2025. január 22., szerda

Százmilliók élnek fenyegetettségben

Az Egyesült Államok egyre nagyobb területén csaknem kétszázmillió ember, vagyis a teljes lakosság 60 százaléka él jelenleg a hőség és az árvizek veszélye miatt katasztrófavédelmi készültség közepette.

A minap az USA keleti részében veszélyes hőhullám alakult ki, amely helyenként heves zivatarok és villámárvizek kíséretében a hét végén is folytatódott. A délnyugati és középnyugati államokban kánikula tombol, már hetek óta 38 Celsius-fok feletti hőmérséklettel.

A világ más országaiban is gondot okoz a rendkívüli hőség, amely sokfelé erdőtüzeket és új hőmérsékleti rekordokat hozott. Az ENSZ meteorológiai szervezete (WMO) és a Copernicus klímaváltozást figyelő európai szolgálat a minap jelentette be, hogy az idei július lehet évezredek óta a legmelegebb hónap.

A hírre reagálva az ENSZ-főtitkár közölte: „A világ forró széken ül”. António Guterres szerint „a július minden rekordot meg fog dönteni”, hacsak a következő napokban nem lesz egy kisebb jégkorszak. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a Földön a felmelegedés korszaka véget ért, s „megkezdődött a globális forrás korszaka”. A világ vezetőit pedig felszólította, hogy haladéktalanul vezessenek be radikális intézkedéseket a klímaváltozás megfékezésére.

Christopher Hewitt, a WMO éghajlatkutató szolgálatának igazgatója meg arra figyelmeztetett, hogy nemcsak július lehet a valaha mért legmelegebb időszak, hanem az egész 2023-as esztendő is. A világon feljegyzett eddigi legmelegebb nap is ehhez a hónaphoz (július 6-hoz) köthető, amikoris 17,08 Celsius-fok volt a bolygón az átlaghőmérséklet.

A World Weather Attribution (WWA) nemzetközi tudományos kezdeményezés klímaszakértői is megszólaltak. Közölték: az emberiség által előidézett éghajlatváltozásnak döntő szerepe volt az Észak-Amerikában, Európában és Kínában tapasztalt legutóbbi hőhullámokban. A WWA friss tanulmánya megállapítja: az ember okozta klímaváltozás és globális felmelegedés nélkül a fenti események „rendkívül ritkák” lennének.

A hétvégén ismertette álláspontját a katolikus egyházfő is. Ferenc pápa kifejtette: „Ezek a légköri események rávilágítanak arra, hogy bátor és előrelátó erőfeszítésekre van szükség. Annak érdekében, hogy felelősségteljesen szembe nézzünk az éghajlatváltozás kihívásaival, mert csak így óvhatjuk meg a teremtett világot a jövő nemzedékeinek”. 

A hőhullámok miatt erdőtüzekkel sújtott Görögország püspöki karának is hasonló üzenetet küldött. Az utóbbi napokban ebben az országban óriási pusztítást okoztak az erdőtüzek, amelyekben legalább öten meghaltak, és hatalmas károk keletkeztek. A tüzek jelentős részét ellenőrzés alá vonták. A lángokat az ország nyugati részén lévő Olümpia romváros környékén tegnapra sikerült megfékezni. A közelben egy személyt gyújtogatás gyanújával őrizetbe vettek. 

 Nyitókép: New Yorkban előkerültek az esernyők is a tűző nap elleni védekezésben, fotó: Bloomberg

Magyar ember Magyar Szót érdemel