2024. december 27., péntek
EP-VÁLASZTÁSOK

Az észszerű politika a célravezető

Deli Andor szerint az EU-nak realista és racionalista EP-képviselőkre van szüksége

Deli Andor európai parlamenti képviselő volt tegnap a Szabadkai Magyar Rádió Napindító című műsorának vendége, és az európai parlamenti választások tétjéről nyilatkozott. Deli Andor, aki tíz éve európai parlamenti képviselő, úgy értékelte, hogy az említett időszakban nem jó irányba haladtak a dolgok Brüsszelben, elsősorban a válságkezelés nem volt megfelelő. Szavai szerint a háború lehetősége Damoklész kardjaként lebeg Európa felett, egyes vezetők kijelentései veszélyeztetik a kontinensen megszokott békét. Ennek függvényében akár azt is ki lehet jelenteni, hogy június 9-én háború és béke között választhatnak a polgárok, így a vajdasági kettős állampolgárok is – hangzott el. „Mi, akik megéltük a kilencvenes évek háborúit, tudjuk, hogy egy-egy háború milyen következményekkel jár az egyén, a család és a közösség vonatkozásában” – emelte ki.

– Értékelésem szerint Nyugaton ezzel nagyon sokan nincsenek tisztában. A nyugati vezetők megfiatalodtak, már nincsenek köztük olyanok, akiknek valós háborús emlékeik lennének. Békében születtek, békében nőttek fel. Emmanuel Macron például 1977-ben született, abban az évben, amelyikben én, ám nem hiszem, hogy az ő egyetemi városát bombázták volna, amikor egyetemista volt. Az európai vezetők túlságosan könnyedén állnak hozzá ezekhez a dolgokhoz, magyarán, játszanak a tűzzel – fogalmazott Deli Andor.

A migráció témájával kapcsolatban ugyancsak jellemző kettősség vonatkozásában Deli Andor emlékeztetett arra, hogy a migrációs válság kilenc évvel ezelőtt kezdődött. Brüsszel kezdetben befogadáspárti volt, jelenleg elsősorban a migrációs válság kezelésére, menedzselésére összpontosít a többség, de továbbra sem annak megállítására. Hozzátette, Magyarország kezdettől fogva azt hangoztatja, hogy a migrációt meg kell állítani, s mostanra több ország is elfogadta ezt az álláspontot. „Reméljük, hogy a választási eredmény azoknak a politikai erőknek kedvez majd, amelyek nemcsak problémamenedzsmenttel foglalkoznak, hanem tartósan orvosolnák a problémát” – fogalmazott.

A bővítéspolitika tekintetében Deli Andor kiábrándítónak nevezte az elmúlt tíz évet, szavai szerint csupán kis előrelépés történt.

– Nyögvenyelős ez a történet, két lépés előre, egy hátra, ha optimista szemszögből közelítjük meg a témát. Szerbia esetében számos fejezet megnyílt, és vannak megnyitásra kész klaszterek. Ugyanakkor az Oroszország elleni szankciókhoz hasonló nagypolitikai okokból kifolyólag ellenállásba ütközik a tagállamok részéről. Jelen állás szerint nem tudom, hogy reménykedhetünk-e gyors változásban. Az viszont biztató, hogy a gazdasági ága a történetnek működik, az Európai Bizottság a Nyugat-Balkán számára készített egy 6 milliárd euró értékű befektetési csomagot, azaz növekedési eszközt, ami ősztől kezdődően valószínűleg folyósításra is kerül. Brüsszel nem feledkezett meg teljesen a Nyugat-Balkánról, ugyanakkor a politikai értelemben vett csatlakozás még várat magára, noha ez is fontos lenne. A gazdasági összefonódás értelemszerűen rendkívül fontos, Szerbia exportjának több mint 60 százaléka irányul az EU-ba, ám ennyi idő után a politikai-közjogi bekapcsolódás is lényeges lenne – taglalta Deli Andor.

Azzal kapcsolatban, hogy milyen EP-képviselőkre lenne szükség a következő hatalmi ciklusban, a képviselő megjegyezte: realista és racionalista képviselőkre, akik két lábbal állnak a földön. Az elmúlt időszakban jellemző finomkezűség, glaszékesztyűben való problémakezelés jelen körülmények között nem működőképes – jegyezte meg. Hozzátette, ehhez kell Európának is alkalmazkodnia, annak érdekében, hogy a valóban jelentős értékek megmaradjanak és ne söpörjék el azokat. A vajdasági kettős állampolgároknak nem lenne szabad elszalasztaniuk a lehetőséget, hogy szavazatukkal befolyásolják a folyamatokat az EU-ban – hangsúlyozta Deli Andor. Rámutatott, a brüsszeli folyamatok előbb vagy utóbb Szerbiában és Vajdaságban is éreztethetik hatásukat, így volt ez például a migrációs válság vonatkozásában is. „Ezért kell erősítenünk a reálisan gondolkodókat, azt a fajta politikát, amit a Fidesz–KDNP is képviselt, képvisel, és képvisel a továbbiakban is” – nyomatékosította Deli Andor, aki arra buzdítja a kettős állampolgárokat Vajdaságban, hogy éljenek a szavazás lehetőségével.

Még lehet regisztrálni

Mint ismeretes, az Európai Parlament magyarországi képviselőinek választását június 9-én tartják. A vajdasági lakcímmel rendelkező magyar állampolgárok ugyancsak szavazhatnak, ugyanúgy, mint korábban a magyarországi parlamenti, vagy a korábbi európai parlamenti választásokon. A Magyarországon vagy az Európai Unió másik tagállamában lakcímmel nem rendelkező kettős állampolgárok Vajdaságban levélszavazat útján voksolhatnak, amennyiben korábban regisztráltak a Nemzeti Választási Iroda központi nyilvántartójában. Még néhány napig, azaz május 15-én 16 óráig lehet regisztrálni vagy adatot módosítani. A névjegyzékbe vétel/módosítás/hosszabbítás/törlés iránti kérelem az alábbi linken érhető el: https://magyarorszag.hu/valasztas-nevjegyzek. A korábbi bejelentések értelmében a szavazási levélcsomagok valamikor május 20-a után érkeznek meg. A szavazólapokat és az azonosításhoz szükséges adatlapot a határon túli választók a már szokásos módon juttathatják vissza az NVI-hez, május 25-től levélszavazatukat leadhatják a külképviseleteken, vagy feladhatják postán is, ebben az esetben a levélnek június 9-én 19 óráig meg kell érkeznie az NVI-hez.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás