2024. december 3., kedd

Az elnök Harrist nevezte be a voksversenyre

Biden visszalépett és lemondott az újraválasztás lehetőségéről

Nem indul másodszor is az elnöki tisztségért Joe Biden. Az amerikai elnök vasárnap jelentette be a döntését, majd jelezte: Kamala Harris elnökjelöltségét támogatja. A jelenleg alelnöki tisztséget betöltő Harris megtiszteltetésnek nevezte Biden támogatását, s azt ígérte, kiérdemli a jelölést. Az elnökválasztási győzelem egyik főesélyesének tartott rivális Donald Trump a történtek után bírálta Bident, de megjegyezte: Harrist könnyebb lesz legyőzni.

Egyre többen állnak Kamala Harris mellé a Demokrata Pártban azok után, hogy a 81 éves Joe Biden jelezte: nem akar indulni ismét a tisztségért a novemberi választáson. Nem sokkal a vasárnapi bejelentése után közölte: átengedi a lehetőséget alelnökének, a szintén demokrata párti Harrisnak, akit támogatásáról is biztosított.

Az 59 éves politikusnő megtiszteltetésnek nevezte Biden támogatását és megköszönte neki, hogy visszalépett javára az elnökjelöltségtől. Kijelentette: eltökélt szándéka, hogy meg is szerezze a jelöltséget. Hogy végül ki lesz az elnökjelölt, arról nem az elnök dönt, hanem a Demokrata Párt, mégpedig az augusztus 19-én kezdődő négynapos, Chicagóban tartandó országos gyűlésén. A delegáltak döntése formaságnak tűnik, hiszen a párt tagállami vezetőinek mindegyike máris megszavazta, hogy Harris legyen az elnökjelölt. Pedig a közvélemény-kutatások szerint az amerikaiak fele elégedetlen az alelnök eddigi munkájával, és a párton belül is alacsony a népszerűsége. Az idő viszont sürget, hiszen a választásig csak bő három hónap maradt hátra. Addig pedig egy teljesen ismeretlen jelölt „felépítése” szinte lehetetlen.

 

Donald Trump szerint – aki Bident minden idők legrosszabb amerikai
elnökének nevezte – Harrist könnyebb lesz legyőznie (Beta/AP)

Donald Trump szerint – aki Bident minden idők legrosszabb amerikai elnökének nevezte – Harrist könnyebb lesz legyőznie (Beta/AP)

Joe Biden az utóbbi időben még ragaszkodott ahhoz, hogy jelöltként induljon a november 5-én esedékes elnökválasztáson. Több kampányrendezvényen is részt vett, jóllehet június vége óta pártja prominensei és anyagi támogatói közül egyre többen azt tanácsolták neki, hogy – korára és egészségére való tekintettel, a teljesítőképességében tapasztalt nehézségek és látványos melléfogásai, tévedései, nyelvbotlásai miatt – mondjon le tervéről, s engedje, hogy a Demokrata Párt más jelöltet indítson. (A Biden-döntés óta rekordmennyiségű pénz érkezett a demokraták kampánykasszájába. Gazdag adományozók pedig jelezték: készen állnak mélyen a zsebükbe nyúlni.)

HETEKIG ELLENÁLLT
A sorozatos és egyre szaporodó felhívások ellenére hetekig ellenállt, s kitartott amellett, hogy képes legyőzni a 78 éves Donald Trumpot, a fő riválisát, a Republikánus Párt elnökjelöltjét, aki vissza szeretne térni a Fehér Házba.

Vasárnap azonban Biden bejelentette: visszalép az elnökjelöltségtől, vagyis kiszáll a versenyből. Állítólag ez volt 50 éves politikai pályafutásának legnehezebb döntése.

Évtizedek óta ez az első eset, hogy egy amerikai elnök lemond az újraválasztás lehetőségéről. Legutóbb Lyndon Johnson lépett vissza (1968-ban).

Biden azzal érvelt a visszalépés mellett, hogy pártja és az ország érdekében cselekedett. Az elhatározását tartalmazó – nyilvánosságra hozott – levelében egyúttal jelezte: mandátuma hátralévő idejében (2025 januárjáig) kizárólag elnöki kötelezettségeire összpontosít. A levélben arról is ír, hogy élete legnagyobb megtiszteltetése volt elnökként szolgálni. Egy másik üzenetében egységre és összefogásra szólította fel pártját Trump legyőzése érdekében.

MÉLTÁNYOLTÁK A DÖNTÉST
Magas rangú és befolyásos politikus társai méltányolták a döntését. Chuck Schumer, aki a szenátusban a demokrata frakció vezetője, úgy fogalmazott, hogy Biden a párt és az ország érdekeit helyezte előtérbe, amikor erre a nehéz döntésre szánta el magát. A szövetségi parlament alsóházában kisebbségben politizáló demokratákat vezető Hakeem Jeffries is hasonló hangnemben nyilatkozott.

TRUMP A PINCÉBE KÜLDTE
Trump szinte azonnal reagált Biden visszalépésre. Egy kampány e-mailben úgy fogalmazott, hogy az elnök „teljesen megszégyenülve” szállt ki a versenyből. A CNN-nek pedig azt nyilatkozta, hogy Biden „a legrosszabb elnök” az Egyesült Államok történetében. Kamala Harrisról ugyanakkor megjegyezte: őt könnyebb lesz legyőzni a versenyben, mint Bident.

Az NBC Newsnak meg azt bizonygatta, hogy „soha nem volt még olyan elnök, aki ekkora kárt okozott volna az országnak”. Megígérte, hogy helyrehozzák, „amit ő elrontott”. Arra a kérdésre, hogy meglepődött-e Biden bejelentésén, azt válaszolta, hogy „eleve nem kellett volna ott lennie, a pincében kellett volna maradnia”.

Saját közösségi média platformján sem kímélte Bident, akit alkalmatlannak nevezett az elnöki tisztségre. „Sokat fogunk szenvedni az elnöksége miatt, de az általa okozott károkat nagyon gyorsan orvosolni fogjuk” – üzente Trump.

TISZTELETTEL ADÓZTAK  
A külföldi vezetők és magas rangú (politikai) tisztségviselők egy része tisztelettel adózott Biden döntése előtt. Mások kedvezőtlenebbül nyilatkoztak.

Keir Starmer brit kormányfő szerint Biden az amerikai nép érdekeit szem előtt tartva hozta meg döntését, amiért Olaf Scholz német kancellár szerint „elismerést érdemel”. Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök „bátor és méltóságteljes” döntésről beszélt, hasonlóképpen Volodimir Zelenszkij ukrán elnökhöz, aki közölte: mindig hálásak lesznek Bidennek, amiért „rendületlenül támogatja Ukrajna szabadságharcát”.

Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök azonban úgy ítélte meg, hogy „Bidennek annyi”, és jó egészséget kívánt neki.    

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Joe Biden egy tavaly február végi felvételen, midőn a Kijevbe tartó vonaton ül, ahol az ukrajnai háború évfordulója alkalmából mondott beszédet (Fotó: Beta/AP)