2024. december 23., hétfő

Elkezdődött a felsőoktatási tájékoztató körút

Több mint ezerszáz végzős középiskolást tájékoztatnak arról, hogy hogyan, miképpen tudnak a szülőföldjükön továbbtanulni valamely felsőoktatási intézményben

A Magyar Nemzeti Tanács és a Vajdasági Magyar Diákszövetség (VaMaDisz) felsőoktatási tájékoztató körútjának az első állomása a szabadkai Ivan Sarić Műszaki Iskolában volt. Itt a vajdasági végzős középiskolások továbbtanulási lehetőségeiről és az MNT ösztöndíjprogramjáról hallhattak hétfőn este részletes tájékoztatást a jelenlévő negyedikesek. Mint elhangzott, az esemény szervezői a következő 2-3 hétben Vajdaság-szerte minden olyan középiskolába ellátogatnak, ahol magyar nyelven folyik az oktatás. Több mint 1100, egyetemi tanulmányok előtt álló fiatalt tájékoztatnak arról, hogy hogyan, miképpen tudnak a szülőföldjükön továbbtanulni valamely felsőoktatási intézményben, valamint teljes képet kaphatnak arról is, mi vár rájuk, ha itthon folytatják tanulmányaikat, és milyen lehetőségekkel érdemes élniük.

A körút első állomásának helyszínén Varjú Potrebity Tatjana, az MNT Végrehajtó Bizottságának oktatásért felelős tagja elmondta, az MNT a komplex ösztöndíjprogramja, vagyis a tájékoztató körút, a tájékoztató füzet, a felvételi-felkészítő, az ösztöndíj, a mentori-demonstrátori program, a szerb nyelvi felzárkóztató képzés, a kollégiumi rendszer, valamint az elhelyezkedést segítő programok révén igyekszik elősegíteni a diákok itthon maradását. 

– A tájékoztató füzettel való találkozás már a harmadik állomása a komplex ösztöndíjprogramnak, hiszen a diákokat harmadikos korukban már elvisszük Újvidékre, ahol felfedezhetik az egyetemi várost, ugyanakkor Szabadkán is lehetőségük van az egyetemi karok látogatására, de a szerb nyelvi felzárkóztató képzést is megszervezzünk számukra. A tájékoztató előadások és a füzetek már arra épülnek, hogy a végzős tanulók hogyan tudnak bejutni a felsőoktatási rendszerbe. Tulajdonképpen a tájékoztatást 2011 óta rendezi az MNT, viszont csak néhány évig volt önálló szervezője ennek a programnak, miután bekapcsolódott a Vajdasági Magyar Diákszövetség, azóta az övéké a promóció, az MNT pedig az anyagiakat biztosítja ahhoz, hogy ez a felsőoktatási tájékoztató füzet megjelenhessen minden évben, és eljuthasson minden középiskolába – hallottuk Varjú Potrebity Tatjanától, aki elárulta, a tájékoztató füzetek idén mintegy 1500 harmadikos és negyedikes diák kezébe kerülnek. Az ösztöndíjak kapcsán a következőket mondta:

– Egyelőre ötszintes a pályázati rendszerünk. Az alapösztöndíjra mindenki jogosult, aki bizonyítja, hogy magyar nyelven folytatta általános vagy középiskolai tanulmányát. Abban az esetben, ha a diák településén és környékén nem volt megszervezve magyar oktatás, egy bizottság előtt kell bebizonyítania, hogy van némi magyar nyelvtudása, illetve érdeklődése a magyar nyelv iránt. Ebben az esetben ő is az ösztöndíjasunk lehet. A demonstrátori ösztöndíj már ráépül az alapképzésre, hiszen a felsőbb évesek lehetnek demonstrátorok, akik az elsőéves szakfőiskolai vagy egyetemi hallgatókat tanítják, vezetik, egyengetik útjukat, segítik, ha szükség mutatkozik rá. A Várady kiválósági ösztöndíjprogram a mesterhallgatók és a doktoranduszok rendelkezésére áll, valamint ide tartozik a jogászösztöndíj is. A közeljövőben bővíteni fogjuk a komplex ösztöndíjprogramot és a hiányszakmákat (pl. orvos, tanár, közgazdász) tanulóknak is biztosítunk anyagi támogatást – hangsúlyozta az MNT Végrehajtó Bizottságának oktatásért felelős tagja.

Mint megtudtuk, idén 272 elsőéves hallgató pályázott az ösztöndíjra első körben, ősszel, a pályázat második körének kiírásakor pedig 55-en. Hozzávetőlegesen 330 új pályázó van évente, és körülbelül ennyien hosszabbítják meg a szerződésüket a másod-, harmadik-, negyedévben is. Az alapösztöndíj értéke 110 eurótól 130–140 euróig terjed. A demonstrátori ösztöndíj 70 euró dinár ellenértéke. A jogászösztöndíj egymillió forintnak megfelelő dinárösszeg. Ezek a jelentős összegek nagyban megsegíthetik a fiatalokat, hogy az itthoni továbbtanulást vállalni tudják.

A szabadkai rendezvényen az intézmény tanulóinak kiosztották a felsőoktatási tájékoztató füzeteket is. A 2019-es évtől a tájékoztató anyag tartalma applikáció formájában is létezik, amelyet minden fiatal le tud tölteni a mobilkészülékére, a füzetben található QR-kód leolvasása által. Az applikáció emellett elérhető az MNT hivatalos honlapjáról is.

Az eseményen Gellér Noel, a VaMaDisz oktatásügyi alelnöke és Bognár Emese, a VaMaDisz kül- és belkapcsolatokért felelős elnökségi tagja a gyakorlati tudnivalókat mondták el a tanulóknak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Felsőoktatási tájékoztató a szabadkai Ivan Sarić Műszaki Iskolában (Molnár Edvárd felvétele)