2024. július 16., kedd

Egy maréknyi hagymáért

1500 lejre (mintegy 340 euróra) bírságolta meg a marosvásárhelyi rendőrség Lakó Péterfi Tünde polgárjogi harcost, aki múlt hét végén kétnyelvű, román–magyar termékfeliratokat osztott szét a zöldségpiac árusainak. Lakó Péterfi Tünde a kétnyelvűség fontosságára és előnyeiről próbálta meggyőzni a kofákat, akik közül sokan el is fogadták, ki is tették a „mere–alma”, „cartofi–krumpli”, „ceapa–hagyma” feliratokat. Csütörtökön délelőtt, amikor folytatta volna akcióját, Tündére rendőr várt a piacon.

Az emberjogi harcos blogján számolt be a történtekről: „A piac belseje felé haladva azt láttuk, hogy a többi árus termékeiről eltűntek a kétnyelvű feliratok. Megkérdeztük, mi történt. A piac igazgatósága levetette a táblákat. És ők levették. Azt is megkérdeztük, hogy milyen jogon adták ki az ukázt, hisz ők a saját termékeiket árulják, magyar az anyanyelvük, és joguk van két nyelven kiírni. A vállukat vonogatták, és azt mondták, kérdezzük meg erről a vezetőséget. Megkérdeztük. A piac vezetője magyar ember. Érti a szándékunkat, kifogása sem lenne ellene, de felsőbb utasítást kapott az igazgatóságtól, ő csak az utasítást hajtotta végre. Ami – szerény véleményem szerint – nem mentség. Tudom, az ember félti a megélhetését. Tisztában vagyok ezzel. De könyörgöm, meddig félünk még? Mikor vagyunk képesek egy emberként kiállni a jogainkért? Meddig lehet ezt tenni velünk? Az igazgatóval a párbeszéd folytatódott a piacon, az irodán kívül. Ekkor jött oda egy rendőr, egyenesen hozzám lépett, és a személyi igazolványom kérte. Kértem, hogy beszéljen az anyanyelvemen, ehhez is jogom van. A válasz: magának semmihez nincs joga. Ezek után újra elmondtam: kérem, hívjon ide valakit, aki tud magyarul, ideges vagyok, nem tudom kifejezni magam helyesen románul. Azt mondta, hogy nincs miért legyek ideges. A válaszom: hogyne lennék ideges, ha azt mondja, semmihez nincs jogom. Ekkor már tévéstáb filmezett, a rendőr szemrebbenés nélkül letagadta, hogy ilyent mondott volna. Nos, az eredmény: újabb 1500 lejes büntetés szórólap törvénytelen osztogatásáért – fogalmazott Lakó Péterfi Tünde.

A marosvásárhelyi rendőrség igazgatója, Valentin Bretfelean azzal mentegetőzött, hogy nem kell félreérteni a történteket, Lakó Péterfi Tündét nem amiatt bírságolták meg, hogy magyar nyelvű feliratokat osztogatott, hanem mert a polgármesteri hivataltól erre előzetesen nem kért engedélyt. „Ha valaki közterületen engedély nélkül bármit osztogat, az a helyi tanács határozata értelmében pénzbírsággal sújtható. Ha kínai vagy mongol nyelvű feliratokat osztott volna szét, akkor is megbírságoltuk volna” – magyarázkodott az igazgató.

Alig hisz neki Marosvásárhely alpolgármestere, Peti András, aki kivizsgálást kért az illetékes hatóságoktól, mert szerinte az ügyben eljáró rendőr visszaélt hatalmával, megpróbálta megfélemlíteni és diszkriminálta azt az állampolgárt, aki mindössze törvényes és alkotmányos anyanyelv-használati jogát gyakorolta. (Horváth István, a kolozsvári Kisebbségkutató Intézet vezetője az ügy kapcsán figyelmeztet: a Regionális és Kisebbségi Nyelvek Kartája kifejezetten tiltja, hogy a gazdasági szférán belül a hatóságok bármilyen formában akadályozzák kisebbségek anyanyelvhasználatát. Ezt a Kartát Románia aláírta...)

Az alpolgármester a magyar piacigazgató munkajogi fegyelmi eljárás elindítását is kezdeményezi. Áttörést jelenthetne a félelem falán, ha egy magyar nemzetiségű vezetőt azért bírságolnának meg vagy bocsájtanak el állásából, mert akadályozta a magyar nyelv használatát.