2024. november 27., szerda

A pálinka paradicsoma

Méhviasszal lepecsételt palackokban várja a pálinka a kóstolókat (Fekete J. József felvételei)

Autóbusznyi hazai és külföldi újságíró érkezett Zomborba a Šarić családhoz, hogy átadjon egy bélyegzőt, és hogy megkóstolja a családi borgazdaság termékeit. Az Európa minden tájáról érkezett újságírók Bojan Pajtić vajdasági kormányfő, a Duna–Körös–Maros–Tisza eurorégió elnöklője meghívására látogattak Vajdaságba, hogy a Kadarka, pálinka, sör útja elnevezésű, a Vajdaság, illetve Csongrád és Bács-Kiskun megyék határon átívelő uniós projektuma keretében ismerkedjenek a helyi pincészetekkel. A bélyegző pedig arra szolgál, hogy aki utazási ívvel igazolja, hogy a pálinka-úton jár, akár a hegymászók, kap egy pecsétet a papírjára. Meg hát a fogyasztás után tízszázalékos kedvezmény is jár.

A pálinkatúra célja Vajdaság és Zombor idegenforgalmi kínálatának népszerűsítése, a gasztronómiai kínálat, a fiákeres városnézés, a tamburazene és a szívélyes vendéglátás felismertetése volt.

A vörösborokat is egyedi butéliákban forgalmazzák

A Šarić borgazdaság dr. Dragoslav Šarić sebészorvos hobbigazdálkodásából alakult ki 2000-ben. Kéthektáros szőlős, fél hektáros gyümölcsös és korszerű feldolgozóüzem tartozik hozzá. A telecskai dombvidéken termő gyümölcsökből a pincészet évente 6000 liter bort és ezer liter pálinkát állít elő. Hamarosan egy borkóstoló termet is kialakítanak, amelyben a háziasszony, dr. Šarić Györgyi onkológus által készített akvarellek, üvegre és selyemre festett alkotások is megvásárolhatók lesznek, de máris fogadnak vendégeket a délutáni, esti és éjszakai órákban, illetve hétvégeken, akik a fél kilométerre lévő Kronić villában éjszakázhatnak.
– Családunk Knin környékéről került Őrszállásra, és magával hozta a szőlészet iránti szeretet. Korán megfogadtam, hogy amint alkalmam nyílik rá, magam is elültetek néhány tőkét. Immáron 10 000 tőkén termelünk szőlőt a nejemmel és gyermekeinkkel, a medikus Nikolával, az úgyszintén egyetemi hallgató Milošsal és a Németországban szólóénekesnek készülő Sonjával. Miloš bortechnológiát tanul, később már neki szánom a gazdaság vezetését, én megmaradok hobbiborásznak – meséli a házigazda.

Šarić Györgyi pillanatok alatt létrehozott kreációjával

A háziasszony közben sós és édes süteményekkel, sajttal, túróval töltött paprikával, füstölt sonkával, almával kínálja a vendégeket, az asztalokra helyezett palackokból mindenki ízlése szerint töltöget a poharába. Egy ásványvizes palack is az asztalra tévedt, de az iránt csupán a buszsofőr mutat érdeklődést.
A borászat kínálatában megtalálható a Chardonnay, a rajnai és az olaszrizling, a Cabernet sauvignon, a Merlot, a Vranac, és szederbort is készítenek. Széles a pálinkaválaszték is: szilva-, körte-, őszibarack-, aszaltszilva-, kajszi-, birs-, szőlőpálinka kerül a poharakba, de van itt dió- és meggylikőr, meg somos törkölypálinka is. Ezek már nem is likőrök, hanem egyenesen gyógyszerek – mondja Šarić doktor, és büszkén hozzáteszi, hogy az idén hagyományos francia recept szerint először készített brandyt, amit természetesen meg is kóstoltak az újságírók.

Ez még nem pálinka, csak a tisztázás után lesz az – figyelmeztet a főzőmester

A boros- és pálinkáspalackokat Györgyi asszony kézzel dekorálja, a pálinkásüvegeket annak a gyümölcsnek a képe díszíti, amelyekből a tartalom készült. Minden palackon öt szimbólum található, mert ennyi tagja van a családnak.
– Véletlenül találtam rá a bennem lappangó képzőművészi hajlamra, aminek nemcsak idehaza látom már hasznát, hanem a rákellenes egyesület alelnökeként a gyógyult pácienseket is rávettem a festészetre, ami kiváló terápiás eszköznek bizonyult a reszocializáció során – meséli a főorvosnő.
Az italkóstolók elégedettek, akadt olyan is, akinek sikerült megízlelnie a teljes kínálatot.
– Kétévtizedes újságírói pályám alatt most járok gasztronómiai kiküldetésen először – mondta Bakos András, a szegedi Délmagyarország munkatársa. – Ellenben magánemberként is bármikor, ha Vajdaságban járunk, úgy érezzük, mintha a pálinka paradicsomába kerültünk volna. Errefelé értenek hozzá, megadják a módját, egész kultúra épült a pálinka köré. Magyarországon az Orbán-kormány az idéntől engedélyezi az otthoni, házi pálinkafőzést. El lehet képzelni, hogy most olyanok főznek, akiknek se felszerelésük, se tudásuk nincs hozzá. Az eredmény leginkább guggolós pálinka – legközelebb guggolva mész el az ablakuk alatt, nehogy behívjanak egy kupicára!

Meg kell alapozni a kóstolót

A háziasszony a frissen átvett borút-bélyegzővel

A kóstolót követően fiákereken szellőztethették a fejüket az újságírók

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás