2024. szeptember 4., szerda

Rajoy papíron nem korrupt

Spanyolok tömegei követelik a botrányba keveredett kormányfő távozását

A spanyolok jó része meg van győződve arról, hogy kormányfőjük, Mariano Rajoy korrupciós és adócsalási ügybe keveredett, jó néhány párttársával együtt. Ezért egyre többen és egyre több nagyvárosban követelik lemondását; az utóbbi 2-3 napban már csaknem 800 000-en írták alá a miniszterelnök távozását szorgalmazó internetes felhívást. Annak ellenére, hogy Rajoy a hét végén cáfolta azokat a sajtóhíreket, melyek szerint – több kormánypárti vezető politikussal – évekig kapott pénzt saját pártjának, a Néppártnak (PP) titkos kasszájából. Az illegálisan szerzett pénzekből (PP-vezetőknek titokban) osztogatott jutalmak állítólag az adóhatóság tudta nélkül kerültek az érintettekhez.

A botrányt kirobbantó vezető spanyol napilap, az El País szerint Rajoy markát 1997 és 2008 között évi 25 200 euró ütötte. A politikusok titkos megjutalmazásaira a párt volt pénztárnoka, Luis Bárcenas ellen – pénzmosás gyanúja miatt – két éve indított eljárás alatt derült fény.

A PP expénztárnokának feljegyzéseiből és titkos könyveléséből az El País részleteket is közölt. A dokumentumokból kiderül: Bárcenas azt a pénzt osztotta szét a PP több magas rangú politikusa között, amelyet (párttámogatásként) illegálisan kapott üzleti köröktől, elsősorban építőipari cégektől. A gyanús jövedelmek egy részét külföldön parkoltatta. Erre utal az is, hogy egy spanyol vizsgálóbíró nemrég megtalálta a volt néppárti pénztárnok 22 millió eurós titkos svájci bankszámláját.

Rajoy legutóbb azt állította, összeesküvésről lehet szó, amivel neki és Spanyolországnak akarnak ártani. A kormányfő papírról olvasta fel a korrupciós pénzekről szóló híresztelések cáfolatát. Mindent tagadott, és közölte: nem mond le.

Cáfolata ellenére az ügy több mint kínos. Rajoy néhány néppárti politikustársa ugyanis elismerte, hogy ők bizony kaptak a Bárcenas-listán szereplő gyanús pénzekből. Mások ennél is tovább mentek. A botrány miatt a kormányzó Néppárt tartományi tisztségviselői zúgolódni kezdtek. Sőt néhányan közülük – tiltakozásképpen – le is mondtak.

A spanyol média az utóbbi években már mintegy 730 megvesztegetési botrányba és korrupció gyanújába keveredett politikusról adott hírt. Az országban nyílt titok, hogy a Telefónica telefontársaság a politikai korrupció melegágya. A kritikák ellenére a cég – nyilván üzleti megfontolásokból – igyekszik minél több olyan személyt alkalmazni, akiknek kiválóak a kapcsolataik a politikai vezetés legfelsőbb köreivel. A pedigrés munkatársak közé tartozik I. János Károly király veje, Iñaki Urdangarin vagy éppen Soraya Sáenz de Santamaria kormányfőhelyettes asszony férje is, aki a Néppárt 2011-es győzelme után került a céghez.

A spanyolokat a hét végéig hidegen hagyta a politikai korrupció. Mindannyian tudják, hogy az állam minden szintjén folyik a döntéshozók megvesztegetése. Bár szakértők szerint a jelenleg ellenzéki szocialisták a Néppártnál nagyságrenddel kisebb kenőpénzekkel is beérik.

A választók belefásultak a kormányzó politikai rendszer gyanús és tisztességtelen ügyleteiről szóló hírekbe, amelyek között – bár valósak – egészen hihetetlenek is akadnak. Ezek közül is kiemelkedik Carlos Fabra kormánypárti politikus, Castellón tartomány volt kormányzójának az esete. Fabra két éve – közpénzből – felépíttetett egy repülőteret, ami azóta is használaton kívül van. Az építkezésen valószínűleg nem tűnt el minden pénz kézen-közön, mert még arra is maradt, hogy a kormányzó úr a repülőtér elé 300 000 euró közpénzből 24 méter magas rézszobrot emeltessen magának. De nem ez szúrt szemet a hatóságnak, hanem az, hogy Fabra az elmúlt években hétszer vitte el a főnyereményt az El Gordo karácsonyi lottójátékban.

A főnyereményt sok spanyol is szeretné megnyerni, a súlyos adósságválság leküzdése végett bevezetett kemény kormányzati megszorítások miatt ugyanis egyre nagyobb tömegek élnek rosszabbul és sokan veszítik el munkájukat. A mély recesszióval és rengeteg egyéb problémával küszködő Spanyolországban már elképesztő a munkanélküliség: (hivatalosan) 26 százalék, ami a legmagasabb az egész EU-ban.

Mindez már a reményvesztett spanyoloknak is sok. Eddig többnyire a megszorítások és az életszínvonal csökkenése ellen tiltakoztak. A napokban már a korrupt és romlott politikusok miatt is egyre többen vonultak utcára országszerte. Sőt legutóbb a korrupciós botrányba keveredett kormányfő lemondását követelő madridiak már a rendőrökkel is összecsaptak.