A nemzeti tanácsi választások kampánya során pénteken a Magyar Összefogás listája bánáti körútját folytatta, melynek során Hajnal Jenő listavezető, továbbá Talpai Sándor, Vidrács Krisztina, Beretka Katinka és Bővíz László jelöltek a Magyar Nemzeti Tanács ösztöndíjazottjaihoz, az oktatási támogatásban részesült diákokhoz, egyetemi hallgatókhoz és családjukhoz látogattak el, hogy megismerjék a fiatalok eddigi tapasztalatait, arról kérdezzék őket, miben tudnak még segítségükre lenni.
Nagykikindán elsőként a négygyermekes Molnár családnál jártak, ahol a szülőkkel, továbbá az idegenforgalmi technikusi képesítéssel rendelkező Molnár Melindával beszélgettek. Szó volt a munkahelykeresés nehézségeiről, továbbá arról, hogyan tudna a nemzeti tanács különböző idegenforgalmi projektumok támogatása révén segíteni abban, hogy a Melindához hasonló érdeklődési körrel rendelkező fiatalok perspektívát lássanak akár saját ötleteik kidolgozásában, azok megvalósításában. Andrea, a másik lány végzős gimnazista, számára tanulmányai folytatásához ígért segítséget a Magyar Összefogás listavezetője.
Nagyiván Adrián Csókán fejezte be a Vegyészeti-Élelmiszeripari Középiskolát, majd az Újvidéki Egyetem Technológiai Karának gyógyszeripari mérnöki szakára felvételizett sikeresen. Mint azt a Hajnal Jenővel folytatott beszélgetés során elmondta, az MNT ösztöndíja nagy segítséget jelentett számára és szülei számára a tanulmányok folytatásában, az egyetemi hallgatói élet megkezdésében. Bevallása szerint a gyógyszerkészítés, az ezzel kapcsolatos laboratóriumi kísérletek foglalkoztatják a leginkább, így az a szándéka, hogy az egyetemi diploma megszerzését követően egy ilyen foglalkozási körben helyezkedjen el.
Nagykikindán az Egység Művelődési Egyesületben Tápai Róbert elnökkel és Komarek Magdolna szervezőtitkárral egyeztetett a listavezető, mindenekelőtt a helyi művelődési élet részleteit, az aktuális filmnapokat érintő kérdéseket vitatták meg. A beszélgetés során Hajnal elmondta, úgy szeretnék az MNT munkáját a következő négy évben felépíteni, hogy egy adott terület, tevékenység képviselőivel a lehető legszorosabb kapcsolatokat építse ki a kisebbségi önkormányzat. Mint mondta, erre már csak azért is nagy szükség lesz, mert a következő ciklusban számos formális döntés meghozása vár a tanácsra, melyek csakis az együttesen elvégzett munka eredményeként lehetnek megfelelő, helyes döntések.
SEMMI SEM MAGÁTÓL ÉRTETŐDŐ
A Magyar Összefogás lista jelöltjei Kisoroszon folytatták a bánsági utat, ott a Mészáros és a Cirok családot keresték fel. Az előbbi családnak egy első osztályos kislánya kapta meg az MNT támogatását. Cirokék egy nyolcadik osztályos tanuló és egy egyetemi hallgató útját egyengetik, így ennek a családnak is sokat jelentett a tanács segítsége. A listavezető valamennyiüknek könyvajándékkal is kedveskedett.
– Az ösztöndíjasokkal való beszélgetés azért fontos, mert azokkal a fiatalokkal találkozunk, akik vagy most indulnak egyetemre, vagy már tanulmányaik vége felé járnak, s mert azt kívánjuk elérni, hogy e fiatalok fel tudjanak maguk elé vázolni egy jövőképet ma, amikor semmi sem számít magától értetődőnek. Évtizedeken át éltünk egy olyan társadalomban, ahol mindig felkínálták a lehetőségeket. A társadalom ma nyitottabb, de sokszor magunknak kell kieszelnünk a lehetőségeket. Át kell gondolniuk a fiataloknak, hogy a birtokukban lévő tudással hogyan tudnak hasznos tagjai lenni a magyar közösségnek. Ez az a tudás, amellyel közös jövőnket fel tudjuk építeni, amely itthon maradásra buzdíthat bennünket, és közösségünk hasznos tagjává tesz – húzta alá Hajnal lapunknak nyilatkozva.
KULCSFONTOSSÁGÚ A KISZÁMÍTHATÓSÁG
Magyarcsernyén mintegy tíz civil szervezet képviselőivel találkozott Hajnal Jenő. A vendégeket Bicók Tibor, a helyi közösség tanácsának elnöke fogadta. Hajnal azt mondta: a nemzeti tanács meglehetősen komolyan szeretne építkezni a következő négy évben, az egyházak, oktatási és művelődési intézmények mellett pedig a civil szféra képviselőire is hatalmas szükség lesz ehhez az építkezéshez. Az MNT új összetételének megalakulását egy két-három hónapon át tartó komoly tervezési ciklus követi majd, közölte, melyben meg kívánják határozni a civilekkel együttműködve, hogy mely kérdések rendezése tekinthető prioritásnak. Pozitívumnak nevezte, hogy a kampány során látottak alapján egyértelműen jövőbe tekintőnek nevezheti a vajdasági magyar közösséget, mindazok a nehézségek ellenére, amelyekkel ma kénytelen szembe nézni.
A kampányállomások között lapunknak Hajnal Jenő elmondta, hogy csak úgy lehet tervezni a következő négy évet, ha azokat, akiket képviselni akarunk, s akikért felelősséget kívánunk vállalni, fel is keressük, hogy elmondhassák, hogyan látták a nemzeti tanács elmúlt négy évét, mit gondolnak a felkínált programról.
– Véleményt mondanak, közlik elvárásaikat. Ezekből a beszélgetésekből az derül ki, hogy a tervezhetőség, a támogatások kiszámíthatósága rendkívül fontos az emberek számára. Igaz, hogy ez most a Magyar Összefogás kampánykörútja, de azt tervezzük, hogy a választások után sem szűnnek majd meg ezek az utak, azok munkává alakulnak át, mely meghatározná az eredmények és további feladatok kataszterét – számolt be Hajnal Jenő.