2024. november 24., vasárnap

Bedőlni látszik a vegyes választási rendszer?

A változásokat eddig ellenző pártok is hajlanak a párbeszédre – Nem kizárt, hogy a következő tartományi voksolás már csak listás elv alapján zajlik majd

Nem először került a közvélemény terítékére a vajdasági választási rendszer módosításának ötlete. Komolyabban a legutóbbi tartományi parlamenti választások előtt, 2012-ben merült fel e téma, amikor az akkori hatalmi koalíció pártjai elsősorban az idő rövidségére hivatkozva a jelenlegi összetett választási rendszer, vagyis a listás (részarányos) és egyéni jelölt alapján történő (többségi) választás kombinációja által kialakított vegyes rendszer megtartása mellett foglalt állást. Mint ismeretes, hatvan-hatvan képviselő jut be a vajdasági parlamentbe a két elv alkalmazása révén.

A Vajdasági Szociáldemokrata Liga a minap kezdeményezte a tartományi választási rendszer módosítását. A párt álláspontja szerint a jelenlegi nem tükrözi megfelelőképp sem a polgárok akaratát, sem pedig a politikai pártok közötti erőviszonyokat a tartomány szintjén. A liga szerint nem egyforma súllyal rendelkezik a polgár szavazata minden községben, ami már eleve indokolttá teszi a jelenlegi elvek megváltoztatását. A párt egy választási egységként tekintene Vajdaság egészére, s a listás választás bevezetését fogja javasolni a többi vajdasági parlamentben helyet foglaló politikai pártnak elfogadásra. A Magyar Szó annak próbált utánajárni, hogy mekkora esélyei vannak egy ilyen felvetésnek a Tartományi Képviselőházban, lehetséges-e, hogy a következő vajdasági választásokat már ugyanolyan elvek alapján szervezzék meg, mint a köztársaságiakat.

A JELENLEGI ELŐNYÖSEBB, DE...

Dr. Bojan Pajtić tartományi kormányfő, a legnagyobb képviselőcsoporttal rendelkező Demokrata Párt alelnöke lapunknak elmondta, hogy nem zárja ki egy politikai párbeszéd megnyitásának lehetőségét a témával kapcsolatban.

– Beszélnünk kell a kérdésről. A jelenlegi választási rendszernek megvannak a pozitív oldalai, mert lehetővé teszi, hogy Vajdaság minden területéről bejuttathassanak a polgárok egy képviselőt a parlamentbe. Valamint a pártok is esélyt kapnak, a véleménykülönbségek is megmutatkoznak a képviselői padokban. A témát, ennek ellenére, meg kell vitatnunk, a felvetést ismerjük, s a parlamenti többségnek el kell döntenie, hogy változtat-e végül a jelenlegi rendszeren – fogalmazott.

Pajtić arra emlékeztetett, hogy a Vajdaság területén zajló választások módjának meghatározása a Tartományi Képviselőház döntésétől függ, azaz Vajdaságnak lehetősége van arra, hogy maga döntse el, milyen rendszerben tartja meg a legközelebbi szavazást.

– A jelenlegi rendszer sok szempontból előnyösebbnek számít, de készek vagyunk meghallgatni mások érveit is, s végül felmérni, hogy szükség van-e a változásra – szögezte le a kormányfő.

CSAK VAJDASÁG KÜLÖNBÖZIK

Prof. dr. Pavle Budakov, a Szerbiai Szocialista Párt által vezetett parlamenti frakció elnöke fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy egyetlen politikai pártnak sincs joga monopóliumot bevezetni e felvetés kiötlése kapcsán, az ugyanis nem számít újszerűnek, egy ideje már foglalkoztatja a közvéleményt.

– Vajdaság a vegyes választási rendszer mellett döntött, ennek megvoltak az okai. A részarányos elv előnye, hogy jobban megmutatja a politikai erőviszonyokat egy adott környezetben, a többségi elv előnye pedig az, hogy egy meghatározott jelöltre adja le a polgár a voksát, ekképp személyesebbé téve a választásnak a folyamatát.

