2024. szeptember 3., kedd

Barikádon és hídon bírálták a kormányt

Rómában a tüntetők összecsaptak a rendőrökkel, Lisszabonban új választást követeltek

Legalább ötvenezren tiltakoztak a hét végén Rómában, Lisszabonban és Portóban is az olasz, illetve a portugál kormány megszorító intézkedései ellen. A Róma központjában felvonulók ezenkívül mindenkinek megfelelő lakhatást és munkát követeltek.

A szombati tüntetés idején Rómában zárva tartott az üzletek és a bankok egy része. A hatóságok pedig a város több pontját is lezárták.

A tüntetők összecsapnak a rendőrökkel Rómában (Fotó:Beta/AP)

A tüntetők összecsapnak a rendőrökkel Rómában (Fotó:Beta/AP)

Az elővigyázatosság megalapozott volt, hiszen a megmozduláson résztvevők egy része kukákat borított fel és kirakatokat tört be. Az arcukat eltakaró szélsőséges és anarchista fiatal tüntetők néhol – így például a pénzügyminisztérium épületénél, ahol barikádot is emeltek – összecsaptak a rohamrendőrökkel is. Az egyenruhásokat füstbombákkal, petárdákkal, üvegpalackokkal, kövekkel, és tojással dobálták meg. A rendőrség szétoszlatta az agresszív tiltakozók csoportjait. A demonstráció szervezőinek és résztvevőinek többsége elutasította és megbélyegezte a közéjük vegyült szélsőségesek akcióit.

A római tüntetést négyezer rendőr biztosította, de már a felvonulás előtt bőven akadt dolguk: sok kést, gumibotot és petárdát koboztak el. A demonstráció ideje alatt sem unatkoztak, hiszen több helyszínen randalírozó feldühödött embereket kellett megfékezniük.

A rendőrök tizenöt tüntetőt letartóztattak, köztük öt francia állampolgárt, akik vélhetően a Lyont Torinóval összekötő gyorsvasút megépítése ellen tiltakoztak. Az olasz fővárosban ugyanis nemcsak az Enrico Letta miniszterelnök vezette nagykoalíciós kormány megszorító intézkedései és a munkanélküliség ellen tüntettek, hanem a Lyon–Torinó közötti nagy sebességű vasútvonal olaszországi szakaszának megépítése ellen is.

A római megmozdulás előtti napon huszonnégy órás országos sztrájkot tartottak az olasz tömegközlekedésben, közigazgatásban, oktatásban és egészségügyben dolgozó közalkalmazottak a Letta-kabinet gazdaságpolitikája ellen. A sztrájkot szervező szakszervezetek szerint a kormány múlt héten bejelentett hároméves gazdasági programja nem javasol semmit a munkaerőpiac és a foglalkoztatottság javítására.

A portugál fővárosban, Lisszabonban és a híres tengerparti kikötőközpontban, Portóban szintén kormányellenes megmozdulások zajától voltak hangosak az utcák. Lisszabonban a tömeg buszokkal torlaszolta el az egyik fontos közúti hidat, amiért a rendőrség nem engedélyezte, hogy a tiltakozók átkeljenek rajta.

A megszorítások és a jövő évi költségvetés ellen tiltakozók Pedro Passos Coelho miniszterelnök „hazug kormányának” távozását, és új parlamenti választás kiírását követelték. A Coelho-kabinet hajthatatlan, nem akar lemondani. Azzal érvel, hogy a radikális költségvetési megszorításokra (vagyis a lakosságot érzékenyen érintő állami spórolásra, kiadáscsökkentésre) az országot támogató nemzetközi hitelezők kérése miatt van szükség.

A portugál kormány – a tervezett újabb megszorítások részeként – jövőre emelné a nyugdíjkorhatárt, egyes területeken pedig a heti kötelező munkaidőt is (a jelenlegi 35 óráról 40 órára), a közalkalmazottak bérét pedig 2,5–12százalékkal csökkentené. A nyugdíjas állami közalkalmazottak havi járandóságát tíz százalékkal vágná vissza. A kurtítások egyedül a bruttó hatszáz eurónál kisebb összegű havi kereseteket és nyugdíjakat nem érintenék Portugáliában.