2024. július 16., kedd

A felkészült pedagógusokért

Megkezdődött a 23. Apáczai Nyári Akadémia Újvidéken

Újvidéken a 23. Apáczai Nyári Akadémián, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete szervezésében megvalósuló továbbképzésen dr. Szili Katalin magyar miniszterelnöki főtanácsadó úgy fogalmazott, az identitás megőrzésének egyik fontos eleme az anyanyelven kívül a kultúránk, hagyományaink megőrzése és a történelem ismerete, hiszen ez hozzátartozik egy közösség életéhez.

Dr. Szili Katalin a pedagógus-továbbképzés megnyitóján (Ótos András felvételei)

Dr. Szili Katalin a pedagógus-továbbképzés megnyitóján (Ótos András felvételei)

– Az előadásom címének azt adtam, hogy Múlt és jövő. Pontosan azért, mert a történelem az egyik témája a pedagógusok továbbképzésének, a másik pedig a fenntartható fejlődés, ami inkább a jövő kérdéseivel foglalkozik, azzal, hogy hogyan tudjuk megőrizni a glóbuszt, de nyilván a saját környezetünket is a következő generációknak. Tehát itt össze is kapcsoljuk a jelenben a múltat és a jövőt, hiszen azokkal a kérdésekkel foglalkozunk, hogy hogyan tudjuk a gyermekeinknek átadni részben a históriánkat és ezzel a múlt tiszteletét, részben pedig azt, ami a jövőért való felelősséget jelenti – mondta Szili Katalin, aki szerint rendkívül fontos, hogy a pedagógusok minden pillanatban felkészültek legyenek. Egyrészt az identitás megőrzésében, másrészt pedig a jövő iránti felelősség átadásában.

– Meg kell jegyezni, hogy a világunk nagyon gyorsan változik. Ebbe beletartoznak azok az eszközök is, amiket egy pedagógus felhasználhat, és azokat a kihívások is, amikkel szembe kell nézni. Azt hiszem, hogyha valaha nagy volt a felelősségük a pedagógusoknak abban, hogy mi az, amit átadnak a diákoknak, akkor itt a XXI. század harmadik évtizedében különösen fontos, hogy szilárd tartást adjanak a gyerekeknek, megbízható tudást, és olyan ismereteket, amivel el tudnak igazodni ebben az egyébként nem egyszerű világban – tette hozzá.

A héten a Történelem és magyarság, valamint a Tapasztald, hogy továbbadhasd! elnevezésű képzéseken vehetnek részt a pedagógusok. Lukács Gabriella, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke szerint, a hagyományőrzés a megmaradásunk, identitásunk záloga.

– Nagyon fontos már óvodás korban elkezdeni megszerettetni a gyerekekkel a természet közelségét, illetve a magyarságtudat kialakítását. Én hiszem, hogy ezek a pedagógusok, akik itt vannak, elhivatottak, mert ezt a néhány napot arra szánták, hogy képezzék magukat. Tudjuk, hogy a változó világhoz alkalmazkodnunk kell nekünk, pedagógusoknak is. Fel kell készülnünk a változásokra, Meg kell tanulnunk, hogy hogyan lehet színesebbé tenni a mostani tanulók számára az oktatást – mondta Lukács Gabriella.

A kéthetes nemzetközinek is mondható pedagógusképzés hivatalos megnyitóját a Vajdasági Rádió és Televízió új székházának konferenciatermében tartották meg, ahol Klemm József, a Vajdasági RTV megbízott vezérigazgatója is köszöntötte az egybegyűlteket.

– A Vajdasági RTV 16 nyelven sugároz műsort. A különlegességünk még az, hogy ez a 16 nyelvű műsor teljesen autonóm minden nyelven, ami azt jelenti, hogy az illető nyelv szerkesztői határozhatják meg azt, hogy milyen témákról és hogyan akarnak beszámolni, ugyanis a fő céljuk az, hogy szolgálják azt a közösséget, amelynek ezek a műsorok készülnek. Mivel közmédium vagyunk, ezért az információn kívül mindenképpen kötelezettségünk az, hogy oktassunk, neveljünk és szórakoztassunk is. Második éve működünk együtt a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületével. Úgy érzem, hogy ez az együttműködés és a pedagógusok jelenléte ebben az intézményben szavatolni fogja azt, hogy kiépüljön egy kapcsolat a vajdasági magyar oktatás és a vajdasági Televízió és Rádió között. Bízom abban, hogy ez az együttműködésünk egyfajta lehetőséget teremt arra, hogy évente találkozzunk, legyen egyfajta kommunikáció közöttünk. Kívánom, hogy minél több érdekes témát vitassanak meg, valamint, hogy ezek a témák valóban hozzájáruljanak ahhoz, hogy a Vajdaságban felnövő új magyar nemzedék is felvállalja mindazokat a feladatokat, amelyeket néhány pillanatban magunkénak tekintünk és megpróbálunk megvalósítani – fogalmazott Klemm József.

A rendezvényen jelen volt Dan-Megyeri Tamás, a magyar Környezet- és Természetvédelmi Oktatóközpontok Országos Szövetségének elnöke, aki kiemelte, az idei Nyári Akadémia a Tapasztald, hogy továbbíthasd szekciója a fenntartható jövő témakörére épült.

– A mindennapokban tapasztalhatjuk, hogy a világunk olyan gyorsan újul meg és olyan gyorsan fejlődik, amihez nagyon nehezen tudunk alkalmazkodni. Nagyon fontos, hogy a fejlődés, ami nap mint nap végbemegy, mindannyiunk számára fenntartható legyen, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy a fenntarthatóság alapgondolatait és alapismereteit minél szélesebb körben eljuttassuk. Egyrészről a felnövekvő nemzedék számára, másrészről pedig a ma már aktív embertársaink számára is. A Környezet- és Természetvédelmi Oktatóközpontok Országos Szövetségének és a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének közös célja, hogy ezt a küldetést elősegítse. Szövetségünk oktatóközpontjainak több munkatársa előadóként vesz részt a Nyári Akadémián, bízva abban, hogy előadásokkal támogató segítséget nyújthatnak mindazoknak, akik hallgatóként vesznek részt a továbbképzésen, akik majd az itt szerzett újabb ismeretekkel, tapasztalatcserékkel bővítve tudásukat, ezeket a gondolatokat továbbadhatják a fiatal nemzedék számára – mondta Dan-Megyeri Tamás.

A Nyári Akadémia következő hetén Interdiszciplináris, illetve Osztályfőnöki képzésen vehetnek részt a pedagógusok.

Nyitókép: Ótos András felvétele