tímea, a Vajdasági Magyar Közgazdász Társaság elnöke köszöntötte:

Átadták az idei ösztöndíjakat (Fotó: Ótos András)

Átadták az idei ösztöndíjakat (Fotó: Ótos András)

– Nagy hálával és köszönettel tartozunk a Magyar Nemzeti Banknak, amely támogatásával és a Pallas Athene alapítvány közreműködésével lehetővé tette, hogy a vajdasági közgazdászhallgatók részére immár harmadik alkalommal kiírjuk a kiválósági ösztöndíj pályázatot, amelyre 32 magyar anyanyelvű hallgató jelentkezett. Ez a szám az eddigi legnagyobb érdeklődést mutatja ösztöndíjprogramunk iránt.

Az idei évben a pályázók közül 12 alapképzésen, és 3 mesterképzésen levő hallgató nyerte el a tíz hónapon keresztül folyósításra kerülő, 40 ezer forintnak megfelelő dinár ellenértékű ösztöndíjat. Az ösztöndíj anyagi segítséget nyújt a családoknak a tanulmányok során felmerülő költségek finanszírozásában, ezzel pedig hiszem azt, hogy itthon maradásra tudjuk ösztönözni a diákokat és középiskolai tanulmányaik befejezéséhez közeledve, vonzóbbá tudjuk tenni a hazai felsőoktatási intézményeket és sikerül hozzájárulni a jó szakmai tudással rendelkező, fiatal értelmiségi réteg kineveléséhez. Társaságunk kiemelt figyelmet szentel a fiatalok szakmai fejlődésének elősegítéséhez, így az ösztöndíj támogatáson túl teret és lehetőséget biztosítunk számukra elismert hazai és nemzetközi szakemberek előadásain és Kárpát-medencei konferenciákon való részvételre, valamint a táborok szervezése során lehetővé tesszük számukra a tapasztalatcserét, szakmai kapcsolatok kialakítását, anyaországi, erdélyi, felvidéki fiatalokkal – mondta Ralbovszki Gyetvai Tímea.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás