2024. december 22., vasárnap

A népi kultúra megismerése és megszerettetése

Gyakorlati képzést tartottak Adán óvoda- és iskolapedagógusok részére

Adventi Útravaló címmel tartottak gyakorlati képzést óvoda- és iskolapedagógusok részére szombaton az adai Čika Jova Zmaj Iskoláskor Előtti Intézményben a Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság szervezésében. A helyieken kívül Zentáról, Felsőhegyről, Óbecséről, Bogarasról és Péterrévéről is érkeztek résztvevők tíz különböző nevelési-oktatási intézményből. A Tisza mentéről érkező 33 jelentkezőt Katona Horváth Andrea, az adai Čika Jova Zmaj Iskoláskor Előtti Intézmény igazgatónője és Cseszák Balázs szervező, a Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság közművelődési munkatársa köszöntötte.

– A délutáni Útravaló képzés vezérszála természetesen az adventi készülődés volt. A jelen lévő pedagógusok bemutatókat, ötleteket láthattak, hallhattak és tanulhattak az adventi ünnepkör jeles napjaihoz, hagyományaihoz kötődő játékokkal, népdalokkal, szokásokkal, kézműves tárgyakkal. Ünnepi meglepetéssel is készültünk. Ez az év végi találkozás rendhagyó alkalom volt, mivel nagy igény mutatkozott a környék pedagógusai részéről, akik aktívan szorgalmazzák osztályukban, csoportjukban a népi kultúra megismerését és megszerettetését a gyerekekkel. Az év folyamán akkreditált képzéseket, népi játszóházakat, foglalkozásokat tartunk Vajdaság több helyszínén. Szerencsére vannak olyan pedagógusok, akik ezeket a módszereket szeretettel alkalmazzák, és fontosnak tartják, hogy az osztályukban nevelkedő gyermekek az iskolai tananyagon kívül a magyar népi kultúra elemeivel is megismerkedjenek, ne csak a modern technikával –fogalmazott Cseszák Balázs.

Csoportképen a képzés résztvevői és a szervezők (Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság)

Csoportképen a képzés résztvevői és a szervezők (Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság)

Az Adventi Útravalót vajdasági népművészektől, előadóktól kapták a résztvevők. Cseszák Korcsik Anikó néptáncoktató, óvónő Luca-napi és adventi játékokat, mondókákat és népdalokat tanított, emellett játékos foglalkozást tartott, Békésapáti T. Zsófia és Szalai Klaudia élőmeseszavas bemutatót tartott a komplex népi játszóházak módszertanáról, továbbá a nemezeléssel is megismerkedhettek a képzés résztvevői. Gyurcsik Renáta óvónő a bútorfestés alapjait ismertette. Cseszák Balázs élő zenés néptánccal mozgatta meg a résztvevőket az óbecsei Csermely zenekar közreműködésével. A képzést az óbecsei Kiscimbora táncegyüttes tagjainak betlehemes bemutatója tette ünnepélyesebbé.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Élő zenés néptánccal mozgatták meg a pedagógusokat (Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság)