2024. október 8., kedd

Jönnének jövőre is

A Határtalanul! program keretében szolnoki szakközépiskolások jártak vendégségben Óbecsén, a Műszaki Iskolában
Látogatóban a temerini tájházban

A magyar nemzetpolitika adósságát szeretné törleszteni a magyar kormány azzal, hogy az Apáczai Közalapítvány a támogatáspolitikában korábban nem látott léptékű forrást teremt a határon túli magyar és a magyarországi diákok közötti személyes kapcsolatok kialakításának elősegítésére. A Határtalanul! elnevezésű program Együttműködések a középfokú szakképzésben című alprogramja keretében vasárnap este hetvenkilenc szolnoki szakközépiskolás diák és kilenc tanár érkezett az óbecsei Műszaki Középiskolába.

Koszorúzás a szabadságharcban Óbecsénél elesettek emlékére

– Nagy öröm számomra, hogy eljutottunk a Délvidékre, többségünk még nem is járt errefelé. A szervezőmunkában részünkről Váliné Nagy Zsuzsanna, a vendéglátók részéről pedig az óbecsei iskola tanára, Siflis Zoltán, valamint a temerini tájház vezetője, Ádám István vette ki a részét. A programokat látva meggyőződhettünk arról, hogy errefelé nemcsak kitűnő kukorica terem, hanem sok fiatal tehetséggel is találkozhat az ember. A kirándulás célja az volt, hogy személyes kapcsolatok alakuljanak ki – a diákok közötti címcsere mellett ez a testvériskolai szerződés aláírásával is megvalósulni látszik. Van olyan diákunk, aki spontán módon kijelentette: ha lehetőség lesz rá, jövőre is jönne! – mondta dr. Pókász Endre, a szolnoki Pálfy János Műszaki Iskola igazgatója.

Lovaglás az óbecsei Bogdan-kastély ménesében

A vendégek vasárnap este érkeztek, egy részük Temerinben, a többiek Óbecsén, családoknál szálltak meg. Az első estén Temerinben ismerkedtek a diákok: a vendégek délvidéki szerzők műveiből összeállított kis műsort mutattak be, a házigazdák pedig autentikus népzenével szórakoztatták a szolnokiakat.

Nagy élmény volt Pétervárad

– A néptáncosokat tudom értékelni szakmai szemmel – mondta erről Kovács Máté leendő informatikus. – A zenészek, táncosok nagyon lelkesek és ügyesek voltak. Olyannyira, hogy a muzsikusok első szavára két szolnoki Máté is a színpadra pattant: Kovács – aki a Lav sört nagyon megszerette – és Major – aki országelső kémiából – rögtönzött tánca fergeteges sikert aratott.

Az újvidéki Duna park megtelt szolnokiakkal

Hétfőn délelőtt a diákok ellátogattak a temerini tájházba és kultúrházba, megkoszorúzták az 1945-ös áldozatok emlékművét, majd Óbecsén megtekintették a műszaki iskola szaktantermeit. A vegyészeti szak tanulói a Victoria group minőségellenőrzési laboratóriumába is eljutottak. Bartha Attila szerint ez a látogatás igen hasznos volt, mert korszerű felszerelésekkel ismerkedhettek meg. Kovács Andor Lajost is lenyűgözte az itt látott technológia, de arról is beszélt, hogy szívmelengető érzés volt külföldi magyarokkal találkozni.

Diákvetélkedő az óbecsei könyvtárban

A szolnoki vendégek hétfőn délután a Bogdan-kastélyhoz kirándultak, majd sétát tettek a városban, este pedig a Petőfi Sándor Kultúrkör vendégei voltak. Kedden Újvidékkel és Péterváraddal, valamint az óbecsei Városi Könyvtárral ismerkedtek meg a diákok. Szerdán, útban hazafelé, Szabadkát is megtekintették: többek között látogatást tettek az Azotara Vegyi Művekben, a Sever villanymotorgyárban, valamint megkoszorúzták Kosztolányi emlékművét.

A szolnokiak megtekintették a műszaki iskola szaktantermeit is

– Jó barátságok születtek, és reméljük, hogy a testvériskolai együttműködés keretében viszonozhatjuk ezt a vendéglátást. A Tisza mellett vagyunk, 200 kilométerre délre, és egy határ is elválaszt bennünket – mégis fantasztikus élmény megérezni, mit jelent igazán magyarnak lenni – mondta Kovács Patrik leendő informatikus

A Petőfi Sándor Kultúrkörben zenével és tánccal szórakoztatták a vendégeket

Az Apáczai Közalapítvány Határtalanul! címmel 2009 óta pályázati formában támogatja a külhoni osztálykirándulási programokat. Kétféle utazást segítenek: az egyik egy olyan körutazás, amely szakmai programelemet tartalmaz, a másik pedig táborozás jellegű.

Siflis Zoltán óbecsei tanár remek házigazda volt


Az iskolai emléknap bevezetését a 2010/2011-es tanévtől javasolják majd az Országgyűlés őszi ülésén: a nemzeti összetartozás napján, június 4-én például minden évben közhasznú munkát végezhetne egy iskola, amivel a szórványban, a magyarság peremvidékén működő iskolát támogatnának a diákok. Az emléknap ezzel a trianoni döntésről szóló iskolai megemlékezések mellett a Kárpát-medencei magyar testvériskolai és diákközösségi kapcsolatok erősítését is segítené.