2024. szeptember 4., szerda

Jubilál a német–francia barátság

Angela Merkel és Francois Hollande Berlinben ünnepelte az Elysée-szerződést

Fél évszázados a német–francia barátság. Az ötvenedik évforduló megünneplésére tegnap Berlinbe utazott a teljes francia kormány és a parlament szinte minden tagja. A jeles alkalomból ünnepi és együttes ülést tartott a két parlament alsóháza: a 622 képviselőből álló (vendéglátó) Bundestag és az 577 tagú nemzetgyűlés. A francia parlament felsőházának (szenátusának) küldöttségét pedig a német tartományokat képviselő Bundesratban fogadták. Értekezletet tartott a német–francia minisztertanács is, a két kormány rendszeresen összeülő tanácskozó testülete. Joachim Gauck német államfő a jubileum alkalmából tegnap rezidenciáján, a Berlin központjában fekvő Bellevue kastélyban fogadta Francois Hollande francia elnököt és Jean-Marc Ayrault kormányfőt, valamint Angela Merkel német kancellárt.

A két ország közti barátsági szerződést Konrad Adenauer, volt német kancellár és Charles de Gaulle korábbi francia államfő írta alá 1963. január 22-én Párizsban, az elnöki palotában. (A történelmi jelentőségű megállapodás Elysée-szerződésként vált ismertté.).

Ezt megelőzően 1962. július 8-án a két államférfi részt vett a reimsi székesegyházban bemutatott kiengesztelődési szentmisén. Ezért aligha meglepő, hogy a szerződés ötvenedik évfordulóján közös nyilatkozatot adtak ki a francia és a német püspökök. A dokumentumban elismeréssel szólnak mindarról, ami az Elysée-szerződés segítségével megvalósult. Hangsúlyozzák azt is, hogy a francia–német barátság meghatározó a jelenlegi válság legyőzése és Európa jövőjének formálása szempontjából.

Az Elysée-szerződés a két nemzet korábbi háborúskodásait volt hivatott lezárni, és azóta is a tartós béke megőrzését, fenntartását szolgálja. A két ország régi ellenségeskedéseit sikeresen felváltó barátsági megállapodásnak köszönhetően a legmagasabb (politikai) szinttől az iskolákig széles és átfogó német–francia kapcsolathálózat szövődött.

Az elmúlt fél évszázadban több vita és nézeteltérés is előfordult a két ország kapcsolatában, de az időnkénti hullámvölgyekből – közös erőfeszítéssel – mindig sikerült kievezni. Az egykori ádáz ellenségek barátokká váltak, és Európában jó példát mutattak más (szomszédos) nemzeteknek is, amelyek – a múltban – már többször is egymásnak estek.

Németország és Franciaország (vezető) politikusai rengeteget tettek azért, hogy a korábbi ellenséges viszony teljesen megváltozzon, az előítéletek eltűnjenek és a két ország, illetve Európa két legnagyobb nemzete (együtt) az ókontinens meghatározó hatalmává váljon. Rendszeresen találkoznak és egyeztetnek mind a kétoldalú, mind az Európa sorsát érintő fontos kérdésekben. Rendszeresen új szerződéseket, egyezményeket kötnek a kölcsönös előnyök és az együttműködés elmélyítésének reményében és érdekében.

Párizs és Berlin már az elején belátta, hogy a békesség egyik legfőbb záloga a francia és a német fiatalok nevelése, a minél szélesebb körű kapcsolatok kiépítése közöttük. Ezzel már 1963 óta külön szervezet foglalkozik, amely eddig csaknem 300 ezer ifjúsági (csere)programot szervezett mintegy nyolcmillió fiatal bevonásával.

A jubileumi évforduló alkalmából már a hét elején Berlinbe utazott Francois Hollande francia államfő, és azóta többször is találkozott Angela Merkel német kancellárral. Megbeszéléseiken elsősorban az EU-val kapcsolatos kérdések és problémák (így a hitelválság okozta recesszió vagy az unió rendkívül hiányos kül-, biztonsági- és védelmi politikája) kerültek szóba. A francia katonai beavatkozás Maliban szintén kiemelt téma volt.

Merkel elismerően szólt a kétoldalú kapcsolatokról. Kijelentette: német–francia barátság nélkül (1989-ben) nem lehetett volna újraegyesíteni Németországot.

A két politikus – talán nem véletlenül – hétfőn megjelent az Elysée-szerződés évfordulója alkalmából rendezett ifjúsági fórumon, majd a berlini kancellári hivatalban kétszáz német és francia fiatallal folytattak beszélgetést. Merkel és Hollande külön hangsúlyozta a fiataloknak a német–francia barátság európai jelentőségét.