2025. április 14., hétfő

Elég mesét hallott már az ország!

Mihal Ramacs politikai elemzőt kértük fel a kormány eddigi tevékenységének értékelésére

Csaknem két és fél hónapja foglalatoskodik már az Aleksandar Vučić vezette új kormány, melyet április 27-én választott meg a képviselőház csaknem kétszáz képviselő támogató voksával. A választásokon elsöprő győzelmet aratott Szerb Haladó Párt reformok végrehajtásának tervét tárta a polgárok elé, s ehhez az elképzeléshez csatlakozott a koalíciós megbeszélések során a Szerbiai Szocialista Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség is, kényelmes kétharmadost meghaladó többséget kialakítva a parlamentben. Az első hónapok elteltével jogosan merül fel az átlagpolgárban a kérdés: vajon elindult-e Szerbia a beharangozott reformok útján, büszke lehet-e majd a kormány a közelgő szokásos száznapos visszatekintés alkalmával az elvégzett munkára. Mihal Ramacs elemzőt, a Danas napilap korábbi főszerkesztőjét kérdeztük arról, milyennek bizonyult a kormány eddigi munkája.

Közelebb került-e Szerbia az elmúlt hónapokban a bejelentett reformok megvalósításához?

– Nem szabad elfeledkeznünk az árvíz miatti rendkívüli helyzetről, mely legkevesebb egy hónapot vett el a kormány munkájából, s ezt senki sem tervezhette előre be. Ezt nevezném én az első súlyosbító körülménynek. A másodikat magának a kormánynak az összetétele jelenti. Egy olyan csapat, amelyikben Velimir Ilić is helyet kapott, nem is lehet túl reformközpontú. A képviselőházhoz nem is érkezett meg semmilyen reformtörvény-javaslat sem, kivéve a munkatörvényt, melynek reformjellegéről sokat lehetne vitatkozni. Beszéltek a médiatörvény-csomagról, mely a jelenlegi információk szerint Brüsszelben van, s az unió jóváhagyására vár. Kevés eredményt láthattunk, az idő ugyan rövid, de több sikert is elkönyvelhettek volna.

A nyilvánosságot folyamatosan különféle történetekkel szórakoztatják. A Šarić-ügy kapcsán például a rendőrségen belüli alvilági kapcsolatokkal. A vezetőség ellen tervezett támadásokkal. Az orosz–szerb barátsággal. Nem ezek a történetek szolgálnak éppen a reformok elodázására, a figyelem elterelésére?

– Teljesen egyet tudok érteni a kérdésben foglalt megállapításokkal. Valóban ilyen történeteket hallhatunk folyamatosan, miközben Szerbiának már semmi szüksége sincs mesékre. A rendőrségen belül is vannak problémák egészen biztosan, de maga a belügyminiszter disszertációja kapcsán is vannak, tehát mindez megint csak a hatalomra tartozik. A legnagyobb probléma itt az, hogy az egész hatalom egyetlen személy kezében összpontosul. Vučić Berlinben, Vučić Párizsban, Vučić Moszkvában – ezeket a híreket hallhatjuk. Hol van a külügyminiszter vagy a többi tárcavezető? Nehéz lenne megállapítani, hogy valóban a miniszterelnök központosított hatalomra való törekvésének az eredménye-e mindez, vagy a médiumok próbálnak ennyire a kedvében járni Vučićnak. Mindenesetre, az az ember benyomása, hogy az összes elektronikus médiumot egy helyen szerkesztik. Nem állítom, hogy ez így van, de ilyen a benyomásom. A napilapok között is csupán néhány olyanra lehet rábukkanni, amelyik elüt a szokványos hangnemtől. A jelenlegi kormányról annyi bizonyosan elmondható, hogy az elmúlt tíz évben a legsikeresebben ellenőrzi a sajtót.

Milyennek látja a hatalmi koalíción belüli viszonyokat, különös tekintettel a szocialisták és a haladók közötti ideiglenes nézeteltérésekre a közelmúltban?

– Ideológiai különbségeket nemigen látok, a szocialisták, különösen Ivica Dačić pártelnök pedig határozottan azon az állásponton vannak, hogy a hatalmi koalíción belül maradjanak minél hosszabb ideig. Elképzelhető, hogy párton belül egyeseknek megvan a véleményük a haladókról. A nagyobbik probléma az, hogy jelenleg nincs egy szervezett ellenzéke az országnak, nem létezik egy egységes ellenzéki fellépés, mely öt vagy tíz pontban meghatározva igyekezne felkínálni egy másik programot a hataloméval szemben. Erre pedig magának a hatalomnak, de legfőképp az országnak is szüksége lenne.

Diplomabotrány, cenzúrabotrány is jellemezte az elmúlt időszakot. Kihatással volt mindez a kormány stabilitására?

– Nem, mert az imént említett okoknál fogva alig beszélhetünk kormányról, inkább csak kormányfőről szólhatunk. A többi kormánytag arra szolgál, hogy időnként megerősítse azt, amit a kormányfő korábban már bejelentett. Nagy probléma ez, mert a kabinetnek egy erős csapatként kellene dolgoznia, fel kellene lépnie az ország érdekében. Vučić elfogadta azokat a játékszabályokat, amelyekkel összhangban egyedül ő az illetékes mindenért, viszont ez azzal fog járni, hogy a felelősség is őt fogja terhelni mindenért. A polgárok nem látják az ígéretek beteljesülését, a munkahelyeket, a külföldi beruházásokat. A bejelentéseket hallják. Bejelentésekből pedig nincs hiány. Ha viszont minden úgy teljesül majd, mint az újvidéki betonhíd építése, akkor szemmel láthatóvá válik, hogy valami még sincs rendben.

Magyar ember Magyar Szót érdemel