2024. december 23., hétfő

A pedagógus szerepe meghatározó

Tegnap kezdődött el a Szabadkai Nyári Akadémia, az idei képzés A sokszínű oktatás címet kapta

Kihívások és felelősségek a 21. század iskolájában, Z generációs szleng, mit keres egy operaénekes a fizikaórán, zeneterápia, korstílusok a mindennapokban, hagyomány, örökség, mindez csak néhány címszó és téma, amelyről a 28. Szabadkai Nyári Akadémia résztvevői előadásokat hallhatnak a napokban. Az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok képzésének megnyitó ünnepségét tegnap tartották meg a Városháza dísztermében. Az akadémia vajdasági és határon túli szakemberekkel, szakavatott előadókkal, több mint százötven résztvevővel zajlik a héten. A munka idén is több szakcsoportban folyik, a képzés pedig csütörtökön, tanulmánykirándulással ér véget. A nyári akadémia minden évben egy konkrét témát emel ki, idén A sokszínű oktatás címet kapta. 

A megnyitón a résztvevőket De Negri Ibolya, az ÉMPE elnöke köszöntötte:

 

De Negri Ibolya köszöntötte a megjelenteket (Fotó: Molnár Edvárd)

De Negri Ibolya köszöntötte a megjelenteket (Fotó: Molnár Edvárd)

– Az ÉMPE a képzést a kisebbségi anyanyelvi oktatás színvonalának emelése céljából szervezi meg, őrizve magyarságunkat, identitásunkat, hagyományainkat, kultúránkat, de mindenekelőtt a korszerű, oktató-nevelő szakma megújulását elősegítve. A pedagógus szerepe meghatározó.

Oktat, nevel, irányít, bátorít és nap mint nap meggyújtja a tudás és a kreativitás lángját annak érdekében, hogy a jövő nemzedéke megállja a helyét a nagyvilágban. A gyermekek jövőjében meghatározó a feléjük közvetített életszemlélet. A legjobban felszerelt iskolák is csak épületek, lényeges, jövőformáló tartalommal a pedagógusok töltik meg. Ők adják a gyermekek kezébe a sorsuk kulcsát. Semmilyen számítógépes szoftver, digitális eszköz nem helyettesíti a gyermekeket átölelő szeretetet, odafigyelést, törődést, a kedves, elismerő, dicsérő szavakat. Ugyanakkor a pedagógusaink a felgyorsult világban számtalan kihívással szembesülnek, nem csak a társadalmi-technológiai változások révén. A generációk és a diákok jelleme, viselkedése megváltozott, ezzel is lépést kell tartani. Felismerni az új helyzeteket, új hozzáállással, módszerrel tanítani, oktatni, új ismereteket kell szerezni. Ehhez szeretne hozzájárulni a továbbképzésünk.

Sokoldalúnak kell lennünk ahhoz, hogy a tanulók figyelmét felkeltsük, és érdeklődők, kíváncsiak legyenek a tudományra és az életre – emelte ki De Negri Ibolya. 

Az egybegyűltekhez szólt Góli Csilla, Szabadka alpolgármestere is: 

Góli Csilla, Szabadka alpolgármestere is üdvözölte a résztvevőket (Fotó: Molnár Edvárd)

Góli Csilla, Szabadka alpolgármestere is üdvözölte a résztvevőket (Fotó: Molnár Edvárd)

– Úgy gondolom, indokolt az, hogy Szabadkához fűződjön ez a rendezvény, hiszen a város nagy oktatási múltú és hagyatékú. Ezt bizonyítja a mai oktatási infrastruktúrája is, hiszen Szabadka területén húsz általános iskola, kilenc középiskola, két speciális és felsőoktatási intézmény működik. A képzés fő témáját tekintve azt tapasztalom, hogy mára nagyon komplex és multidiszciplináris lett az oktatás. A pedagógusoknak, oktatóknak, nevelőknek egy kicsit mindenhez kell érteniük. A digitális világ közepette pedig ott a gyerek, akit meg kellene szólítani és valahogyan afelé irányítani, hogy egyéniség legyen és helyt tudjon állni a jövőben. Ebben játszanak nagy szerepet a pedagógusok, de mindenkire óriási felelősség hárul, aki gyerekekkel foglalkozik – hallottuk Góli Csillától. 

A képzés és annak témája kapcsán osztotta meg a gondolatait a résztvevőkkel dr. Balatoni Katalin magyar köznevelési helyettes államtitkár: 

Dr. Balatoni Katalin a jelenkor kihívásairól beszélt (Fotó: Molnár Edvárd)

Dr. Balatoni Katalin a jelenkor kihívásairól beszélt (Fotó: Molnár Edvárd)

– Talán közhelynek hangzik, hogy a világ változik és erre reagálnunk kell, de a gyors változás, amit az elmúlt évtizedben érzékeltünk, az egész világot kihívás elé állította. Erre pedig elsőként a köznevelésnek kell válaszolnia, így ez kiemelt feladatunk. Az elmúlt tanévben rengeteg szó esett a mesterséges intelligenciáról, de sohasem beszéltünk konkrétumokról, hogy a köznevelésbe hogyan illesszük be, lényegében azt fejtegettük, hogy egy nagyobb osztály esetében is képes kiválóan differenciálni. Láttam az arcokon a kétségbeesést, hogy ha ez valóban így van, akkor mi miért vagyunk és mi lesz velünk. A mesterséges intelligencia kérdése és az elképesztően gyors technológiai változás arra sarkall bennünket, hogy belegondoljunk, mi is a feladatunk, a célunk, és mi az oktatás, az iskola, az óvoda célja. Biztos vagyok benne, hogy míg mi ezen ilyen sokat töprengünk, a mesterséges intelligencia ezt nem teszi meg. És ez egy hatalmas különbség, hogy mi felelősséget érzünk, gondolkodunk, azt szeretnénk, hogy minden jobb legyen. A mesterséges intelligencia kiváló adathalmaz, csak ki kell találnunk, hogy mire használjuk, hogyan építsük be az életünkbe. Nyomokban már használjuk is – fejtette ki dr. Balatoni Katalin. 

