2024. november 5., kedd
SZABADKAI NYÁRI AKADÉMIA

Az internet veszélyei

Az érzelmi biztonság hiánya vezethet oda, hogy a gyerekek a digitális világban keresik a szeretetet és elismerést

A Szabadkai Nyári Akadémia keddi rendezvényén is számos érdekes előadást hallhattak a résztvevők. 

Fegyverneki Gergő, a magyar Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság debreceni Bűvösvölgy Médiaértés-oktató Központjának médiaértés-oktatója a Média, biztonság, élménypedagógia című prezentációja egyebek mellett a közösségi média veszélyeiről, az elektronikus zaklatás jellemzőiről, annak hatásairól, valamint a cyberbullying (magyarul internetes zaklatás, ami leggyakrabban iskoláskorú fiatalok által küldött ellenséges, csúfolódó, piszkálódó, fenyegető vagy kárörvendő üzenetek sorozatát jelenti) zaklatás típusairól szólt. Mindezek mellett az előadó kitért arra is, hogyan változtatta meg az internet a gyerekek életét, ez miként befolyásolja őket, s erre milyen megoldásokat javasol. 

– Ma már a gyerekek nemcsak tartalmakat követhetnek online, hanem szinte bármihez hozzáférhetnek – sokszor kontroll nélkül –, így az internet tartalombősége jelentősen befolyásolja a gondolkodásmódjukat. Mivel egyre fiatalabb korban jutnak saját okoseszközökhöz – korlátlan internettel –, teljesen megváltozik a viszonyuk az iskolához, a tanárokhoz és a tudás megszerzéséhez is – emelte ki Fegyverneki Gergő, aki kitért az internet veszélyeire – például elektronikus bántalmazás, adatlopás, vagy játékfüggőség – is, amelyek akár lelki, mentális és jogi következményekkel is járhatnak.

– Fontos, hogy az iskola egyfajta „digitális idegenvezetőként” ne csak arra hívja fel a tanulók figyelmét, hogyan kerüljék el az internetes veszélyeket, hanem mutassa meg azt is, hova fordulhatnak a gyerekek segítségért, ha bajban vannak, és azt is, hogy milyen hasznos dolgokra lehet használni az okoseszközüket.

Az előadásom alatt a pedagógusokkal közösen átbeszéltük, milyen módszerekkel lehet a gyerekeket aktívvá tenni az órákon, hogy a tanulás ne unalmas, hanem motiváló legyen számukra, illetve olyan készségeket fejlesszen, amelyek később a munkaerőpiacon is hasznosak lehetnek – hallottuk az előadótól, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a kreatív gondolkodás, az időmenedzsment, a munkafegyelem, vagy a drámajátékok azok az eszközök, amelyekkel egy tanár versenyképes maradhat az internettel szemben. A pedagógusok az előadóval közösen áttekintették azt is, hogy ma hogyan lehetnek hitelesek, és hogyan taníthatják meg a gyerekeknek a kritikus gondolkodást egy olyan világban, ahol a mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet kap.

– A közösségi média veszélyeivel kapcsolatban lényeges megjegyezni, hogy ugyanúgy, ahogy nem engednénk ki a gyerekünket az autóútra gépkocsit vezetni engedély nélkül, úgy az internetes világba sem szabadna felkészítés nélkül beengedni őket. Ezért fel kell hívni a figyelmet a digitális világ szabályaira, például arra, hogy ami egyszer felkerül az internetre, az ott is marad, vagy hogy ne tegyenek közzé olyan képet, amit a nagymamájuknak sem mutatnának meg, ne írjanak olyat másnak, amit maguk sem szeretnének kapni, és vigyázzanak, hogy az élcelődő megjegyzések ne forduljanak át bántalmazásba, vagy zaklatásba. A szülőknek ugyanúgy kardinális informálódniuk, akár kiadványokból, akár rendhagyó szülői értekezletekből, akár a saját gyermekeiktől, hogy jobban megértsék, mi történik az internet hálójában. Emellett figyelni kell arra is, mit csinálnak a gyerekek a világhálón, mert nagy veszélyek leselkednek rájuk, de ugyanakkor az is lényeges, hogy megmutassuk nekik, hogyan használhatják hasznosan az okoseszközeiket. A telefon lehet tanulótárs is, ha jól használják, de meg kell tanulniuk leszűrni a releváns információkat, így fejlesztve a kritikai gondolkodásukat – hangsúlyozta Fegyverneki Gergő. 

Elárulta, Gary Chapman, az „öt szeretetnyelv” atyja szerint a net- vagy képernyőfüggő gyerekek esetében az érzelmi biztonság – például elismerő szavak, minőségi idő – hiánya vezethet oda, hogy a digitális világban keresik a szeretetet és elismerést, vagy osztanak meg meggondolatlan tartalmakat lájkokért.

Végezetül elmondta, számos tanulást támogató és hasznos applikáció létezik, amelyeket kreatívan fel lehet használni az oktatásban, mondjuk projekt formájában. Ez a módszer nemcsak szórakoztató, hanem fejleszti a gyerekek kreatív gondolkodását, kritikai érzékét, és segíti őket abban, hogy alkossanak valamit.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Dér Dianna felvétele