2024. július 16., kedd

Befutók és elfutók

Brassói tudósítónktól

Csak a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) indít jelölteket az Európai Parlamenti választásokon. Erdélyi magyar versenypártjai lemondtak a jelöltállításról. Más-más indokkal.

Az RMDSZ listáját Winkler Gyula és Sógor Csaba jelenlegi EP-képviselő vezeti, a harmadik helyen Vincze Lóránt, az RMDSZ külügyi titkára áll. „Romániai magyar közösségünk és Európa többi nemzeti közösségének jogos elvárása, hogy a következő európai parlamenti mandátumban európai szintű kisebbségvédelmi szabályozás jöjjön létre.

A Magyar Polgári Párt (MPP) sokáig kacérkodott a gondolattal, hogy az RMDSZ-lista harmadik helyén saját jelöltet indít. Az RMDSZ hajlott a nagyarányú magyar részvétel esetén bejutónak bizonyuló harmadik hely átengedésére. Az MPP a civil szervezetként tevékenykedő Székely Nemzeti Tanács elnökének, Izsák Balázsnak ajánlotta fel az indulás lehetőségét. Izsák Balázs azonban azzal utasította el, hogy ő továbbra is civilként szeretne az autonómia érdekében tevékenykedni. Az MPP megkereste Böjte Csaba ferences szerzetest is – aki Kárpát-medence szerte ismert gyermekmentő tevékenységéről, eddig több mint ötezer árvát és szegény sorsú gyereket nevelt fel az általa alapított és működtetett intézményekben. Ám Csaba testvér is nemet mondott, akárcsak Bölöni László, a jeles labdarúgóedző. Ekkor az MPP lemondott a jelöltállítási jogáról, ám hosszútávú együttműködési megállapodást kötött az RMDSZ-szel.

Mivel a két alakulat céljai közösek, vitás kérdéseik pedig legfennebb a célok megvalósításának mikéntjében adódnak, együtt tudnak működni az önkormányzatok és nemzetközi szervezetek szintjén is – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke. Az MPP elnöke, Bíró Zsolt azt bizonygatta, hogy a Magyar Polgári Párt egyik legfontosabb célkitűzése ezáltal megvalósult, hiszen mindvégig a pluralizmus mellett álltak ki, amit ezzel az aláírással szentesített a két politikai alakulat. Az MPP felelős ellenzékként ült le az asztalhoz – mondta Bíró Zsolt – aki azért fontosnak tartotta kiemelni az RMDSZ nyitottságát.

Az Erdélyi Magyar Néppárthoz (EMNP) közelálló Mensura Transylvanica (MT) elemzői csoport nem így látja. A megállapodással az RMDSZ kikapcsolta gyengébbnek tűnő politikai riválisát, amely amúgy eddig is sokkal szívélyesebb ellenzéke volt, mint a porondon most az RMDSZ-szel egyedül szemben maradt EMNP – írja az MT.

Az MPP már korábban jelezte: nem okoz gondot, hogy az EP-lista nem koalíciós lista lesz, hanem kizárólag az RMDSZ-é, az EMNP ezzel szemben az RMDSZ-szel való együttműködés feltételévé azt tette, hogy koalíciós listát indítsanak – magyarázza az EMNP bizonyítványát az elemzői csoport. Az EMNP ugyanis visszalépett a jelöltállítástól. Azzal az indokkal, hogy nem akarja veszélyeztetni az erdélyi magyarság EP-képviseletét. Valójában az EMNP attól tartott, hogy nem tudja összegyűjteni a szükséges 200 000 támogatói aláírást. Az EMNP védnökének, Tőkés Lászlónak sem tűnt biztonságosnak EMNP-listán vagy függetlenként indulni, ezért Magyarországon, Fidesz-listán jelöltetné magát. Érdekességként az EMNT már hetekkel ezelőtt hivatalosan is kérte Tőkés Lászlót, fogadja el a Fidesz felkérését és induljon az EP-választásokon, noha a Fidesz a felkérést minden bizonnyal csak a magyarországi parlamenti választások után fogalmazza meg nyilvánosan is Tőkés László felé.

Az MT elemzőinek igazuk van abban, hogy az MPP azáltal, hogy nem csupán a koalíciós listáról, de a befutónak remélt helyre kerülő saját jelölt állításáról is lemondott, betagozódott az RMDSZ által képviselt irányvonalba, és elismerte annak monopóliumát a romániai magyar közösség képviseletére. Ehhez csak annyit szükséges hozzáfűzni: azáltal, hogy az EMNP meg sem kísérelte összegyűjteni a szükséges támogató aláírásokat, ha nem is tagozódott be az RMDSZ által képviselt irányvonalba, szintén elismerte annak monopóliumát a romániai magyar közösség képviseletére.

Az EP-választás nagy kérdése: nyer-e az RMDSZ, amely egyedül fut?