Szabó József megnyitja a rendezvényt (a szerző felvételei)
Egész napos rendezvény keretében tartották meg a hétvégén Tordán a harmadik nemzetközi kukoricafesztivált. A helyi Orgonavirág hagyományápoló kézimunkacsoport és a helyi közösség szervezte meg a rendezvényt, amely igen nagy visszhangra talált nemcsak Bánátban, hanem Vajdaság-szerte. Ezúttal Torda romániai és magyarországi testvértelepülései is részt vettek a versenyen.
A tömeges részvétel és a rendezvény iránti egyre nagyobb érdeklődés ezalkalommal is a szervezőket igazolja és dicséri. Mintegy negyven csapat versenyezett kukoricatörésben, főzésben és a kézimunka-kiállításon. Számos rangos vendég, többek között Szabó József, a Tartományi Mezőgazdaság-Fejlesztési Alap igazgatója, Kern Imre, a Tartományi Nagyberuházási Alap igazgatóhelyettese, Pál Károly, a VMSZ ügyvezető alelnöke, Dragan Milenković Begaszentgyörgy (Žitište), Kaba Gábor Zsombolya, Szilágyi Géza Újszentes, Bojtos Béla Bácsfeketehegy polgármesterei, valamint Mezőtúr és a környező települések küldöttségei is megjelentek a rendezvényen, amely ezúttal is ünnepi szentmisével kezdődött, amelyet msgr. Bogdán József helybeli plébános celebrált. A művelődési otthon előtti téren az érkező vendégeket a népszerű magyarittabéi Bukor zenekar szórakoztatta, és bemutatkoztak az ifjú lukácsi kancsikások is Ladvánszky István vezetésével. Ezt követően Sredojev Irén, a helyi hagyományőrző csoport elnök asszonya üdvözölte az egybegyűlteket, majd Dobai János, a helyi közösség elnöke köszöntőjében rámutatott e rendezvény jelentőségére, a még élő hagyományaink ápolására, a régi szokások megismerésére és megtartására. Örömmel nyugtázta, hogy mind több fiatal résztvevője van a rendezvénynek.
Felszólalásában Szabó József, a Tartományi Mezőgazdaság-Fejlesztési Alap igazgatója megdicsérte a szervezők ötletét, erőfeszítéseit, hogy egy ilyen rendezvényt szeretnének meghonosítani, amely hagyományaink ápolásáról, régi szokásaink felelevenítéséről, a barátkozásról szól, majd jó munkát kívánt a résztvevőknek és megnyitotta a rendezvényt. Bogdán József plébános is szólt az egybegyűltekhez, majd áldását adta a rendezvényre.
A kukoricaparcelláig a felvonulást, társalgást a magyarittabéi zenekar tette vidámabbá, és a verseny idején is gondoskodott a jó hangulatról. A szokásoknak megfelelően a versenyzők a földre terített pokrócon fogyasztották el a hagyományos reggelit. Most sem maradt el a szalonna, a hagyma, a túró, a lekvár, a kemencében sült málé, a kenyér és sült tök. A vendégek is kedvükre kóstolhatták e hagyományos étkeket. Természetesen a jó házi pálinka, a zamatos vörös- és fehérbor sem maradhatott el. Reggeli után előkerültek a régi eszközök, a sarló, a cüvek, a garabolyok és a gyékényből font kötelek, és a csapatok vidáman, jókedvűen teljesítették a kitűzött feladatot.
A dr. Berényi János, Dvorák Ede, Szabó József és Živorad Đukanović mezőgazdasági szakemberekből álló zsűrinek ezúttal sem volt könnyű a dolga, hiszen mindegyik csapat igyekezett betartani azokat a mércéket, amelyeket a dr. Berényi vezette zsűri állított fel. Első lett a magyarcsernyei nőszervezet és a helyi Zolikák és társai csapatok, megelőzve a balástyaiakat, a zentagunarasi Hagyományápoló csoportot és a helyi nyugdíjas-egyesület csapatait, akik osztoztak a második helyen.
A főzőverseny kategóriában a Biacsi László és Ősz Szabó Imre összetételű bírálóbizottságnak is igen nehéz dolga volt. Legjobbnak bizonyult a felsőhegyi Rejtélyes fakanál csapat birkapörköltje, megelőzve a zentai Bogdán Zsófia kakaspaprikását és a tordai nyugdíjasok csapatának galambpaprikását. A kézimunka-kiállítás legjobbja a tamásfalvi Lila Akác nőszervezet volt, következett a helyi Orgonavirág Hagyományápoló csoport és a muzslyai Nők Klubja, valamint a Banatsko Karađorđevo-i Vidovdan nőszervezet. Az ötletes díszletért a zentai Bogdán házaspár és a magyarcsernyei nőszervezet különdíjat érdemelt. A díjazottak pénzjutalmat, ajándékcsomagot és dicsérő oklevelet és érméket kaptak, ezenkívül minden résztvevő és védnök is dicsérő oklevélben részesült.