A szocialisták most úgy gondolják, hogy szükség lenne elgondolkodni a választási rendszer módosításán.

– Elsősorban azért tartom indokoltnak a változtatásról szóló párbeszéd kialakítását, mert a köztársaság egész területén csupán egy fajta elv van érvényben, ez pedig a listás, részarányos elv. A helyi önkormányzatokra is igaz ez a megállapítás. A vegyes rendszer tehát egyedül Vajdaság területén létezik. Véleményünk szerint a változásnak a részarányos elv bevezetését kellene jelentenie, mely jobban meg tudná jeleníteni a polgárok választási akaratát. Ezáltal megteremtődne annak a lehetősége, hogy a pártok többsége be tudja juttatni a parlamentbe képviselőjét, s hangot tudjon adni a véleményének – állapította meg a frakcióvezető.

Budakov hozzátette, hogy nem szeretné ezáltal lebecsülni az egyéni jelöltes rendszer pozitívumait, de, mint mondta, a jelen pillanatban megfelelőbbnek tartaná a listás rendszer bevezetését.

FONTOSABB KÉRDÉSEK IS VANNAK

A Vajdasági Magyar Szövetség még nem foglalkozott a Vajdasági Szociáldemokrata Liga felvetésével, mert nem kapták még kézhez a liga kezdeményezését, melyet e párt kilátásba helyezett. Egeresi Sándor, a párt tartományi képviselőcsoportjának vezetője közölte, hogy az eddigiekben a párt álláspontja nem változott a vegyes választási rendszer kapcsán, melyet a múltban elfogadhatónak tartott. A párt vezetősége, mint mondta, meg fogja tárgyalni a kérdést, ha az valóban napirendre kerül, addig azonban csak személyes véleményét közölheti, húzta alá.

– Azt gondolom, hogy a többségi elvnek kellene meghatározónak lennie. Azonkívül, hogy pártra, szervezetre szavaz a polgár, jó, ha ott áll egy képviselő neve is, akit bejuttathat a parlamentbe. A saját tapasztalatomra hivatkozhatok, ez már a hetedik mandátumom, s mindet a többségi elv alapján kaptam a polgároktól. Ez az, amit személyes véleményként el tudok mondani, a VMSZ-nek ebben a pillanatban pontos állásfoglalása még nincs – hangsúlyozta.

Egeresi a felvetés kapcsán kifejtette, hogy egyes politikai pártok most keresik a helyüket a palettán, s megpróbálnak mindent elkövetni annak érdekében, hogy a középpontba kerüljenek, minél többet szerepeljenek. Véleménye szerint az országnak most sokkal nagyobb gondjai is vannak a választási rendszerre vonatkozó kérdések taglalásánál.

A HALADÓK MÁR KORÁBBAN VÁLTOZTATTAK VOLNA

A Szerb Haladó Párt képviselőivel folytatott beszélgetéseink során világosan kiderült, hogy ez a párt is a választási rendszer módosítása mellett foglal állást, nem tudtuk azonban elérni a párt vajdasági kérdésekkel megbízott elnökségi tagját, aki illetékes lett volna nyilatkozatot adni a kérdéses témában. A pártnál azonban már korábban közölték, hogy a kombinált rendszer semmi jót sem hozott, s annak módosítását, továbbá a képviselők számának felére csökkentését sürgették.

A helyzet jelenlegi állása szerint tehát az ellenzéki pártok valószínűleg támogatnák a változást, ahogyan a legújabb felvetés megfogalmazója, a hatalmi VSZL is. A DP és a VMSZ egyelőre nem közöltek határozott álláspontot, melyet egy politikai párbeszédet követően alakítanának ki. A parlamenti erőviszonyok mellesleg lehetővé tennék a módosítás elfogadását abban az esetben is, ha a demokrata képviselők ellene szavaznának, a többi frakció azonban támogatná azt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás