A Szabadkai Zeneiskola az idén is várja a zeneóvoda, az alapfokú zeneiskola és a zenei középiskola leendő diákjait. A járványhelyzet miatt csak a második előkészítő osztályába és az alapfokú zeneiskolába jelentkezőknek kell felvételi vizsgát tenniük. A zeneóvoda és az első előkésztő osztály iránt érdeklődőknek elegendő jelentkezniük az iskolában. Szeptembertől a középfokú zeneiskolában három magyar tannyelvű, négyéves képzést indítanak. A részletekről Dragana Nikolić, az intézmény igazgatónője számolt be lapunknak.
Megkezdődött a jelentkezés az alapfokú zeneiskolába. Milyen oktatás várja a zeneóvodába és az előkészítő osztályokba járó gyermekeket?
– Az intézményünkben zeneóvoda is működik. Ide azokat a gyerekeket várjuk, akik szeptembertől kezdik meg az óvodák iskolaelőkészítő osztályát. Az első előkészítő osztály azoknak a diákoknak szól, akik az ősszel indulnak első osztályba. Ezek a tanulók még nem tanulnak hangszeren játszani, hiszen heti két alakalommal van egy-egy negyvenöt perces szolfézsórájuk. Ennek keretében megismerkednek a zenével. Megtanulnak kottát írni, hangjegyeket rajzolni, zenét hallgatnak, játszanak és táncolnak. A zeneóvodába és az általános zeneiskola első előkészítő osztályába nincs felvételi vizsga. A második előkészítő osztályba az általános iskola második osztályosai járnak. A második előkészítő osztályosok, illetve a kilencéves és fiatalabb gyermekek a hangszerek közül a hegedűt, brácsát, csellót, gitárt, tamburát, harmonikát, zongorát és a fuvolát választhatják. Tizenegy éves gyermekek már elkezdhetnek oboán, klarinéton, szaxofonon, fagotton, kürtön, trombitán, harsonán, orgonán és ütős hangszereken játszani. Fontos megemlíteni, hogy a népi éneket tízévesek és idősebbek, a szólóéneket pedig a tizenhárom éves és az idősebb diákok tanulhatnak.
Milyen módon szervezik meg az idei felvételi vizsgát?
– Úgy döntöttünk, hogy a zeneóvodába és az első előkészítő osztály iránt érdeklődőknek nem kell felvételi vizsgát kell tenniük, csak el kell jönniük az iskolába jelentkezni. A második előkészítő osztályba és alapfokú zeneiskola első évfolyamára jelentkezőknek szóló felvételi vizsgát június 1-jén és 2-án 9 és 12 óra, valamint 16 és 19 óra között tartjuk meg az iskola 2-es számú tantermében. A felvételin a diákoknak el kell énekelniük egy gyerekdalt, el kell tapsolniuk a megadott ritmust. A harmadik feladat során a tanár zongorán játszik egy dalt, és a diákoknak meg kell ismételniük a hallott dallamot.
Milyen szakokon tanulhatnak majd szeptembertől a zenei középiskolába jelentkezők?
– A következő tanévre vonatkozóan négy középiskolai szak megindítását kérvényeztük az oktatásügyi minisztériumtól. A zenei munkatárs szakon egy szerb és egy magyar nyelvű osztályt szeretnénk nyitni. Mindkét tagozatban nyolc-nyolc diákot tudunk fogadni. A zenei előadó – klasszikus zene szakot is meghirdetjük mindkét tannyelven. Erre általában nagyon sokan szoktak jelentkezni, és ez az idén sincs másképp. Az idén online felkészítőt tartottunk a jövendőbeli középiskolásoknak, és már sok érdeklődő van, főleg szerb nyelven. A magyar nyelvű osztályba többen jelentkeztek, mint az előző tanévben. A zenei előadó – jazz-zene szak szeptembertől csak magyar tannyelven indul. Úgy döntöttünk, hogy egyik évben szerb, a másik évben magyar tannyelven indítjuk el. A zenei előadó – népzene szak estében van egy kis gond, mert az előző évben jelent meg az új tanterv, és más nevet adtak ennek a képzésnek. Az új elnevezés a zenei előadó – szerb népének és hangszeres előadó, tehát a név adója nem gondolt arra, hogy a magyar diákok magyar népi éneket tanulnak. E kérdésben az oktatási minisztériumhoz fordultam. Kérvényt küldtem nekik, hogy fordítsák le ezt, és a magyar nyelven tanulókra vonatkozóan legyen a szak neve magyar népi ének. Ebben sokat segít Vicsek Annamária oktatási államtitkár, és a Magyar Nemzeti Tanács tisztségviselői: Hajnal Jenő és Jerasz Anikó. Megemlíteném azt is, hogy nemrég kaptunk egy új pingpongasztalt az MNT adományaként. Ezt a tornateremben tudjuk elhelyezni. A diákok nagyon örülnek neki, mert szeretnek játszani.
Melyik a legnépszerűbb hangszer a diákok körében?
– A zongora és a gitár a legnépszerűbbek, hiszen a legtöbb kisdiák ezeken akar megtanulni játszani. Az idén videókat készítettünk, amelyekben a tanárok bemutatják a különféle hangszereket. A tervünk, hogy a jövőben kihelyezett tagozatokat nyitunk Palicson, Hajdújáráson, Csantavéren és Tavankúton. Már jártunk a tavankúti általános iskolában, és tartottunk egy bemutatót. Harmincnégy gyerek szeretne jelentkezni. Ugyanilyen bemutatókat fogunk tartani a többi három település iskoláiban is. Ez jó lehetőség lesz, mert a tanulóknak nem kell utazniuk, hanem az általános iskolájukban tudnak majd zenét tanulni. Nem tudjuk, hogy melyik tanévtől nyílhatnak meg a kihelyezett tagozatok, de bízunk benne, hogy szeptembertől már megkezdhetjük az oktatást.