2024. szeptember 4., szerda
A súlyos válságban sínylődő Spanyolországban botrányok tépázzák az uralkodóházat

A király marad, a herceg mehet

Spanyolországra már évek óta rájár a rúd. Pénzügyi és gazdasági válság fojtogatja. A helyzetet súlyosbítja, hogy az Ibériai-félsziget nagyobbik országában már egy ideje a királyi ház is nagy bajban van. Botrányok sorozata rázta meg az utóbbi egy-két évben, de a rossz sorozatnak még nem látszik a vége.

A botrányok miatt a királyság népszerűsége a felére esett vissza. Korábban elképzelhetetlen kérdések kerülnek előtérbe Spanyolországban a királyi családról. Bár a monarchia intézménye még mindig fontos az országban, a média egy ideje már igen sokat foglalkozik a királyi ház ügyeivel. Régebben erre nem volt példa, hiszen a tömegtájékoztatás békén hagyta az uralkodót és környezetét. Az utóbbi idők zűrös ügyei mellett azonban már a média sem tudott elmenni szó nélkül.

Előbb az uralkodó, I. János Károly került a lapok címoldalára, utána volt kedvenc veje, Inaki Urdangarin és az utóbbi időben legfiatalabb lánya, Krisztina hercegnő is. A királylány történetesen Urdangarin felesége, négygyermekes anyuka.

Az Urdangarin-ügy lassan két éve borzolja a spanyolok idegeit. A király vejét azzal vádolják, hogy egy nonprofit szervezet révén legalább hatmillió euró közpénzt sikkasztott el azokból az adományokból, amelyeket főként jótékonysági célra küldtek az adakozók.

Nemrég a feleségének, a király lányának, Krisztina hercegnőnek a neve is felmerült az ügyben. Krisztina infánsnőt azzal gyanúsítja a nyomozást vezető vizsgálóbíró, hogy tudhatott férje törvénytelen üzelmeiről. A királyi ház nem hajlandó magyarázatot fűzni az ügyhöz, de Urdangarint már jó ideje nem látják szívesen az udvarban.

I. János Károly király személyét szintén kikezdték a botrányok. A tavalyi luxusvadászata Botswanában különösen sokat ártott a hírnevének. Elsősorban az, hogy hatalmas összeget pazarolt elefántvadászatra az afrikai országban, miközben hazájában tombol(t) a válság, egyre több a munkanélküli és a lecsúszott, elszegényedő ember.

Ráadásul balszerencséjére eltörte a csípőjét is. Ezt követően pedig kiderült: a 75 éves uralkodó egy közeli „hölgy ismerősével”, az elbűvölő és a nála csaknem harminc évvel fiatalabb Corinna zu Sayn-Wittgensteinnal, német hercegnővel nyaralt. Az uralkodó nyilvános bocsánatkéréssel próbálta meg lezárni a fölöttébb kényes ügyek sorozatát, de az alattvalók körében a találgatások, haragos megjegyzések azóta sehogy nem akarnak megszűnni.

Sokan már azt firtatják, börtönbe kerülhet-e a veje, és ha igen, hány évet kaphat. Mások pedig azon tanakodnak, lemond-e a botrány után a király, és átadja-e helyét a trónörökösnek (vagyis a 45 éves Fülöp hercegnek), követve Beatrix holland királynő példáját, aki április végén visszavonul, hogy helyét fia vehesse át.

Amíg a spanyol gazdaság növekedett, addig senkit nem zavart, hogy mennyit költ a király. A válság kezdete óta azonban sokan eltúlzott összegnek tartják azt az évi nyolcmillió eurót, amennyiből gazdálkodik.

Az uralkodó maga dönt arról, melyik családtagjának mennyi jövedelem jár, attól függően, hogy ki milyen feladatot lát el.

A királyi család egyes tagjai azonban az üzleti világban is igyekeztek pénzt szerezni. Ez végül megbosszulta magát. Túl sokat markoltak a közösből, ahogyan ezt Urdangarin és felesége, Krisztina hercegnő esete is bizonyítja. Kapzsiságuk végül többszörösen megbosszulta magát.

Palma de Mallorca polgármestere idén februárban már leszereltette a Palma hercege utcanévtáblákat. A Baleár-szigeteki nacionalista párt vezetője pedig javasolta: fosszák meg a Palma de Mallorca hercege címétől az Urdangarin házaspárt, mert botrányaikkal a sziget, a királyi ház és a monarchia rossz hírét keltik mindenütt.

Az udvar továbbra sem kommentálja a kellemetlen híreket. Az uralkodó köréből annyi azért kiszivárgott, hogy I. János Károly király nem gondolkozik a lemondáson.