Az Egyesült Államok határozottan elutasítja Moszkva törekvését, és soha nem fogja elfogadni az Oroszország által katonailag megszállt ukrán területeken tartott, színlelt népszavazást – jelentette ki Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó kedden Washingtonban.
Újságírók előtt Sullivan leszögezte: Washington nem hajlandó elfogadni, hogy Oroszország magáénak követel ukrán területeket. A szóban forgó térségeket – mint a szakadár Luhanszki és a Donyecki népköztársaságok – „csak és kizárólag Ukrajnához tartozó területként ismerjük el" – mondta.
A tanácsadó által álreferendumként emlegetett népszavazás – mint fogalmazott – „sérti a szuverenitás és a területi integritás alapelveit, amelyeken az egész nemzetközi rendszer nyugszik". Hozzátette, tisztában vannak vele, hogy amennyiben megtartják a népszavazást, az eredményt is manipulálni fogják.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár keddi Twitter-bejegyzésében ugyancsak elutasította Moszkva szándékait a megszállt térségekre vonatkozóan. Mint írta, „az álreferendumoknak semmifajta legitimitásuk nincsen", és csak Vlagyimir Putyin orosz elnök Ukrajna ellen indított háborújának elmérgesedését segítik.
„A nemzetközi közösségnek kötelessége elítélni a nemzetközi jog ezen példátlan megsértését, és kiállni Ukrajna védelme mellett" – szólított fel a NATO-főtitkár.
Olaf Scholz német kancellár, aki az ENSZ-közgyűlés ülésszakán vesz részt, New Yorkban kijelentette: „világos, hogy az ilyen álreferendumokat nem lehet elfogadni".
Sullivanhez hasonlóan Scholz is Ukrajna szuverenitásának és integritásának védelmét, valamint a nemzetközi jog megsértését hangoztatta.
„Ha a Donyec-medencei népszavazás ötlete nem lenne oly tragikus, viccesnek találnám" – nyilatkozott újságíróknak Emmauel Macron francia elnök. A szintén az ENSZ-közgyűlésen részt vevő államfő szerint a referendum bejelentése „paródia", és – mint mondta – a nemzetközi közösség értelemszerűen nem fogja elfogadni a döntést, amely „a cinizmus ismertetőjegyének" tudható be.