2024. július 24., szerda

Biden beszáll a kampányba

A novemberi elnökválasztáson nem indul ugyan, de a kampányban részt vesz Joe Biden. Az amerikai elnök erről azok után beszélt, hogy vasárnap bejelentette: visszalép, majd maga helyett alelnökét, Kamala Harrist ajánlotta a Demokrata Párt elnökjelöltjének. A választók többsége egyetért a visszalépéssel, párttársai közül pedig sokan úgy vélik, ezzel javultak az esélyek Donald Trump legyőzésére.

Segíteni akarja az elnökválasztási kampányban a Demokrata Párt jelöltjét Joe Biden. A 81 éves elnök erről is beszélt azok után, hogy vasárnap bejelentette: nem indul az elnöki tisztségért a novemberi választáson. A visszalépését jelző levél megjelenése óta megjelent első nyilvános megszólalásából az is kiderült, hogy személyesen kíván részt venni alelnöke, Kamala Harris elnökválasztási kampányában. Őt ajánlotta ugyanis maga helyett elnökjelöltnek.

Javaslatát még a Demokrata Pártnak is jóvá kell hagynia az augusztusra tervezett országos gyűlésen. Harris mellett már felsorakozott a párt sok befolyásos politikusa, de egy részük még nem nyilvánította ki, hogy támogatja-e, esteleg valaki mást látna helyette. Az idő azonban sürget, ezért nem halogatható a döntés.

Az 59 éves Harris és támogatói közben igyekeznek minél több demokrata párti döntéshozó és választó bizalmát megnyerni. Sőt találni egy megfelelő személyt, aki megválasztása esetén az alelnöke lesz.

Harris már kampányrendezvényen is fellépett és ismertette választási programja néhány elemét. Felszólalásában méltányos béreket és megfizethető lakhatást ígért, egyszersmind síkra szállt a középosztály megerősítéséért. Közben fő riválisáról, a republikánus párti Donald Trump elnökjelöltről sem feledkezett meg. Élesen bírálta, s megjegyezte róla, hogy „ismeri a fajtáját”.

INKÁBB TRUMPRA SZAVAZNÁNAK
Ha most tartanák a választást, a csekély többség a 78 éves Trumpra szavazna. Két friss közvélemény-kutatás eredményei is ezt jelzik. Az új felmérések azután készültek, hogy Biden bejelentette visszalépését. Az egyik felmérés szerint Trump a voksok 51 százalékát kapná, míg Harris csak 43 százalékát. A másik közvélemény-kutatás sokkal szorosabb eredményt vetít előre: Trump a voksok 47 százalékára számíthatna, Harris pedig 45 százlékára.

Nem árt tudni, hogy a választás kimenetelét végül az elektorok döntik el, ám az ő szavazataik pontos felmérése ebben a helyzetben lehetetlen. Az sem mellékes szempont, hogy Harris csak ezután bontakoztatja ki az választási kampányát. Eddig szinte alig mondott valamit a programjáról, terveiről.

Trump ellenben már közölte: Harrist sokkal könnyebben le tudja győzni, mint Bident.

EGYETÉRTENEK A VISSZALÉPÉSSEL
Az amerikai választók zöme (71 százaléka) egyetért Biden visszalépésével. A demokrata pártiak körében ez az arány még nagyobb, csaknem 81 százalék. Tízből nyolc demokrata támogatja Harris indulását az elnöki posztért – derült ki a YouGov intézet felméréséből.
A két nagy rivális párt nemcsak a választással van elfoglalva, hanem a Trump elleni július 13-ai merénylettel is. A szövetségi parlament illetékes szakbizottsága hétfőn megpróbálta tisztázni, miként fordulhatott elő, hogy egy férfi Trump szabadtéri választási nagygyűlésének közeléből (egy épület tetejéről) több lövést tudott leadni. Egy lövedék kilyukasztotta Trump jobb fülét, egy másik pedig megölte a közönség egyik tagját. Találat ért további két vendéget, akik életveszélyesen megsebesültek.

MARADNA A BŰNBÁNÓ FŐNÖK
A több órán át tartó parlamenti meghallgatáson megjelent a (volt) csúcsvezetők biztonságáért felelős Titkosszolgálat (US Secret Service) igazgatója is. Kimberly Cheatle elismerte, hogy a szervezet hibázott, amikor nem tudta megakadályozni a merényletet és teljes felelősséget vállalt a mulasztásokért. Arról is beszámolt, hogy a merénylet után telefonon kért elnézést Trumptól.
Ez nem hatotta meg a parlamenti bizottságot, amelynek demokrata és republikánus párti tagjai közösen szólították fel lemondásra. Ám a titkosszolgálati igazgató elutasította ezt. Közölte: ő a megfelelő személy a tisztség ellátására, s egyelőre nem akar távozni a szervezet éléről.

 

Nyitókép: Kamala Harris támogatói a San Franciscó-i városháza előtt (Fotó: San Francisco Chronicle via AP/Beta)