2024. szeptember 3., kedd

Róma az EU segítségét kéri

A példátlan menekültkatasztrófának több száz halálos áldozata lehet

Halászok tartottak megemlékezést az olaszországi Lampedusa sziget közelében, ahol a múlt csütörtökön borzalmas katasztrófa történt. Elsüllyedt egy kis hajó, amely csaknem ötszáz eritreai, ghánai és szomáliai menekültet szállított. Az utasok (illegális bevándorlók) többsége, mintegy háromszáz ember meghalt vagy eltűnt a tengerben. A tragédia áldozataira emlékezve pénteken Olaszországban gyásznapot tartottak, a lampedusai halászok pedig a hétvégén emlékeztek az elhunytakra.

Ilyen súlyos katasztrófa évtizedek óta nem történt a térségben. A mentőalakulatok, amelyeknek a munkáját a hétvégén vihar akadályozta, tegnap délutánig 127 holttestet emeltek ki a vízből, és 155 személyt élve menekítettek ki. A hatóságok azonban 200–250 menekültet még mindig eltűntként tartanak nyilván. Feltételezések szerint egy részük (lehet, hogy mintegy százan) az elsüllyedt hajóroncsban rekedt, amely 47 méter mélyen fekszik a tenger fenekén.

A csoport állítólag Líbiából vágott neki a tengeri útnak, amelyen évente több tízezer afrikai próbálja meg illegálisan elérni az olasz partokat. Már korábban is előfordultak – tragikus kimenetelű – balesetek, de a múlt hetihez hasonló szerencsétlenségre talán még sehol nem akadt példa a tengeri kijárattal rendelkező európai országok felségvizein.

A tragédiával ma az EU-tagországok illetékes miniszterei is foglalkoznak. Az Európai Parlament pedig valószínűleg – szintén a katasztrófa miatt – szerdán vitát tart az EU migrációs politikájáról. Az uniótól egyre többen várják azt, hogy legyen szolidárisabb a menekültkérdés kezelésében.

Az uniós határőrizeti ügynökség, a Frontex szerint tavaly az EU-ba igyekvő menekültek majd egyharmada érkezett a Földközi-tengeren keresztül. A többi illegális bevándorló továbbra is másik útvonalakon áramlik Európába. A Földközi-tengeren érkező menekülők elsősorban Olaszországba, Spanyolországba vagy Máltára akarnak eljutni. Többségük Afrikából vagy a Közel-Keletről szeretne partot érni a három EU-tag valamelyikében, gyakran túlzsúfolt és nem biztonságos hajón.

A genfi Nemzetközi Migrációs Szervezet szerint az elmúlt húsz évben csaknem 25 ezren vesztették életüket a Földközi-tengeren, miközben megpróbáltak Európába jutni; 2011-ben kétezren, tavaly ennél valamivel kevesebben, 1700-an haltak meg. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) ugyanakkor úgy tudja, hogy csak tavaly 15 ezer illegális migráns érkezett hajóval Máltára és Olaszországba. A tragédiák miatt az UNHCR már a nyáron felszólította a tengerjáró hajók tulajdonosait és személyzetét, hogy baj esetén nyújtsanak segítséget a vízben hánykolódó migránsoknak.

Lampedusán hatalmas menekülttábor működik. A szigetecske a menekülők fontos állomása, hiszen közelebb – alig 113 kilométerre – van Tunézia partjaihoz, mint Szicíliához. Lampedusát minden évben elárasztják a menekültek; az utóbbi években az Afrika felől érkező illegális bevándorlók egyik európai kapuja lett.

A mintegy ötezer lakosú parányi szigetet július elején Ferenc pápa is felkereste, aki imát is mondott a tengeren meghalt bevándorlókért; tragédiájukra emlékezve pedig koszorút dobott a vízbe. A hétvégén Assisiben tett látogatásán megemlékezett a legutóbbi szerencsétlenség áldozatairól is, egyszersmind bírálta azokat, akik közömbösek a menekültek iránt.

A baleset ellenére folytatódik a menekültáradat Olaszországba, amelynek kormánya az EU és az ENSZ segítségét kérte a probléma kezeléséhez. Angelino Alfano olasz belügyminiszter azt mondta, hogy mindaz, ami a múlt csütörtökön Lampedusa közelében történt nemcsak olasz, hanem európai tragédia is. Alfano ezért közös európai megoldást sürget a menekültproblémára. Ígérete szerint találkozik José Manuel Barrosóval, az unió kormányának tartott Európai Bizottság elnökével, akinél megpróbálja elérni, hogy az EU tegyen többet a probléma enyhítéséért, az olasz határvédelemnek pedig nyújtson hatékonyabb segítséget.

Az események hatására Jean-Marc Ayrault francia kormányfő és Didier Reynders belga külügyminiszter is azt sürgette a hétvégén, hogy az EU mielőbb találjon közös megoldást a kontinens bevándorlási kihívásaira. Reynders közölte: a tragédia Lampedusánál bebizonyította, hogy közös és átfogó európai bevándorlási politikára van szükség.

Brüsszel szerint a balesetek úgy előzhetők meg, ha az illetékesek idejében azonosíthatják a menekülteket szállító hajókat, és baj esetén gyorsan akcióba tudnak lépni a mentőalakulatok. Ebben elvileg segítséget nyújthat a decemberben induló Eurosur európai határőrizeti rendszer, amelynek célja az illegális bevándorlók számának csökkentése, és a határokon átnyúló bűnözés, valamint a nemzetközi emberkereskedelem visszaszorítása.