Rálőttek egy német állampolgárra Afganisztánban, aki a kabuli repülőtér felé tartott; a férfi állapota stabil, nemsokára útnak indítják Németország felé - közölte a német kormányszóvivő pénteken Berlinben.
Közben ezen a napon is folytatódott a külföldiek és a nyugati erőkkel együttműködő afgánok kimenekítése a dél-ázsiai országból.
Németország már több mint 1600 embert evakuált Afganisztánból a héten, miután a tálibok vasárnap este elfoglalták Kabult. A német védelmi minisztérium pénteken arról számolt be, hogy a hadsereg mostanáig tizenegy járatot indított, és továbbiakat tervez a térségbe küldeni.
Eberhard Zorn tábornok, a német hadsereg főparancsnoka elmondta, hogy szombaton két helikoptert küldenek a további evakuálások céljából, ám leszögezte, hogy ezek csak Kabulban és környékén tudnak műveleteket végrehajtani, más városokban nem.
Az Egyesült Államok július vége óta összesen 12 ezer embert evakuált Afganisztánból, köztük amerikai állampolgárokat, valamint olyan afgánokat, akik az országban működő amerikai erőket segítették.
Kanada pénteken bejelentette, hogy szorosan együttműködik az amerikai csapatokkal a kimenekítési műveletekben.
"Most, hogy a repülőtér ismét amerikai fennhatóság alatt van, lehetőségünk van kanadai katonai repülőgépeket küldeni az evakuálásokhoz" - jelentette ki Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, ugyanakkor hozzátette, hogy a tálibok "akadályozzák a bejutást".
Az evakuálásban Norvégia is részt vesz: pénteken Ine Eriksen Soreide külügyminiszer azt közölte a sajtóval, hogy Oslóba érkezett egy norvég, illetve más külföldi állampolgárokkal teli gép. Jóllehet a miniszter nem közölte, pontosan hány embert menekítettek ki Afganisztánból, elmondta, hogy a norvég TV2 és NRK televíziós csatornák munkatársai mellett afgán alkalmazottak és családtagjaik is a járaton voltak.
Norvégia a héten korábban már hazaszállította az Afganisztánban dolgozó diplomatáit.
Scott Morrison ausztrál kormányfő arról tájékoztatott, hogy több mint 160 ausztrál és afgán állampolgárt evakuáltak, hozzátéve, hogy a mostani volt a harmadik járat, amelyet kimenekítés céljából Kabulba indítottak.
Figyelmeztetett azonban arra is, hogy kormánya csak azokat tudja evakuálni, akik a kabuli repülőtéren vannak, és ezt azzal indokolta, hogy a főváros többi részén a helyzet kaotikus. Canberra egyelőre nem kommentálta azokat a sajtójelentéseket sem, amelyek szerint Ausztrália 600 embert - ausztrál és afgán állampolgárokat - kíván kimenekíteni az országból.
Favvád Csódri pakisztáni tájékoztatási miniszter a Twitteren azt közölte, hogy két repülőgépet küldenek Kabulba 350 ember kimenekítésére. Hozzátette, hogy a belügyminisztérium egyúttal megkönnyíti a pakisztáni-afganisztáni határon való átkelést is.
Indonézia szintén bejelentette, hogy huszonhat állampolgárát, köztük öt diplomatát evakuált Afganisztánból.
Kenya pekingi nagykövetségén keresztül szintén megerősítette, hogy tizenkét kenyai állampolgárt evakuáltak a harcok sújtotta országból szerdán az egyesült királyságbeli Birminghambe, további negyven pedig Kazahsztánba érkezett Afganisztánból.
A bukaresti védelmi minisztérium péntek este közölte, hogy a légierő C-130 Hercules típusú szállító repülőgépe sikeresen kimenekített Afganisztánból tizennégy román és négy bolgár állampolgárt. A szerdán a térségbe küldött román katonai gép korábban már kétszer is leszállt a kabuli repülőtéren, de csak egy-egy román, illetve egy amerikai, egy bolgár és egy brit állampolgárt sikerült felvennie, és Iszlámábádba szállítania, mivel a kimenekítésre váró, egy közeli támaszponton várakozó román állampolgároknak csak pénteken sikerült eljutniuk a repülőtérre.
A NATO egyik illetékese pénteken újságíróknak azt mondta, hogy mostanáig több mint 18 ezer embert evakuáltak a kabuli nemzetközi repülőtérről a múlt hét végi tálib hatalomátvétel óta. Az észak-atlanti szervezet célja, hogy a hét végén megduplázza a kimenekítettek számát - tette hozzá.