2024. július 19., péntek

A rejtély kulcsa a paprika

Több mint ötvenen főzték a halászlét a palicsi tőzegbányánál

Hogy mi a jó halászlé titka? A szakácsok erre a kérdésre általában szerényen úgy válaszolnak, hogy hát legyen kicsit csípős, készüljön többféle halból, illetve sok minden függ a fűszerpaprikától is. A hétvégén mintegy ötven szakács mutathatta meg főzőtudományát a Palics melletti tőzegbányánál, az erdő és a tó mellett, kellemes környezetben.

– Az elmúlt időszakban csak élő halat osztunk ki a verseny résztvevői között – emelte ki Antun Šarčević, a Tőzeg csárda, a szervező képviseletében. Ezúttal mintegy 200 kilogramm pontyra volt szükség.

A szakácsok és segédjeik lázasan készülődtek. Volt, aki a tüzelőt hordta, mások a halat mérték, tisztították, mások hagymát pucoltak, aprítottak. Feladat jutott mindenkinek, ha más nem is, legalább a társaság jókedvének fokozása. Az ország egész területéről érkeztek halászléfőző szakácsok, de főként Szabadkáról és a környékről.

A szabadkai Zoran Sabo és családja évente két-három alkalommal vesz részt a halászléfőző versenyen, bár csupán második alkalommal versenyez. Ő nem a hagyományos bográcsban, hanem saját kézzel készített bográcsban főzte a halászlét. Rozsdamentes, saválló fémből, vagyis sörös hordóból készült a bogrács. Családja kicsit később érkezett, hiszen az előkészületeket a szakács maga megoldotta. De voltak olyanok is, akik csapatuk minden tagját bevonták a főzésbe.

– Fontos megjelenni egy-egy ilyen versenyen, mert szeretünk versenyezni és persze barátkozni is. Tegnap Horgoson voltunk, ahol harmadikok lettünk – hallottuk Đorđe Kurjačkitól, aki 11 fős társaságával Szenttamásról érkezett. Mint megtudtuk, az egész család szereti a halászlét. Véleményük szerint a jó halászlé titka a jó hal. Illetve akkor legjobb, ha többféle hal kerül a bográcsba. – De Horgoson és itt is, illetve Magyarkanizsán is, ahol részt veszünk a versenyeken, csak pontyot adnak – mondta.

Ility Rozália és családja első alkalommal nevezett be a halászléfőző versenyre. Ez a megmérettetés alkalmat adott arra, hogy a család közös programot töltsön a szabadban. Ritka alkalom ez, hiszen lánya és veje Kanadából jött, hogy néhány napot együtt legyen a család.

– Nem számítunk győzelemre, örülök annak, hogy az én családom szereti azt, amit készítek nekik – mondta szerényen Rozália, majd hozzátette, ő kicsit csípősebbre és sűrűbbre készíti a halászlét.

Az élményből ezúttal lapunk munkatársai is kivették a részüket. Két bográccsal és egy szakáccsal vágtak neki a versenynek. Diósi Árpád, a csapat szakácsa szerint a halászléhez jó fűszer kell és csakis a bezdáni paprika a legjobb, hiszen elég zsíros, jól fest és jó az íze, így bezdáni törött paprika ízesített és pirosított ezúttal is. Hangsúlyozta hogy, a jó halászlé titka a jó társaságban, a jó halban meg a megfelelő arányokban rejlik. Szerinte a halászlé végül is nagyon egyszerű, de mégis összetett étel.

A szervezők ezúttal is számos díjjal rukkoltak ki. A rendezvény fő támogatójának köszönhetően kapott minden résztvevő fűszercsomagot, az első 10 helyezett pedig más ajándékcsomagot is, az első három helyezett serleggel büszkélkedhetett.

A Magyar Szó csapata ezúttal ugyan nem kapott díjat, ám kárpótolta ezt a jó hangulat, a vidámság, a kellemes hétvége.

(Fotó: Molnár Edvárd)

A megtisztított hal belekerül a bográcsba

A verseny megkezdődött

Đorđe Kurjački: – A halászléhez jó hal kell

Forr már ...

Zoran Sabo, aki saját kezűleg készítette a bográcsát söröshordóból

Ility Rozália a család és a maga örömére főzte a halat
Nem aludhat ki a tűz!

Diósi Árpád, a Magyar Szó csapatának szakácsa