2024. november 23., szombat

Markómániás ügyészség

(Brassói tudósítónktól)

Lemondott képviselői mandátumáról, és egy ideig nem térne vissza Romániába Markó Attila. Az RMDSZ parlamenti képviselője december óta Magyarországon tartózkodik, miután az előzetes letartóztatásához kérte a Parlament hozzájárulását a Korrupcióellenes Ügyészség (KÜ).

Markó Attila a közösségi portálon közölte, hogy elveszítette bizalmát a romániai igazságszolgáltatásban. Az RMDSZ-képviselőt korábban a Legfelsőbb Bíróság hároméves felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a sokak által koncepciósnak tartott Székely Mikó Kollégium perében. A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumot az a bizottság szolgáltatta vissza jogos tulajdonosának, az Erdélyi Református Egyházkerületnek, amelynek tagja volt Markó Attila is. Az iskola működtetőjeként már az 1920-as években a román oktatási miniszter a református püspökséget nevezte meg, 1946-ban az államosítás során – a dokumentumok tanúsítják – az Erdélyi Református Egyházkerülettől vették el. A visszaszolgáltatás törvényességét az iskola épületében lakó két magyar család vitatta el és tett feljelentést. A szolid bizonyítékok ellenére a Székely Mikót visszaállamosították, a feladatát elvégző Markó Attilát pedig hároméves felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték.

Decemberben a KÜ Markó Attila őrizetbe vételét kérte, mert felmerült, hogy a visszaszolgáltatási bizottság néhány tagját megvesztegették, hogy a reálisnál többször nagyobb értékű kárpótlást fizessenek ki a természetben vissza nem adható ingatlanokért. Markó Attila bizonyítani tudta, hogy azon a bizottsági ülésen, amelyen a kárpótlás kifizetéséről döntöttek, ott sem volt, mert azt éppen március 15-én tartották, amikor ő Brassóban és Sepsiszentgyörgyön ünnepelt. A KÜ néhány hétig visszavonulót fújt, két hete azonban ismét kérte a Parlamentet, engedélyezze Markó Attila őrizetbe vételét.

„Számomra nem megoldás, hogy hosszú évek múlva kiderüljön: igazam volt, miközben engem jogtalanul bezárnak, elnémítanak és meghurcolnak” – nyilatkozta Markó Attila. Kijelentette, maga is híve a korrupcióellenes harcnak, és vallja, hogy a korrupt politikusokat felelősségre kell vonni, meg kell büntetni, de hangsúlyozta, ő soha nem kért és nem kapott csúszópénzt, és az ellene folyó vizsgálat a jogállamiság alapjait sérti.

Markó Attila kijelentette, ha a román hatóságok a kiadatását kérik Magyarországtól, a magyar hatóságok rendelkezésére áll. Hozzátette, a kiadatási kérelmet azonban a román félnek meg kell indokolnia, és a KÜ jelenleg csak azt rója fel neki, hogy tagja volt a kártérítéseket megítélő bizottságnak. „Ez sehol a világon nem bűncselekmény, még kevésbé korrupció. Lennie kell Európában egy olyan igazságszolgáltatásnak, amely látja a nyilvánvaló dolgokat” – jelentette ki a politikus.

Az erdélyi magyar politikus úgy vélte, a romániai igazságszolgáltatás eszközzé vált: a restitúció és a kárpótlás leállításának, a visszaszolgáltatott javak visszaállamosításának az eszközévé. Kijelentette: helyesli, hogy feleljenek a tetteikért a restitúciós és kárpótlási bizottságoknak azon tagjai, akiket lefizettek, de úgy vélte, hogy a KÜ „a kártérítést és a restitúciót állítja be olyan korrupció-forrásnak, amit vissza kell szorítani”. Szerinte ezt Magyarország és Európa sem nézheti tétlenül. Markó Attila elmondta, nem tudja milyen hosszú lesz a magyarországi tartózkodása. Hozzátette, a szülőföldjén, Erdélyben szeretné folytatni a munkáját, „ha a jogállamiság Romániában helyreáll.”

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás