2025. február 22., szombat

Azonnal beépíthető tudás

Két akkreditált pedagógus-továbbképzést tartottak a Téli Egyetem keretében az MTTK-n

A szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar pénteken két akkreditált pedagógus-továbbképzést rendezett a Téli Egyetem keretében, a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával. Az esemény célja, hogy a pedagógusok olyan gyakorlati tudást szerezzenek, amit azonnal beépíthetnek mindennapi munkájukba. A képzéseket az MTTK két tanára tartotta: dr. Major Lenke a stresszkezelő, személyiségfejlesztő és kommunikációs készségeket fejlesztő tréninget, míg dr. Námesztovszki Zsolt a Robotok alkalmazása az oktatásban (óvodától középiskoláig) elnevezésű képzést vezette. A két szakmai műhelyen összesen 26 pedagógus vett részt.

A megnyitón dr. Raffai Judit, az MTTK oktatással megbízott dékánhelyettese kiemelte, a tudás átadása és a pedagógusképzés mellett fontos feladatuk a folyamatos kapcsolattartás a pedagógusokkal. Mint mondta, a képzések célja, hogy olyan innovatív, gyakorlatközpontú tudást adjanak át, amely frissíti és bővíti a már meglévő tapasztalatokat.

Rigó Pál Zsófia:  A pedagógusok szerepe kulcsfontosságú (Dér Dianna felvétele)

Rigó Pál Zsófia: A pedagógusok szerepe kulcsfontosságú (Dér Dianna felvétele)

A rendezvényen Rigó Pál Zsófia, az MNT alelnöke is köszöntötte a jelenlévőket.

– Ez a nap az eszmecsere és a szakmai építkezés napja. A pedagógusok szerepe kulcsfontosságú a jövő generációi identitásának fejlődésében. A rendszerbe szedett tartalmak átadása mellett a gondolkodásnak, a kreativitásnak és a társadalmi felelősségvállalásnak is a pedagógusok az egyik pillérei. A mai világ gyorsan változik, és elengedhetetlen, hogy azok, akik a fiatalok oktatásáért felelősek, folyamatosan képezzék magukat. Mindkét képzés a korunk mentális kihívásainak és a technikai vívmányok oktatási keretrendszeren belüli adaptációja is, és a közösségünk előrelépését szolgálja. Építőkockákat kapunk, hogy építőkockákat adhassunk. Egy ép közösséget, egy ép jövőt. A szakmai találkozó lehetőséget teremt arra, hogy a résztvevők megosszák tapasztalataikat, és olyan gyakorlati ismeretekkel gazdagodjanak, amelyek közvetlenül alkalmazhatóak a mindennapi pedagógiai munkában – hangsúlyozta Rigó Pál Zsófia.

Dr. Major Lenke szerint e képzések kiemelten fontosak az információs társadalomban.

– A robotok példáján láthatjuk, milyen fejlett technológiák állnak rendelkezésre. Nekünk is fel kell készülni lelkileg, hogy lépést tartsunk a változásokkal. Lényeges, hogy az emberi oldalt erősítsük, és megtanuljuk kezelni azt a sok-sok információt, amelyek nap mint nap stresszként is hathatnak ránk. A pedagógusok szelleme tökéletesen működik, hiszen folyamatosan tanulnak az élethosszig tartó tanulás kötelezettsége révén, Éppen ezért próbálok gyakorlati útmutatókkal segíteni, olyan helyzeteket teremteni számukra, ahol pihenhetnek, nyugalmat találhatnak, és elsajátíthatják azokat a technikákat, amelyekkel akár stresszes helyzetekben is helytállhatnak. A legfontosabb, hogy ezeket a módszereket később a gyerekeknek is átadják. Célunk, hogy ebben a zűrzavaros, gyors társadalomban az ő lelküket is védjük, és olyan helyzetekre is felkészítsük őket, hogy képesek legyenek nyugodtak maradni, önmagukra koncentrálni, kizárva a külvilágot, az online teret, és megerősíteni belső világukat. Ugyanakkor a szakmai helyzetekre és problémákra is próbáltam olyan gyakorlatokat kidolgozni, amelyek segíthetnek, de ezek a mindennapi életben bárki számára hasznosak lehetnek – ismertette dr. Major Lenke. 

Dr. Námesztovszki Zsolt elmondta, hogy képzéseiket mindig testre szabják az adott célcsoport igényeihez.

– A képzésen szó esett az egyszerűbb robotokról, amelyek már az óvodában vagy az alsó tagozatban is használhatók, de jobbára az EV3-as robotokra összpontosítottam, amelyeket főként a felső tagozatban és középiskolákban használnak. A képzés egyik célja, hogy új generációs csapatvezetőket neveljünk ki a World Robot Olympiad versenyre azért, hogy akik érdekeltek ebben, elsajátítsák azokat a kompetenciákat, hogy képesek legyenek megfelelően felkészíteni és vezetni a csapataikat. A képzésen a pedagógusok párhuzamosan dolgoztak, és akik nem a csapatvezetői irányba érdeklődtek, külön feladatokat és szetteket kaptak. A legfontosabb célunk a műszaki- és természettudományok népszerűsítése, valamint annak megértetése, hogyan kommunikálhatunk ezekkel az eszközökkel, vagyis a robotokkal – magyarázta dr. Námesztovszki Zsolt.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A dr. Major Lenke által vezetett képzés (Dér Dianna felvétele)