2024. szeptember 3., kedd

Menekültáradat fenyegeti Olaszországot

Tízszer annyian, vagyis több mint kétezren próbáltak januárban a tengeren illegálisan bejutni Olaszországba, mint egy évvel korábban. Ha ilyen ütemben folytatódik a menekültáradat, februárban szintén új rekordra készülhetnek a hatóságok. Márpedig úgy tűnik, hogy a menekültek kitartóan és feltartóztathatatlanul özönlenek Olaszország felé.

(Léphaft Pál karikatúrája)

(Léphaft Pál karikatúrája)

A Földközi-tenger partján fekvő uniós tagországok a vízi úton érkező menekültek legfontosabb célállomásai közé tartoznak. A hajókat, gyakran inkább lélekvesztőket működtető embercsempészek azonban elsősorban Olaszországba akarják eljuttatni utasaikat. Máltát és Spanyolországot sokkal ritkábban választják. Az egyéb útvonalakon illegálisan érkezők főként a török–görög és a török–bolgár határt részesítik előnyben.

Az olaszországi Lampedusa sziget közelében nemrég egyetlen nap alatt 1123 afrikai menekültet mentett ki a parti őrség és a haditengerészet. Az afrikaiak felfújható csónakokban próbáltak eljutni Olaszországba.

Lampedusán már régóta hatalmas menekülttábor működik. A szigetecske az illegális bevándorlók fontos befogadó állomása, hiszen közelebb – alig 113 kilométerre – van Tunézia partjaihoz, mint Szicíliához. A parányi szigetet minden évben elárasztják a menekültek; az utóbbi években az Afrika felől érkező migránsok egyik európai kapuja lett.

Az olasz menekülttáborok nagy része túlzsúfolt, különösen Lampedusán, ahová szinte naponta érkeznek új migránsok. Olaszország elhelyezi a menekülteket, de többségükre, akik nem kapnak tartózkodási engedélyt, a hazatoloncolás vár, hiszen a törvény bűncselekménynek minősíti az illegális bevándorlást.

A Földközi-tengeren illegálisan érkezők tömege egyre nagyobb fejfájást okoz Rómának, amely évek óta nem tapasztalt menekültáradattal találta magát szemben már a múlt évben is. Hivatalos adatok szerint tavaly összesen 42 925 illegális bevándorló érkezett Olaszországba a tengeren, azaz jó háromszor annyi, mint az előző évben.

A menekülteket szállító vízi járművek nagy többsége Észak-Afrika és a Közel-Kelet irányból érkezik, s szinte mindegyik Szicília partjainál köt ki. A legtöbb utasuk háború vagy súlyos belső konfliktusokkal terhelt országokból menekül, elsősorban Eritreából, Egyiptomból, Líbiából, Szíriából és Törökországból. Csak Szíriából mintegy tizenegyezren érkeztek tavaly Olaszországba, négyszer többen, mint egy évvel korábban.

Az szinte biztos, hogy sokkal többen indulnak útnak, mint ahányan megérkeznek végcéljukra, aminek csak egy magyarázata van: egy részük útközben a tengerbe veszik. Az utóbbi évtizedek egyik legnagyobb tengeri tragédiája, amelynek eritreai, ghánai és szomáliai illegális bevándorlók estek áldozatul, szintén olasz felségvizeken történt: az Észak-Afrikához legközelebb eső sziget, Lampedusa közelében. A tavaly októberi menekültkatasztrófában több mint 360-an fulladtak a vízbe Lampedusánál, ötvenen pedig eltűntek a hullámokban.

A genfi Nemzetközi Migrációs Szervezet szerint az elmúlt húsz évben csaknem 25 ezren vesztették életüket a Földközi-tengeren, miközben megpróbáltak Európába jutni; 2011-ben kétezren, 2012-ben ennél valamivel kevesebben, 1700-an haltak meg.

Az illegális menekültáradat és a Földközi-tengeren történt tragédiák megakadályozása végett az olasz kormány már az EU és az ENSZ segítségét kérte a probléma kezeléséhez. A tavaly Lampedusánál történt tragédiákat elkerülendő Róma elindított egy saját, Mare Nostrumként emlegetett megelőző akciót is, amelybe a korábbinál több őrhajót és felderítő repülőgépet vontak be a tengeren hánykolódó menekültek felkutatására.