2024. szeptember 4., szerda

A cseh elnök elküldené a kormányt

A korrupciós botrány miatt hat magas rangú állami tisztségviselő került rács mögé

Bizalmi szavazást tartanak holnap a cseh kormányról a parlamentben az ellenzék vezető erejének, a szociáldemokrata pártnak (ČSSD) a kezdeményezésére. Az ok: korrupciós botrányba keveredett több magas rangú kormányzati tisztségviselő és (volt) politikus, akik közül a rendőrség a múlt héten nyolc személyt letartóztatott; közülük – vádemelés mellett – hat személyt vizsgálati fogságba helyeztek. A rács mögé juttatott gyanúsítottak között van Jana Nagyová, miniszterelnöki kabinetfőnök, Ivan Fuksa, korábbi mezőgazdasági miniszter, Roman Boček, volt mezőgazdasági miniszterhelyettes és Ondrej Páleník, a katonai hírszerzés korábbi vezetője is.

Jana Nagyováról, a 49 éves Petr Nečas miniszterelnök kabinetfőnökéről azt gyanítják, hogy a korrupciós ügyek és egyéb törvénytelenségek egyik központi alakja. A rendőrség nem zárja ki a kormányfő érintettségét sem, bár ellene nem indult semmilyen eljárás.

A kormányzó Polgári Demokratikus Párt (ODS) hétvégi ülésén védelmébe vette Nečast. A pártelnök-kormányfőről azonban az ODS-ben is megoszlanak a vélemények; a pártvezetés egy része ugyanis követeli a távozását. Mindazonáltal a párt álláspontja az, hogy a hárompárti jobbközép kormány jelenleg nincs veszélyben, s az indulatok le fognak csillapodni.

Az ellenzéki szociáldemokraták másként látják a helyzetet. Szerintük a múlt heti rendőrségi akció nyomán nyilvánosságra került adatok lerombolták a kormányfő hitelét, s ezért le kell mondania. Ha Nečas ezt megtenné – a törvény szerint – a kormány vele együtt bukna meg.

A baloldali Miloš Zeman államfő a hét végén – miután találkozott az országos rendőrfőnökkel és a legfőbb ügyésszel – úgy ítélte meg, hogy a vádak súlyosak és kellően megalapozottak. Ezért a lemondást tanácsolta a kormánynak. A cseh média szintén úgy véli, hogy a miniszterelnök és a kormány helyzete tarthatatlan és be kellene nyújtaniuk a lemondást.

A kormányfő inkább maradna. S maga helyett a hét megvádolt munkatársától szeretne mielőbb megszabadulni. Abban a reményben, hogy így lecsillapíthatja a kedélyeket és a jövő tavasszal esedékes parlamenti választásig maradhat hivatalában.

A három éve kormányzó Nečas továbbra is ártatlannak vallja magát, és azt híreszteli, hogy nem tudott semmiről. Mármint a szűkebb környezetét megfertőző korrupcióról és más gyanús ügyekről. Lehet, hogy így van, de az ellenzék ezt nem hiszi el, sőt a csehek többsége sem.

A Nečas-kormányt a felnőtt lakosság alig 5 százaléka tartja hitelesnek. Csaknem 80 százaléka – főleg a korábbi korrupciós botrányok miatt – kiábrándult a politikából is. Pedig a kormányfő jó egy éve hirdette meg a cseh közélet, elsősorban az igazságszolgáltatás megtisztítását.

Sokan támogatták a törekvését. Azóta ellenzéki és kormánypárti képviselő is lebukott, korrupció miatt. Utóbbi már ötéves börtönbüntetését tölti. Korrupciós botrányok miatt már két védelmi miniszter is lemondásra kényszerült.

A csehek bizakodni kezdtek, hiszen eddig nagy halak is rács mögé kerültek. A napokban azonban megbizonyosodhattak arról, hogy a politika sokkal mocskosabb, mint gondolták, a korrupció pedig kiterjedtebb, mint azt feltételezték. A múlt heti rendőrségi razzia döbbentette őket rá arra, hogy a politikát teljesen megmérgezte a korrupció és a bűn, amelynek egyik központi fészke Prága, illetve a kormányfő közvetlen környezete.

A legutóbbi rendőrségi akció, amihez foghatót Csehország még nem látott, lerombolta mindazt, amit a kormányfő a korrupció üldözésében elért. Sőt, politikai értelemben kompromittálta is, hiszen a razzia éppen arra világított rá, hogy a problémák forrása a miniszterelnök közvetlen környezetében és az általa vezetett kormánypártban keresendő.

Nečas most abban bízik, hogy a baloldali ellenzéki pártok (holnap) képtelenek lesznek biztosítani a kormány megbuktatásához szükséges, legalább százegy szavazatot.