2024. november 5., kedd

Falusiak ezrei menekültek Thaiföldre a mianmari hadsereg bombázása elől

Mintegy háromezer falusi menekült el vasárnap a délkelet-mianmari Kacsin államból a szomszédos Thaiföldre, miután a hadsereg olyan térségeket kezdett bombázni, ahol egy etnikai alapon szerveződő fegyveres csoport tevékenykedik - közölték aktivisták és a helyi sajtó.

A Kacsini Nők Szervezete nevű aktivistacsoport szerint a hadsereg öt helyen mért légicsapásokat a határ közelében található Mutrav kerületben. A célpontok között volt egy menekülttábor is.
Az aktivisták szerint számos falusi a dzsungelben keresett menedéket.
A PBS thaiföldi hírügynökség szerint csaknem háromezer mianmari érkezett Thaiföldre. A bangkoki hatóságok egyelőre nem kommentálták a történteket.
David Eubank, a Free Burma Rangers nevű segélyszervezet alapítója szerint a Kacsin Nemzeti Szövetség (KNU) nevű milícia legalább  két harcosa esett el a légitámadásokban. "Több mint húsz éve nem volt bombázás nálunk. Másrészt ezek éjszaka történtek, mert a mianmari hadsereg csapásmérő képességei javultak Oroszország, Kína, és más országok jóvoltából" - fogalmazott Eubank.
A civil szervezet szerint szombaton legalább három polgári személy vesztette életét egy a KNU ellenőrzése alatt álló falura mért légicsapásban. A milícia korábban arról számolt be, hogy lerohanta a hadsereg egyik ellenőrző pontját a határ közelében, megölve tíz embert.
A KNU 2015-ben írt alá a kormánnyal a tűzszüneti megállapodást, de a feszültség kiújult, miután a hadsereg február elején átvette a hatalmat Mianmarban őrizetbe véve az ország de facto vezetőjét, a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít, valamint pártja több magas rangú tisztségviselőjét. A mianmari ellenálláshoz a gerillák is csatlakoztak. A KNU közlése szerint emberek százainak nyújtanak menedéket, akik az utóbbi hetek erőszakhulláma elől menekültek el.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás