2024. november 27., szerda

Üszkös puszta – három láttatásban

Gyarmati Kata darabja és Mezei Kinga rendezése győzött a 11. Vajdasági Magyar Drámaíró Versenyen
Részletek Beszédes István darabjából

Tíz évvel ezelőtt, 2001. szeptember 21-én, a magyar dráma napján tartották meg első alkalommal a Vajdasági Magyar Drámaíró Versenyt az Újvidéki Színházban. Egy olyan rendezvényt indítottak akkor útjára a vajdasági színházi emberek, amely rendkívül népszerűvé vált itthon, de határon túl is: a vajdasági kezdeményezésből nőtte ki magát egy hasonló magyarországi rendezvény, de másutt a Kárpát-medencében is próbálkoznak a másolásával.

A verseny receptje a következő: végy három írót (de legalábbis rutinos tollforgatót), adj nekik délelőtt 9-kor egy véletlenszerűen kiválasztott cikkcímet az aznapi Magyar Szó terméséből, kötelezd őket, hogy a kapott cím alapján és ihletésével este hatig-hétig írjanak egy-egy drámát (de legalábbis valami épkézláb dramatizált szöveget), aztán az est folyamán rendelj egy-egy rendezőt (de legalábbis rutinos színházi embert) mindegyik szöveghez, és ossz ki mindegyiknek egy-egy tucat színészt és színészpalántát, akikkel másnap estig színpadra kell varázsolni az író agyának zsenge szüleményét.

A színház közönsége

Bármily lehetetlenül hangzik ez a küldetés, eddig még minden évben sikerült mindenkinek teljesíteni a feladatot, egyszer sem mondtak le előadást, mert akár az író, akár a rendező, akár a trupp a kétnapos folyamat valamelyik pillanatában feladta volna. Elképzelheti a kedves olvasó, micsoda nyomás nehezedik minden résztvevőre, hiszen ki vállalná azt a blamázst, hogy épp ő legyen az első, aki felsül. (E sorok írójának is okozott néhány álmatlan éjszakát, amikor 2005-ben fölkérték az egyik darab megírására.)

Részletek Lénárd Róbert darabjából

Szerda este ismét ünnep volt az Újvidéki Színházban, hiszen ritkán történik meg az, hogy ennyi, különböző társulatból érkező színész, színházi ember ilyen intenzív együtt alkotást követően bemutassa a közönségnek szakmai tudása, kreativitása legjavát, egyúttal felvállalva az idő rövidségéből következő sebezhetőségét, esetleges bakijait is.

Az idén az Üszkös puszta cím kellett, hogy megihlesse a szerzőket. Elsőként Beszédes István „paradarabját” láthatta a közönség Vidovszky György rendezésében. Beszédes, aki az első drámaíró versenyen is részt vett, egy absztraktnak nevezhető szöveget tett le az asztalra, mely inkább elvont filozofikussága, mint narratív sajátosságai miatt maradhat emlékezetes a közönség számára. A szakállamtitkár, a popikon, a meztelenek, a tűzoltók és a többiek interakciójának színpadi megragadása nem kis teljesítmény volt Vidovszky részéről. A második, kistermi előadást az Újvidéki Színház egykori színésze, a Magyarországon élő és alkotó Nagypál Gábor rendezte, Lénárd Róbert szövege alapján. A hat jelenetből álló, minimális díszlettel operáló előadás éppen a történetmesélésre, azon belül is a párbeszédekre és a helyzetkomikumra helyezi a hangsúlyt. Ez a szövegkönyv adta a legnagyobb lehetőséget a színészeknek az egyéni kibontakozásra, a jellemteremtésre, amit a zsűri is értékelt, hiszen a színészdíjak java részét ez az előadás kapta. A harmadik egyfelvonásost egy – mondhatni – jól összeszokott páros vitte színre. Gyarmati Kata szövegírói, dramaturgi minőségében nem egy sikeres előadásban vett már részt a színész-rendező Mezei Kinga oldalán. A halál utáni pillanatokban játszódó darab a halottak halál elleni lázadásáról, élet utáni vágyakozásukról és a sorsukba való lassú beletörődésükről mond (fekete)humorral átitatott, megejtő történetet. A színpadkép kompaktsága, szuggesztivitása tette leginkább kimagaslóvá ezt az előadást.

Részletek Gyarmati Kata darabjából

A három ősbemutatót követően László Sándor, a színház igazgatója kihirdette a Brestyánszki Boros Rozália, Egressy Zoltán és Eva Ras összetételű zsűri eredményét. Gyarmati Kata darabját ítélték a legjobbnak, Lénárd Róberté lett a második, Beszédes Istváné pedig a harmadik helyezés. A legjobb rendező Mezei Kinga, második helyezett Vidovszky György, a harmadik pedig Nagypál Gábor lett. A zsűri a legjobb női főszereplőnek járó díjat Elor Eminának ítélte oda, a legjobb női mellékszereplő pedig Krizsán Szilvia lett. A legjobb férfi főszereplő Huszta Dániel lett, míg a legjobb férfi mellékszerepért járó díjat Pálfi Ervin érdemelte ki. A Békés megyei Jókai Színház különdíjait Kőrösi István és Molnos András Csaba kapták.
Az előző évad legnagyobb színpadi bakijáért járó Puskás Zoltán Vándor köldökpírszing-díjat az idén „senki nem érdemelte ki”. Reméljük, jövőre nem így lesz, és ismét köldökére talál.

Gyarmati Kata átveszi a legjobb szövegírónak járó díjat

Mezei Kinga kapta a legjobb rendezésért odaítélt díjat

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás