Koszovó, az albánok és a szerbek esetleges egymástól való elkülönítésének, illetve a Koszovó és a Szerbia közötti területcsere témájában Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke azon az állásponton van, hogy Szerbia igyekezzen megszerezni a javarészt szerbek lakta négy északi helyi önkormányzatot. Dodik emellett fontosnak tartja a Koszovóban élő szerbek védelmét, továbbá az egyházi vagyon megőrzését, valamint jogosnak tartja, hogy Szerbia utóbbi számára területenkívüliséget követeljen Koszovótól.
Eljött az idő, hogy Szerbia hosszú és rövid távú tervekkel álljon elő – emelte ki Dodik, mondván: a szerb vezetés és a nép ott hibázik, hogy egyedül arról folytat eszmecserét, hogy mit adjon a másik félnek és mit ne. Szerbiának kérnie is kell – nyomatékosította a politikus, aki szerint a legfontosabb cél a szerbek lakta koszovói községek integrálása Szerbiába.
– Aleksandar Vučićnak sikerült Koszovó témájára irányítani a közérdeklődést. Ezzel a kérdéssel hosszú éveken át senki nem foglalkozott, mindenki érdektelenül viszonyult a koszovói problémához. Most olyan helyzetben vagyunk, hogy el is érhetünk valamit. Az USA-ban és az EU-ban jellemző aktuális politikai folyamatok is Szerbia malmára hajtják a vizet. A világ nagyhatalmainak a politikai elitjéből távoztak bizonyos személyek, például napjaink USA-ja nem ugyanaz, mint Clinton idejében volt. Szerbiának arra a hipotetikus kérdésre is őszintén lenne érdemes válaszolnia, hogy képes lenne-e visszafogadni Koszovót? Mit tenne, ha Koszovó esetleg ismét csatlakozna Szerbiához és a politikai rendszerbe bekerülnének az albánoknak szavatolt politikai jogok? Erről csak kevesen hajlandók eszmecserét folytatni, pedig érdemes lenne – taglalta a Blic napilapnak nyilatkozva Dodik.
A boszniai Szerb Köztársaság elnöke szerint a szerb nép történelmi rákfenéje az árulás, a megadás és a túlzott patriotizmus. Dodik szavai szerint Koszovó témájában racionalitásra van szükség, majd megismételte korábbi álláspontját, hogy továbbra sem állt el abbéli szándékától, hogy a boszniai Szerb Köztársaság egy napon elszakadjon Bosznia-Hercegovinától, de nem háború árán.