2025. január 2., csütörtök

A természet iránti felelősségünk fejlesztése

Több mint tizennégyezer diák vett részt a Tisztább és zöldebb vajdasági iskolákért programban

Tizenöt évvel ezelőtt kezdtek bele a Tisztább és zöldebb vajdasági iskolákért projektbe, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a környezetvédelemre, de az oktatási rendszer által a gyermekek személyes felelősségére is. Az évforduló alkalmából tegnap konferenciát tartottak az Újvidéki Vásár csarnokában. A találkozón ismertették az addig elért eredményeket és a jövőbeli terveket. A konferencián felszólalt Nemanja Erceg tartományi területrendezési és környezetvédelmi titkár is.

– Ez egy nagyon jelentős esemény. Sok esetben a beruházásokat pénzösszegben mérjük, ebben az esetben azonban azt a tudást mérjük, amit átadtunk polgártársainknak, tanárjainknak és diákjainknak. Nagy öröm számunkra, hogy az elmúlt 15 évben több mint 600 oktatási intézmény vett részt a projektben, ami megközelítőleg 14.000 diákot jelent. Ezek a diákok rengeteg ismeretet szereztek a szelektív hulladékgyűjtésről, erdőfelújításról, zöldítésről, klímaváltozásról és települési hulladékkezelésről, valamint arról, hogy mit jelent az egészséges lakókörnyezet, és a minket körülvevő tiszta tér – mondta a tartományi titkár.

Dávid Csilla felvételei

Dávid Csilla felvételei

Brankica Tabak tartományi településrendezési, építkezési és környezetvédelmi altitkár szerint fontos, hogy a gyerekekben minél előbb kialakuljon a természet iránti személyes felelősségük.

– Az oktatási minisztérium idén is iránymutatást adott az iskoláknak, hogy a környezetvédelemre irányuló tevékenységeket miként tudják beépíteni programjaikba. Tisztában vagyunk azzal, hogy ez pluszmunkát jelent az iskoláknak, de fontos témáról van szó. Az előző években a vajdasági oktatási intézmények több mint 75 százaléka jelentkezett a programra. Ezek az iskolák és óvodák számtalan környezetvédelemmel kapcsolatos projektet valósítottak meg, szelektív szemétgyűjtési akciókat, újrahasznosítási programokat, különböző műhelymunkákat, előadásokat és kirándulásokat szerveztek  – emelte ki Tabak, és hozzátette, nagyon sokat köszönhetnek az oktatási dolgozóknak, hiszen ők azok, akik nem kötelező módon közelebb hozzák az iskolásokhoz ezeket a kötelezettségeket és tevékenységeket.

Milanka Kostićtól, a szabadkai városi tanács tagjától megtudtuk, hogy a településen található iskolák nagy számban vesznek részt a programban.

– Úgy gondolom, hogy a fiatalokkal már egészen kicsi koruktól kezdve foglalkozni kell. Tudatosítanunk kell az emberekben, mennyire fontos a környezet megóvása, mennyire fontos, hogy mindennap dolgozzunk rajta, és az ilyen projektek pontosan erről szólnak – fogalmazott.

Milan Janus, a topolyai községi tanács oktatással megbízott tagja elmondta, hogy jelenleg a városliget revitalizációján dolgoznak.

– Az iskoláknak közvetlenül közvetítjük az ökológia fontosságát. Azt gondolom, hogy a bolygónkat nem az őseinktől kaptuk, hanem utódainktól kölcsönöztük, ez a mondat elárulja, mennyire fontos az ökológia és a környezet védelme – mondta Milan Janus.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Dávid Csilla