2024. augusztus 15., csütörtök
Brit EU-népszavazás

A gibraltáriak rettegnek a Brexittől

Az egyik brit külső terület, Gibraltár lakói számára nem kérdés, hol képzelik el a jövőt: az Európai Unióban Nagy-Britannia részeként. Egyenesen félelemmel tölti el őket az a gondolat, mi lenne, ha az uniós tagságról szóló június 23-i brit népszavazáson az igenek kerülnének többségbe, és megvalósulna a Brexit, vagyis London kilépne a 28-ak táborából.
A legutóbbi felmérések szerint a Spanyolországgal határos, mindössze 6,5 négyzetkilométeres terület 30 ezres lakosságának 88 százaléka a közelgő referendumon el fogja utasítani Nagy-Britannia kilépését az EU-ból. 
A határozott maradni akarás hátterében elsősorban az áll, hogy a gibraltáriak úgy vélik, ha a Brexit bekövetkezne, megszűnnének az Ibériai-félsziget egyik legdélibb részén lévő terület virágzó gazdaságát biztosító alapok. A referendum kimenetelére azonban vajmi kevés befolyásuk van: a 23 ezer szavazásra jogosult mindössze 0,05 százalékát teszi ki az összes brit választópolgárnak.
"A gibraltáriak európaiabbak, mint a többi brit" - mondta Joseph Garcia, a külső terület helyettes főminisztere a dpa német hírügynökségnek. "Ennek oka, hogy Gibraltár közvetlen (szárazföldi) összeköttetésben van az európai kontinenssel, és problémás szomszédja (Spanyolország) van" - magyarázta.
Spanyolország 1713-ban, a spanyol örökösödési háborút lezáró Utrechti Szerződésben mondott le a stratégiai helyen fekvő terület feletti felségjogról London javára, elvileg örökre, ám a spanyol kormányok az utóbbi években rendre megkérdőjelezik a szerződés érvényességét.
"Az EU számunkra biztonsági háló" - hangsúlyozta Garcia. "Megvéd minket a spanyolok túlzott akcióitól" - tette hozzá.
Gibraltárban még nem felejtették el, hogy Francisco Franco spanyol diktátor 1969-ben teljesen lezárta a spanyol-gibraltári határt, és a blokádon csak 1982-ben lazítottak, amikor Spanyolország már az Európai Unió elődjéhez, az Európai Gazdasági Közösséghez való csatlakozásról tárgyalt. A határzár idején a területet csak hajón és repülővel lehetett megközelíteni.
José Manuel García-Margallo spanyol külügyminiszter a Brexit esetére nemrég emlékeztetett arra a korábban már elhangzott felvetésre, miszerint Madrid és London osztozhatna a terület feletti fennhatóságon, s így Gibraltárnak megmaradhatna az uniós belső piachoz való hozzáférése még úgy is, ha Nagy-Britannia nem maradna EU-tag.
A "majmok földjén" (Európában egyedül Gibraltárban találni nem állatkerti, természetes környezetben majmokat) azonban hallani sem akarnak ilyen megoldásról. "Gibraltár brit, és brit is marad" - hangsúlyozta a miniszterelnök-helyettes. "Garanciát kaptunk az Egyesült Királyságtól arra, hogy a nép jóváhagyása nélkül nem változtatnak ezen a státuszon" - szögezte le.
Gibraltár alacsony adókulcsaival számos pénzintézetet, biztosítót és onlinejáték-üzemeltetőt vonz . "Ezek a társaságok nem lennének itt, ha nem tartoznánk az EU-hoz" - mutatott rá Garcia.
Az idegenforgalmi ágazat eközben attól tart, hogy Brexit esetén Spanyolország megnehezítené a határátlépést. Évente 10 millió nyaraló keresi fel Gibraltárt, s emellett nap mint nap mintegy 10 ezer spanyol kel át a határon, hogy a brit területen dolgozzon.
Fabian Picardo gibraltári főminiszter a Gibraltar Chronicle című újságban mindenesetre a közvélemény megnyugtatására nemrég azt írta: "az EU-ból való kilépés nem tenne tönkre minket". "De miért adjunk fel valami olyat, ami viszonylag jól működik?" - tette fel a kérdést. A szocialista képviselő a Politico című brüsszeli hírportálon korábban még "egzisztenciális fenyegetésnek" nevezte Gibraltár számára a Brexitet.