A Kárpát-medencei testvérszervezetek nevében Csapó Nándor, a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fórumának elnöke köszöntötte az egybegyűlteket:

Csapó Nándor, a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fórumának elnöke (Fotó: Molnár Edvárd)

Csapó Nándor, a Horvátországi Magyar Pedagógusok Fórumának elnöke (Fotó: Molnár Edvárd)

– A nyári akadémia évről évre lehetőséget nyújt a pedagógusok továbbképzésére, szakmai fejlődésére egy állandóan változó világban. Úgy gondolom, hogy a világunk folyamatosan fejlődik, ezért új kihívásokkal, technológiai újdonságokkal és pedagógiai megközelítésekkel találkozunk nap mint nap. A továbbképzések lényege az is, hogy ne csak lépést tartsunk a változásokkal, hanem aktív alakítói is legyünk azoknak. A tanári pálya állandóan fejlődik. Az oktatás világában egyedül a változás az állandó, és nekünk pedagógusoknak folyamatosan alkalmazkodni kell, lépést tartani a fejlődéssel. Ezért is fontosak a továbbképzések, amelyek lehetőséget biztosítanak arra, hogy új módszereket sajátítsunk el, friss eszközöket és technikákat vessünk be a mindennapi tanításban, és mind hatékonyabban támogassuk a diákjaink fejlődését. Az oktatás egy rendkívül összetett folyamat, amelyben a tanár tekintélye, elkötelezettsége, odafigyelése és készségei elengedhetetlenek ahhoz, hogy a diákok valóban fejlődjenek. A tanár tekintélye nemcsak a tárgyi tudásból fakad, hanem abból a hitelességből is, amelyet a mindennapi munkája során közvetít.

A készségek fejlesztése különösen fontos, hiszen a tanítás már rég túllépte a hagyományos kereteket. Ma már nem elég, ha a tanár jól ismeri a tananyagot, szüksége van kommunikációs, digitális és interkulturális készségekre is, hogy hatékonyan átadhassa a tudást a diákoknak. Ezek teszik lehetővé, hogy a tanár ne csak a tudás közvetítője, hanem a diákok inspirálója is legyen – mondta Csapó Nándor. 

A továbbiakban dr. Csépe Valéria Tudomány az oktatás szolgálatában címmel tartott előadást, dr. Kaposi József pedig a változó tanulási-tanítási stratégiákról. 

Tegnap e rendezvény keretében először tartották meg az Óvodavezetők Akadémiáját intézményvezetők és a vajdasági iskoláskor előtti intézmények óvodapedagógusainak a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar dísztermében. A továbbképzésen mind az öt előadást neves magyarországi oktatók, nevelők tartották, gyakorlati példákat és hasznos tanácsokat osztottak meg a jelenlévőkkel, bemutatták, hogyan működnek a magyarországi intézmények, valamint esettanulmányokat is ismertettek. 

Katona Novák Ágnes, a szabadkai Vackor Magyar Iskoláskor Előtti Nevelő és Gyakorlóintézmény igazgatója elmondta, az akadémia célja lehetőséget biztosítani a résztvevőknek a szakmai tanácskozásra, tudásmegosztásra, kapcsolatépítésre és tapasztalatcserére olyan hasznos előadások bemutatásával, amelyek elősegítik a szakmai fejlődésüket.

Az előadók közül elsőként dr. Balatoni Katalin magyar köznevelési helyettes államtitkár tartotta meg a Merre tart a magyar közoktatás? Tervek és elképzelések középtávon című előadását. Kiemelte, amellett hogy információkat kell átadni a gyerekeknek, nagyon fontos funkciója van a közoktatásban a nevelésnek. Magyarországon ezért is nevezik ezt a területet hivatalosan köznevelésnek.

– Kiemelkedő, hogy a digitális forradalom által körülvett világban is megőrizzük a gyermekek számára az emberi légkört. Ennek egyik eszköze a szabadjáték és a valósággal való közvetlen tapasztalás, amely a nevelés fókuszában áll. A gyorsan változó világ folyamatosan új kihívások elé állít bennünket, és az oktatásban elsőként kell reagálnunk ezekre. Ehhez elengedhetetlen, hogy a pedagógusok széleskörű ismeretekkel és képességekkel rendelkezzenek, hogy befogadóak legyenek és felismerjék a problémákat – hallottuk dr. Balatoni Katalintól, aki hozzátette, a Szabadkai Nyári Akadémia évről évre új területekre reagál, miközben a hagyományos értékeket is megtartja, így valóban jelentős eseménynek tekinthető.

 

Dér Dianna felvétele

Dér Dianna felvétele

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A részvevők a Himnuszt éneklik a nyitórendezvényen (Fotó: Molnár Edvárd)