2024. december 22., vasárnap

Rettegjetek, levélatkák!

Drónokból permetezik a vajdasági kalászokat is

Tiszakálmánfalván péntek este a Kör épületében Drónok a mezőgazdasági termelésben címmel tartottak érdekes, szakmai előadással egybekötött szolgáltatásbemutatót.

Cseh Zoltán bácsföldvári mezőgazdász rámutatott azokra a lényeges különbségekre, amelyek a kalászosok virágzáskor történő permetezés tekintetében figyelhetők meg traktoros, illetve drónos permetezést követően.

– A kalász megjelenése előtt, a zászlós levél előbújásakor permetezünk. A drónokból történő permetezés már tavaly sem volt ismeretlen itt, Vajdaságban, ugyanannak a magyarországi cégnek a közbenjárásával történt, amelyik most is aktív ezen a területen.

– A Nomad Drone Technologyes cég által működtetett drónok tavaly 1600 hektárnyi területet kezeltek, ebből 600 hektárnyi vajdasági termőföld. Az agrodrónok magukkal viszik a permetezésre szolgáló folyadékot, tavaly a DJI Agras T–16-os típusjelzésű szerkezetet hozták Vajdaságba, ez a gép 16 liter permetet képes magával vinni. Elképzelhető, hogy az idén májusban, virágzáskor már a T–30-as modellt is bevetik, amely 30 liternyi folyadékot visz magával. Jómagam is mezőgazdasággal foglalkozom, tavaly atkák tettek kárt a szójámban.

A szója magassága permetezéskor 1 méter, esetleg 1,2 méter, ha traktor vontatta permetezőgéppel bemegyünk egy ilyen növényállományba, akkor igen sokat megtépáz a traktor alja. Ellenben a drón másfél méter magasságban repül, a növények felett, 5-6 méter szélességben befogja a termést, a T–16-os egy repülésben nagyjából 1,3 hektárnyi termést képes lefújni. Ez körülbelül 10 percet vesz igénybe. A traktoros permetezéshez is kell 10-15 perc, de a drónos módszer kifizetődőbb abból a szempontból, hogy nincs taposási kár.

(Fotó: Ótos András felvétele)

(Fotó: Ótos András felvétele)

Tavaly Bácsföldváron 100-150 hektárnyi, takarmánykukoricát permeteztek ilyen módon, az a gazdaság, amelyik ezt a módszert választotta, az idén is felkeresi majd a magyarországi céget. Elégedettek ők is, és én is, a drónos kezelés megállította az atkákat. A traktoros permetezés esetében hektáronként gorombán kétszáz liter vízre van szükség, a drónos kezelésénél elég a tíz liter is. A vegyszer koncentrációja sokkal nagyobb ebben az esetben.

A technológia lehetővé tette a porlasztó, azaz a fúvóka kiiktatását, ugyanis a drón légcsavarjai által keltett légáramlat végzi el ezt, leginkább a lefelé préselt levegő szemcsésíti a folyadékot. Az atka a levél alján kártékony, a levél fonákján van, a traktoros permetező oda nehezen juttatja el a vegyszert. A drónos módszer ugyanakkor sokkal előnyösebb, ugyanis a légáramlat kiforgatja a leveleket, így a levél fonákjára is jut permet – magyarázta az elégedett termelő.

A pénteki bemutatón elhangzott, hogy az említett cégnek olyan felszerelés van a birtokában, amelynek segítségével 60 hektárnyi területet képesek kontinuitásban kezelni, az akkumulátor és a permetutántöltés hasonló módon történik, mint a Formula versenyautók PIT stop megállóiban a kerékcsere meg a tankolás – gyorsan és szakszerűen.

A rendezvényt megtisztelték jelenlétükkel a Vajdasági Magyar Szövetség tisztségviselői is, Ótott Róbert, Vicsek Annamária, Kiss Gyula, Madarász Áron, Erdődi Edvina és Juhász Attila személyében.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás