2024. november 5., kedd

Kilencedik napja tüntetnek Mianmarban, tízezrek vonultak utcára

A hadsereg egyelőre a nemzetközi közösség nyomása és az ENSZ emberi jogi tanácsának felszólítása ellenére nem hajlandó elengedni a hatalomátvétel kezdetén bebörtönzött politikusokat, köztük a Nobel-békedíjas An Szang Szú Csít, aki február 1-jéig az ország de facto vezetője volt. Szú Csí őrizete elvileg hétfőn járna le, de egyelőre nem lehet tudni, hogy mi lesz vele.

Civil szervezetek szerint már nagyjából 400 embert tartóztattak le a tüntetések kezdete óta. A rezsim a hétvégén szabadon engedett 23 ezer embert a börtönökből, ezért sokan attól tartanak, hogy megugrik a bűnözés az országban.

Szombat este Mianmar két legnagyobb városában, Rangunban és Mandalajban sokan csoportokba verődve járták az utcákat, egyrészt a letartóztatástól, másrészt a bűnözőktől való félelmükben. Egyes hangok szerint a bűnözőket azért engedik szabadon, hogy beszivárogjanak a tüntetők közé, és erőszakra buzdítsák a békés felvonulókat. Ha így történne, az nem lenne precedens nélküli - 1988-ban hasonló forgatókönyvet követett a hadsereg, annak érdekében, hogy később az erőszakra hivatkozva feloszlathassa a tüntetéseket, és kiterjeszthesse hatalmát.

A mianmari helyzet miatt vasárnap Tokióban is tüntetést tartottak, több mint négyezren fejezték ki szolidaritásukat a katonai uralom alá került lakossággal.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás