2024. augusztus 16., péntek

Megoldásközpontú módszer, amely kapaszkodót ad

A 7 szokás életvezetési programról tartottak izgalmas előadást a Szabadkai Nyári Akadémián

Az oktatás nem diák- vagy tanárközpontú, hanem kapcsolatközpontú – hangzott el Papp András, a magyarországi Európa 2000 Gimnázium igazgatója és Hallman Csilla az iskola 7 szokás programjának patronáló tanára, mentora előadásában a héten megrendezett Szabadkai Nyári Akadémián. Az anyaországból érkezett előadók egy rendkívül izgalmas előadással gazdagították a résztvevők ismereteit, amelyben bemutatták magániskolájuk működését, az alkalmazott oktatási módszereket, valamint a tanárok, diákok és szülők közötti hatékony együttműködést. Emellett természetesen részletesen ismertették a különleges 7 szokás programjuk alkalmazását is. 

Mint megtudtuk, az Európa 2000 Gimnázium Zugló szívében, magas szintű szakmaisággal 1992 óta működik. Egy alapítványi fenntartású, digitális oktatásra építő, korszerű pedagógiai módszereket és bilingual programot (valódi kétnyelvű képzés) alkalmazó gimnázium. Fő célkitűzése, hogy sikeres és boldog diákokat neveljen, akik az iskola befejezése után megfelelő felkészültséggel, a változásokhoz rugalmasan alkalmazkodó kreatív, egészséges identitású, másokat elfogadó, a világra nyitott, világos jövőképpel és európai értékrenddel rendelkező felnőttekké válnak. 

Az intézmény a Microsoft Showcase School gyakorlóiskolái között szerepel. A Microsoft Magyarország Kft. által indított program a digitális transzformációt állítja a középpontba. Ez azt jelenti, hogy a frontális oktatással szemben a tanulók aktivitására, együttműködésére, a tudásmegosztásra és az informatikai eszközök használatára helyezi a hangsúlyt. Tehát az informatikai eszközök adta lehetőségeket maximálisan kihasználják az ismeretek elsajátítása és megismerése során. A különböző tagozatokon pedig saját fejlesztésű tananyagokat alkalmaznak, ezzel segítik diákjaik szakmai és pályaválasztási orientációját. 

A gimnáziumban a 7 szokás életvezetési programot 2017-ben vezették be az egyéni képességek maximális kibontakozásának érdekében. Hallman Csilla elmondta, Stephen R. Covey könyve, A kiemelkedően eredményes emberek 7 szokása, máig bestseller, az igazságosság, az őszinteség és az emberi méltóság örök érvényű alapelveire helyezi a fókuszt, az egyéni eredményesség bizonyítottan működő alapja. E könyv alapján alakították ki iskolájukban ezt a nagyszerű programot. 

– Egy rendkívül jó módon összeszedett keretrendszerről, egy személyiségfejlesztő programról van szó, amely nemcsak a tudás átadására fókuszál, hanem arra is, hogy a fiatalok sikeres és boldog emberekké váljanak. E módszer olyan kompetitív, rendszerezett tudást biztosít, amely hosszútávú életvezetési stratégiát kínál. Ezáltal mi lehetőséget adunk tanulóiknak, hogy fejlettebb, az együttműködésen alapuló, a gondolkodásra és a kreativitásra fókuszáló, kooperatív, kollaboratív értelmes tevékenységek révén tanulhassanak. Célunk, hogy diákjaink eredményesek legyenek a hivatásukban, valamint tartós és értékes emberi kapcsolatokat legyenek képesek létrehozni. Pedagógiai munkánk központjában a tolerancia, a nyitott gondolkodás és az esélyteremtés áll – hallottuk Hallman Csillától, aki elárulta, e programban a diákok mellett a tanárokat is képezni, mentorálni kell, hogy ebben az újfajta szerepben ők is megtalálják magukat. A résztvevőknek a kiemelkedően eredményes emberek 7 szokását is felsorolta.

– Az első szokás: Légy proaktív. Fókuszálj arra, amire hatással vagy, és amit irányítani tudsz – aztán pedig tedd meg. Második szokás: Tudd előre, hová akarsz eljutni. Határozd meg, mit jelent számodra a siker, és tervezd meg, hogyan éred el. Harmadik szokás: Először a fontosat. Helyezd előtérbe és érd el legfontosabb céljaidat ahelyett, hogy folyamatosan a sürgős dolgokra reagálnál. Negyedik szokás: Gondolkodj nyer-nyerben. Magas bizalmi szintű kapcsolatok építésével növeld az együttműködés eredményességét. Ötödik szokás: Először érts, aztán értesd meg magad. Legyél hatással másokra azzal, hogy valóban megérted a szükségleteiket és a nézőpontjukat. Hatodik szokás: Teremts szinergiát. Törekedj az olyan innovatív megoldásokra, amelyek előnyt kovácsolnak a különbségekből, és minden kulcsérintett javát szolgálják. Hetedik szokás: Élezd meg a fűrészt. Növeld a motivációdat, energiaszintedet és találd meg a munka-magánélet közti egyensúlyt azáltal, hogy rendszeresen időt szánsz a feltöltődésre – emelte ki az előadó, hozzátéve, a 7 szokás nem csak az egyén szintjén hat, hanem átitatja a teljes intézményi szervezetet.

– Célunk, hogy a tudatos életvezetés részleteit kéz a kézben közösen fejlesszük és bővítsük nemcsak a diákokkal, hanem a szülőkkel is. Az egyik alappillérünk a hit, hogy a szülők, tanárok és diákok együttműködése vezet eredményekhez. E program közös nyelvet és normarendszert teremt az intézményben, csökkenti a magatartásproblémákat, javítja a tanulmányi eredményt, a tanulók felelősséget vállalnak tetteikért, magaviseletükért és tanulmányi eredményeikért, hozzájárul a fiatalok egészséges önbizalmának kialakításához, növeli a pedagógusok szakmai eredményességét és sikerélményét, fokozza a szülők elégedettségét és elkötelezettségét, erősíti a szervezeti kultúrát és növeli az intézmény elismertségét – hangsúlyozta az előadó, majd összegezve elmondta, a 7 életvezetési szokás program valójában egy megoldásközpontú program, amely kapaszkodót ad a tanulóknak, és mindenkinek lehetőséget nyújt arra, hogy megtalálja a saját kapcsolódási pontjait.

Nyitókép: Hallman Csilla (Fotó: Dér Dianna)