2024. július 16., kedd

Tengelyt törne a kémfőnök

BRASSÓI TUDÓSÍTÓNKTÓL

Nem csitul a botrány a Román Hírszerző Szolgálat (RHSZ) körül. Klaus Iohannis elnök bizalmi emberét ültetné a titkosszolgálat élére, neki ugyancsak rossz véleménye van Orbán Viktor magyar miniszterelnökről. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) ennek ellenére támogatja kinevezését.

Az RHSZ-re akkor vetült a gyanú árnyéka, amikor január végén hirtelen lemondott a titkosszolgálatot nyolc éve vezető George Maior. Alig néhány nappal azután, hogy világgá kürtölte: az új román államfő bizalmát is élvezi. Politikai elemzők úgy tudják, George Maior érintett egy nagykorrupciós ügyben. A szolgálat vezetését Maior helyettesére, Florian Coldea tábornokra bízták. A tábornokot súlyos vádakkal – politikai szerepvállalással, korrupciós ügyek eltitkolásával, az igazságszolgáltatás befolyásolásával – vádolta meg Elena Udrea, a Népi Mozgalom Pártjának korrupció miatt őrizetbe vett elnöke. Tegnap pedig – megismételve Elena Udrea vádjait – Coldea ellen büntetőfeljelentést is tett a hírszerzőszolgálat egyik tisztje.

Ebben a légkörben, ahogyan Klaus Iohannis fogalmazott: „hogy lenyugodjanak a titkosszolgálat háza táján a kedélyek”, az államfő megnevezte jelöltjét, egykori párttársát és barátját, Eduard Hellviget.

A 40 éves, zilahi születésű Hellvig 1997-ben a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem közigazgatási és politológia karán, 2006-ban pedig a George C. Marshall Biztonságpolitika Tudományok Európai Központjában szerzett oklevelet. 2004-ben és 2012-ben bukaresti parlamenti képviselővé választották, 2012-ben pedíg rövid ideig a regionális fejlesztési és idegenforgalmi tárcát vezette. A Konzervatív Párt képviselőjeként kezdte, majd átigazolt a Nemzeti Liberális Pártba. Ez Romániában, ahol a politikusok zöme minden parlamenti pártot megjárt, nem jelent politikai csapodárságot. Tavaly EP-képviselővé választották.

Politikai nézeteiről a legtöbbet a saját blogján az idén január 8-án közölt bejegyzése árul el. Eduard Hellvig szerint Románia az Európai Unió és az USA hű szövetségese. Míg az ex államfő a Bukarest–London–Washington tengely híve volt, Hellvig tengelyt törne. Szerinte a Bukarest–Berlin–Washington tengely mentén kell az országnak politizálnia. Londonról a britek – szerinte kétértelmű – Moszkva-politikája miatt mondana le. Moszkvabarát politikája miatt élesen bírálta Orbán Viktor magyar miniszterelnököt, Magyarországot pedig Putyin európai trójai falovának nevezte bejegyzésében. „Az orosz fenyegetettség közepette az EU nem tűrheti tovább Budapest dezertálási szándékait” – fogalmazott az EP-képviselő. Szerinte az orosz–magyar partnerség a Budapest nacionalizmusa miatt amúgy is kiüresedett román–magyar stratégiai partnerséget, illetve a NATO és az EU érdekeit is veszélyezteti. „A magyar–orosz antant fogójában Romániára hárul a legfontosabb szerep a térségben a demokrácia értékeinek megvédésében” – írta január elején a román államfő kémfőnök-jelöltje.

Romániában a titkosszolgálatok igazgatóit az államfő javaslatára a parlament nevezi ki. Eduard Hellvig akkor kerülhet az RHSZ élére, ha a két ház együttes ülésén a többség megszavazza kinevezését.

Kelemen Hunor, RMDSZ-elnök úgy véli: a jelölt kiegyensúlyozott, felkészült biztonságpolitikus, ezért a romániai magyar érdekképviselet támogatja. Az RMDSZ elnöke reményét fejezte ki, hogy kinevezése esetén Eduard Hellvig az intézmény kiegyensúlyozott vezetője lesz.