2024. szeptember 3., kedd

Rács mögött a neonáci vezérek

Görögországban példátlan hajsza kezdődött a szélsőjobboldali Arany Hajnal ellen

Bűnszervezet alapításának és működtetésének vádjával Görögországban letartóztatták Nikosz Mihaloliakoszt, a hírhedt neonáci Arany Hajnal parlamenti párt elnökét, akinek a lakásán fegyvereket és lőszert is találtak. A hét végi hatósági akcióban – ugyanazzal a váddal – vele együtt őrizetbe vették a párt további négy parlamenti képviselőjét, tizenöt (vezető) tisztségviselőjét és két ügyvédjét is. A letartóztatottak egyike a párt szóvivője, az exkommandós Iliasz Kasziriadisz tavaly megütötte a vezető ellenzéki pártszövetség, a baloldali Sziriza képviselőnőjét. Ezenkívül fegyveres támadásért is felelnie kell, amelyet egy egyetemi tanár ellen hajtott végre 2007-ben.

A görög katonai junta 1974-es bukása óta nem volta példa arra, hogy a hatóságok pártelnököt és egyszerre ennyi parlamenti képviselőt tartóztatnak le, illetve indítanak utánuk hajszát.

A görög neonácik a tavaly júniusi választáson jutottak be a parlamentbe. A horogkeresztre emlékeztető emblémát használó Arany Hajnal a szavazatok csaknem hét százalékát szerezte meg, s ennek köszönhetően 18 képviselőt küldhetett a háromszáz fős törvényhozásba.

A szombati letartóztatásokkal egy időben a szélsőjobboldali párt több tagja ellen körözést adtak ki; a különleges egységek emberei keresik őket. Ezen talán senki nem lepődik meg az országban, hiszen a görög kormány – már korábban – a terrorelhárító egységet bízta meg a neonáci támadásokkal kapcsolatos ügyek felgöngyölítésével.

Az 56 éves Mihaloliakosz pártelnököt és társait tíz nappal azután vette őrizetbe a terroristaelhárító egység, hogy szeptember 18-án Athénban az Arany Hajnal egyik híve megölte a hazájában közismert – baloldali (antifasiszta) beállítottságú – Pavlosz Füsszasz 34 éves énekest, akit honfitársai főként Killah P. művésznevén ismertek. A nyomozás azt is vizsgálja, hogy a nácipárt kapcsolatba hozható-e az énekes halálra késelésével.

Az 1985-ben alapított Arany Hajnal tagadja, hogy köze lenne a gyilkosságot elkövető 45 éves férfihoz, akit a rendőrség már elfogott, és be is vallotta tettét. A hatóságok gyanúja szerint Füsszasz megölésére az Arany Hajnal vezetéséből érkezett az utasítás.

A gyilkosság óriási felháborodást keltett Görögországban. Feldühödött emberek (főként antifasiszta fiatalok) Athénban és több vidéki városban tüntetéseket szerveztek a szélsőjobboldal és az Arany Hajnal ellen, melynek vezére, a holokauszttagadó Mihaloliakosz visszautasítja, hogy pártját neonácinak, rasszistának vagy fasisztának bélyegezzék. A párt ellen szervezett legutóbbi megmozdulásokon a tüntetők néhol összecsaptak a rendőrökkel.

Killah P. halála után a hatóságok házkutatást tartottak az Arany Hajnal több irodájában.Az akcióban rendőröket is letartóztattak, akik a neonácikat segítették, akár úgy is, hogy részt vettek a görög nácipárt katonai szárnyához tartozók kiképzésében. A pártnak ugyanis háromezer fős magánhadserege van. A sereg tagjait titkos táborokban állítólag a görög különleges erőknek azok a tagjai oktatják, akik támogatják a neonáci pártot. A razzia után több rendőri vezetőnek kellett távoznia a hivatalából.

A görög neonácik korábban is hajtottak már végre erőszakos akciókat, amelyek közül néhány ellen hatalmas tömegek tüntetettek országszerte. A gyanú szerint a párt négy képviselője is részt vett ilyen cselekményekben, emiatt megfosztották őket a mentelmi joguktól.

Tavaly 154, az idén eddig 104 rasszista indíttatású bűncselekményt regisztráltak Görögországban, ahol az évek óta tartó fojtogató válság miatt egyre nagyobb a lakossági elégedetlenség, a népharag és a társadalmi feszültség. A rasszista bűncselekmények elkövetésével többnyire az Arany Hajnal tagjait vagy szimpatizánsait vádolják a hatóságok. A párt népszerűsége megcsappant a Füsszasz-gyilkosság óta, de még mindig rendkívül erős a támogatottsága.

Politikai elemzők szerint a görög neonácik vezérpártját a válság miatt csalódott széles néprétegek támogatják a leginkább. Felvirágzását tehát egyértelműen azoknak a görögöknek köszönheti, akiknek elegük van az országot sújtó válságból, és az ellene bevetett kormányzati (megszorító) intézkedésekből, valamint a bevándorlókból.

Görögországban sokan vélik úgy, hogy az Arany Hajnal inkább bűnszervezet, mint valódi politikai tömörülés. A hozzá köthető erőszak miatt az országban sokan azt szeretnék, ha a többi párt kirekesztené az Arany Hajnalt a politikai életből, a hatóság pedig mielőbb betiltaná. Nem sokkal a Füsszasz-gyilkosság után Evangelosz Vanizelosz miniszterelnök-helyettes azzal állt elő, hogy a nácipártot bűnszervezetté kellene nyilvánítani, és úgy is kellene kezelni.