Az örmény kormány ma (csütörtökön) jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, amely elindítaná az egykori szovjet tagköztársaságnak az Európai Unióhoz való csatlakozás folyamatát – közli az MTI.hu hírportál.
A törvénytervezetet a parlament elé terjesztik, Nikol Pasinján örmény miniszterelnök pedig arra figyelmeztetett, hogy a csatlakozási szándékot – amint azt az alkotmány előírja – népszavazás útján is jóvá kell majd hagyni.
A kormányfő 2023-ban az Európai Parlamentben már jelezte, hogy hazája kész közeledni az EU-hoz ,,amennyire csak lehet”, ám akkor még nem említette a csatlakozás lehetőségét. A csütörtöki döntést Brüsszel egyelőre nem kommentálta, Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő azonban máris rámutatott arra, hogy Jereván nem lehet egyszerre az EU és a több volt szovjet tagköztársaságot tömörítő Eurázsiai Gazdasági Közösség tagja.
Örményország az utóbbi években elmélyítette kapcsolatait a Nyugattal, míg Oroszországot felelősségre vonta a Hegyi-Karabah konfliktusában való elégtelen támogatásáért, és 2024 elején felfüggesztette részvételét az orosz vezetésű Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetében (ODKB).
Azerbajdzsánnal régóta feszült a viszonya, különösen Hegyi-Karabah miatt, amit az azeri hadsereg 2023 szeptemberében teljesen elfoglalt. Azerbajdzsán elnöke, Ilham Aliyev Örményországot fasiszta államnak nevezte, és megsemmisítését szorgalmazta, amit Örményország vezetője, Pasinján egy újabb konfliktus előkészítésének tekintett.
Nyitókép: Az ország zászlója (Illusztráció/Pixabay.com)