2024. szeptember 4., szerda

Tankok vigyáznak az elnökre

EGYIPTOMI ZAVARGÁSOK Kairóban sokan meghaltak és megsebesültek az eddigi legsúlyosabb összecsapásban
Az egyiptomi hadsereg több harckocsit és páncélozott járművet vezényelt Mohamed Murszi államfő kairói rezidenciájához, ahol többször összetűztek az ellenzéki tüntetők a rendszer híveivel. A véres incidens után a hadsereg előbb felszólította a tüntetőket, hogy távozzanak az elnöki palota környékéről, majd tegnap délután megkezdte a nemkívánatosnak nyilvánított tömeg kiszorítását a területről. Az államfői rezidenciánál szerda éjjel és csütörtökre virradóra lezajlott összecsapásban legalább öten meghaltak közel 650-en megsebesültek. Az egymással szemben álló tüntetők gyújtópalackokkal és kövekkel is dobálták egymást; időnként állítólag fegyverrel is lőttek egymásra. A rendszer- és Murszi-ellenes tüntetések kezdete óta ez volt a legsúlyosabb összetűzés az ellenzékiek és az iszlamista elnök hívei között. Hírek szerint – a katonai jelenlét ellenére – a szembenállók tegnap is provokálták, és kövekkel támadták egymást az elnöki palota közelében.

Az egyiptomi zavargásokban eddig már összesen csaknem tízen vesztették életüket, a sérültek száma megközelíti az ezret. Az ellenzék a véres utcai erőszakért a Murszit támogató befolyásos Muzulmán Testvériség politikai csoportot teszi felelőssé. Murszi hívei viszont az ellenzékre mutogatnak. Azzal érvelnek, hogy a szerdai, öt halálos áldozat mindegyike az elnök támogatója volt. Emlékeztetnek arra is, hogy a rendszer ellen tüntetők több tízezres tömege kedden az elnöki palotát is megrohamozta. Az ostromnak a rendőrség vetett véget; könnygázzal oszlatta fel a tömeget.
Az ellenzék viszont Mohamed Murszit okolja az erőszak elharapózásáért. Vezetőik, közöttük Mohamed el-Baradei és Amr Músza ugyanakkor jelezték: hajlandóak a párbeszédre a hatalommal, ha az államfő visszavonja a dekrétumot és elhalasztja a december 15-ére bejelentett népszavazást az új alkotmány tervezetéről. El-Baradei, a korábbi egyiptomi elnököt, Hoszni Mubarakot megbuktató forradalom kiemelkedő vezetője azzal fenyegetőzött, hogy polgári engedetlenségi mozgalmat indítanak, ha Murszi nem vonja vissza az elnöki dekrétumot.
A hivatalát június vége óta betöltő iszlamista államfő világi ellenzéke november 22-e óta folyamatosan tüntet Kairóban, olykor pedig vidéki városokban is. Az elnök novemberi rendelete (dekrétuma) és a minap elfogadott új alkotmány tervezete ellen tiltakoznak. Mohamed Murszi hívei szintén egyre gyakrabban vonulnak utcára, hogy támogatásukról biztosítsák az elnököt, a rendszert és annak politikai intézkedéseit.
Az elnöki rendelet azért elfogadhatatlan az ellenzék számára, mert a dokumentum kibocsátásával Murszi szinte abszolút hatalomra tett szert, s már-már a törvények fölé helyezte magát. Az új alkotmány tervezete ellen pedig az a kifogása az ellenzéknek, hogy az iszlám jogrend, a saría alapján fogalmazta meg a többségében iszlamistákból álló testület. Bírálói szerint az ország alapvető jogi normáit tartalmazó dokumentum emiatt korlátozza az emberi, demokratikus és egyéb jogokat.