A dél-bánáti Ürményháza fogyatkozó szórványközösség, de a mintegy ötszáz lelket számláló falunak még van magyar tannyelvű nyolcosztályos iskolája, nemrég pedig közösségi házat kapott az itteni magyarság. Tegnap a Vajdasági Magyar Szövetség és a zichyfalvi (Plandište) önkormányzat küldöttsége megtekintette a nemrég megvásárolt leendő közösségi épületet. A település peremi részein pedig elültettek ezer facsemetét, a Vajdasági Erdőgazdaság ajándékát. Ily módon fásították a falu környéki három illegális szemétlerakó egyikét, a falu környéke pedig szélvédelmi övezetekkel gazdagodik.
– Ezer nyárfát ültetünk ma el itt Ürményházán. Ezzel nem fogjuk jelentősen megnövelni az erdő sűrűségét Zichifalva községnek. De nem is kell alábecsülni ezeket a kisebb közösségek által történő kezdeményezéseket, valamint az egyéni kezdeményezéseket. Mert, ahogy a közmondás tartja: az ezer mérföldes út is egy lépéssel kezdődik. Tehát, hogyha mások is ezt a példát követik, akkor az évek folyamán jelentősebb eredmények is születhetnek, ami az erdő sűrűséget illeti – mondta Kókai Roland, a Vajdaság Erdői Közvállalat igazgatója.
A Közvállalatban elégedettek a fásítás eddigi menetével, hiszen már mintegy 1800 facsemetét ültettek el, úgyhogy az idei terveket teljesíteni fogják a több mint kétezer hektár visszafásításával.
– A Vajdasági Magyar Szövetség kezdeményezésére és a Magyar Nemzeti Tanács közreműködésével és a Bethlen Gábor Alap támogatásával Ürményháza egy közösségi házat kapott. Igaz, hogy az épület még nem használható, de a lehető legrövidebb időn belül, pályázati támogatásokból, megpróbáljuk felújítani. A közösségi házra nagy szükség volt, mert már évtizedek óta a falunak nincsen olyan épülete, amelyben valamilyen rendezvényt meg lehetne tartani. Azt hiszem, hogy kulcsfontosságú a magyarságunk megőrzése szempontjából, hogy egy ilyen ház került az itteni magyarság rendelkezésére. A közösségi házra a Közművelődés Ürményháza egyesület pályázott, a NIS olajipari társaságtól vásárolták meg és az ürményházi közösséget fogja szolgálni – számolt be Pintér Anna-Mária, a VMSZ tartományi képviselője.
Az eseményen jelen volt az ürményházi származású Úri Emese, a zombori Egészségház igazgatója, a VMSZ köztársasági parlamenti képviselőjelöltje is.
– Szórványból mentem Nyugat-Bácskába, ahol szintén valamilyen módon szórványban élek. Nagyon sokat jelent az ottani életemben, politizálásomban is az, hogy szórványból jöttem. Az pedig nagy örömömre válik, mikor eljövök Ürményházára és azt látom, hogy ez a kis közösség még mindig nagyon életerős, tehát az emberek többsége nagyon kész arra, hogy a közjóért valamit tegyen. Ezt nagyon szépen láthattuk a mai nap folyamán, hogy hány férfi végezte a faültetést. Ez azt jelenti, hogy függetlenül hányan élnek még itt, ez egy életerős közösség, még ilyen csonka és kevés lélekszámban is – mondta Úri Emese.